Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Żałoba u zwierząt. Jak zwierzęta radzą sobie ze śmiercią?
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 06.01.2019 11:54

Żałoba u zwierząt. Jak zwierzęta radzą sobie ze śmiercią?

unsplash.com Matthew Henry

Żałoba u zwierząt to dla właścicieli czworonogów bardzo zagadkowy temat. Czy zwierzęta rozumieją pojęcie śmierci? Czy są w stanie zauważyć i na swój sposób przeżywać, gdy bliska im osoba odejdzie? Jak interpretować zachowanie psa, którego właściciel lub inna osoba z otoczenia odeszła?

Żałoba u zwierząt, jak łatwo się domyślić, jest kwestią dosyć złożoną i trudną również dla właściciela. Nasze zwierzę nie jest przecież w stanie nam zakomunikować wprost, że jest mu źle. Nietypowe zachowania naszego pupila, brak apetytu, apatia- to tylko niektóre przykłady odnoszące się do stanu, w jakim trwa nasze zwierzę. Jak mu pomóc?

Żałoba u zwierząt

Czym jest żałoba?

Żałoba związana jest z silnym odczuwaniem stresu, spowodowanym utratą kogoś bliskiego. To również uczucie osamotnienia, bezradności. Każda osoba, która ma do czynienia z tak wielką tragedią, przeżywa ten trudny okres na swój sposób. Zamknięcie się na świat zewnętrzny, poczucie winy, żalu, negacja swoich uczuć- to tylko niektóre ze stanów, jakie mogą mieć miejsce. Jak natomiast jest ze zwierzętami? Czy ich zachowania są podobne?

Czy zwierzęta cierpią po stracie bliskich?

Żałoba, będąca ogromnym dla danego osobnika przeżyciem, występuje głównie wśród gatunków żyjących w grupach rodzinnych, posiadających silne więzy społeczne. Małpy, słonie, walenie, czy też psy– to tylko niektóre ze zwierząt, dla których rozłąka spowodowana śmiercią jest powodem stresu i ogromnego żalu. U gatunków monogamicznych (np. gęsi) strata partnera jest wydarzeniem tak traumatycznym, iż nie decydują się one na zawarcie kolejnego związku. Resztę życia spędzają samotnie. Jak więc nietrudno zauważyć, zwierzęta również odczuwają i zmagają się z żałobą. Przyjrzyjmy się bliżej jak poszczególne stworzenia reagują na te traumatyczne wydarzenia.

Umieranie w świecie zwierząt

Objawy żałoby u psa

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Większość ras bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, nie chcąc opuścić go nawet na krok. Dla wielu z czworonogów konieczność bycia pozostawionym samemu na kilka godzin w domu to bardzo stresujące przeżycie. Skoro psy tak silnie reagują na krótką rozłąkę, jak więc znoszą długotrwałe rozstanie z bliską im osobą?

Żałoba u zwierząt. Tak jak w przypadku ludzi, każdy pupil inaczej odczuwa śmierć i inaczej daje sobie z nią radę. Niektóre potrzebują wiele czasu, by wrócić do formy, jaką odznaczały się przed tym traumatycznym doświadczeniem. Inne zaś przez całe życie nie są w stanie się z tym uporać. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by zapewnić czworonogowi spokojny, pełny miłości i zrozumienia byt.

Żałoba psa po właścicielu może odbić się na całym otoczeniu, w którym zwierzę przebywa. Niegdyś skory do zabaw, energiczny i pełny witalności, na obecną chwilę zupełnie nie przypomina siebie. Jest osowiały i nie może znaleźć sobie miejsca. Błąka się po domu, jak gdyby wyraźnie szukał nieżyjącej już osoby. Opisane zachowania mogą być typowe dla osobnika, który próbuje sobie poradzić z utratą bliskiego.

Jak poradzić sobie z żałobą u psa?

Pierwszym krokiem do polepszenia stanu naszego pupila jest wizyta u weterynarza. Należy bowiem wykonać wszystkie potrzebne badania, by wykluczyć pojawienie się u psa chorób somatycznych, aktywowanych stresem. Jeśli prawdopodobieństwo to zostało wyeliminowane, wszystko w rękach osoby, która obecnie sprawuje opiekę nad psem.

Żałoba u zwierząt. Kluczem do poprawy samopoczucia zwierzaka jest zapewnienie mu spokoju. Czy zwierzęta tęsknią za zmarłymi? Jeśli nasz pupil potrzebuje dużo snu i wyraźnie stroni od zabaw, zaakceptujmy to. Dostarczajmy mu jednak dużo świeżego powietrza, aranżując częste wyjścia, styczność z naturą i zbawiennymi słonecznymi promieniami. Pomocna może również okazać się zmiana rozkładu dnia naszego psa. Stałe godziny spacerów, karmienia i zabawy powinny znacznie się zmienić, by nie kojarzyć się pupilowi ze zmarłym właścicielem, który taki tryb wprowadził.

Depresja u psa

Często po śmierci właściciela lub psiego towarzysza, zwierzę może wykazywać typowe dla depresji objawy. Brak chęci i zainteresowania ulubionymi aktywnościami, spadek energii i siły to wyłącznie niektóre aspekty psiej depresji. O ile sama żałoba i towarzyszące jej symptomy to przypadek, w którym najważniejszy jest czas, z depresją sprawa wygląda zgoła odmiennie. Wzmożony smutek może bowiem utrzymywać się przez bardzo długi okres, bez widocznych rokowań na poprawę psiego stanu.

W takim przypadku konieczna jest interwencja weterynarza lub behawiorysty. Osoby, które z tymi czworonogami mają do czynienia na co dzień oraz są dobrze zorientowane w technikach niesienia im pomocy, mogą wiele zdziałać w bardzo trudnej sytuacji. Zaniedbywanie tej kwestii, próżne tłumaczenia, iż nic nie da się zrobić i należy zaakceptować obecny stan psa, to najgorsza postawa, jaką można przyjąć. Depresja jest bardzo ciężka i trudna do wyleczenia w przypadku ludzi, a co dopiero zwierząt. Nie powiedzą nam przecież, jak się czują danego dnia, czego dokładnie potrzebują i jak można im pomóc.

Właśnie z tego względu to my powinniśmy zadbać o odpowiednią opiekę i mentalne wsparcie dla naszego czworonoga. Na całe szczęście tę chorobę również można pokonać. To tylko odpowiednie podejście właściciela i upór w dążeniu do poprawy stanu psychicznego zwierzaka może zdziałać cuda. Żałoba u zwierząt jest tak samo silna, jak u ludzi. Nie lekceważmy zachowań, które wcześniej nie były typowe dla psa. Jest to byt myślący i również ma prawo do tego, by odczuwać stratę na swój sposób. Wszystko leży w naszych rękach.

Objawy żałoby u kota

Wbrew powszechnie panującemu przeświadczeniu, zwierzęta wcale nie są samotnikami. Podobnie jak psy potrafią one nawiązać bardzo silną więź z człowiekiem. Jak zwierzęta okazują smutek po stracie? Badania zlecone przez ASPCA wykazały, iż koty faktycznie przeżywają żałobę. 46% domowych kotów odznaczało się brakiem apetytu, 70% kotów miauczało więcej niż dotychczas. Ponad połowa lgnęła do człowieka, wskazując na potrzebę czułości i zainteresowania.

Jak pomóc kotu po stracie bliskiego?

Jeśli kot wykazuje wspomniane wyżej zachowania, pozwólmy mu na to. Oczywiście, tak jak w przypadku psa, obowiązkowa jest wizyta u weterynarza. Zadbajmy o odpowiednią opiekę lekarską, z pomocą której stan naszego pupila może się znacznie polepszyć. Głaszczmy, gdy wchodzi nam na kolana, pozostawmy w spokoju, gdy nie jest skory do aktywności ruchowej.

Zbawienne mogą się okazać próby rozmowy z naszym pupilem. Kojący i delikatny ton głosu faktycznie może wpłynąć na kondycję psychiczną zwierzaka. Zrezygnujmy również z działań, które u kota mogą potęgować jeszcze silniejsze uczucie stresu. Żałoba u zwierząt domowych to problem wszystkich domowników. Jeśli nie jest to konieczne, nie planujmy w tym okresie trudnych zabiegów, takich jak kastracja. Pozwólmy, by kot najpierw wrócił do swojej formy i „stanął na cztery łapy”.

Koty to niewolnicy przyzwyczajeń. Nie tylko miejsce i drugie zwierzę, ale i ludzie mają dla nich ogromne znaczenie. Żałoba kota po właścicielu to również bardzo trudny temat. Nagła zmiana i strata zaburza ich naturalny porządek, potęgując niepokój i konsternację. Jak pomóc pupilowi, który przeżywa stratę? Nie próbujmy jednak na siłę wypełnić tej luki. Adopcja lub kupno nowego zwierzęcia, które miałoby być dla kota nowym towarzyszem, nie powinno nastąpić zbyt szybko. Próba zabawy, zaczepianie i nadmierna aktywność nowego domownika może być dla kociaka jeszcze większym źródłem stresu, a w efekcie złego samopoczucia i rozdrażnienia.

Żałoba u słoni

Żałoba u zwierząt dzikich była obserwowana od setek lat, ale dopiero niedawno zaczęto ją badać. Słonie to gatunki, które charakteryzują się najbardziej rozbudowanymi rytuałami. Zwierzęta te nie tylko wykazują znaczny smutek po stracie członka stada, ale również okazują duże zainteresowanie szczątkami zmarłego towarzysza. Obserwują, dotykają i trącają je trąbą. Słonie, po doświadczeniu śmierci członka swojego stada, wykazują apatię, a nawet agresję. Choć są to bardzo duże ssaki, od których trudno byłoby oczekiwać empatii i wysokiej wrażliwości, są one bardzo delikatne i przywiązane do członków stada.

Umieranie w świecie zwierząt

Czy zwierzęta tęsknią za zmarłymi? Zdecydowanie tak. Ogromną rolę w życiu wielu zwierząt odgrywają nie tylko osobniki tego samego gatunku, ale również ich właściciele. To oni zapewniają im poczucie bezpieczeństwa, przynależności i należytą opiekę. Nie powinno być zatem dla nikogo zaskoczeniem, iż strata bliskiego to dla nich ogromna trauma. Każde z nich przeżywa takie wydarzenie na swój sposób. Niektóre zwierzęta może charakteryzować typowe dla żałoby uczucie silnego smutku i osamotnienia. W innych przypadkach to właśnie potrzeba ciągłego ruchu, zainteresowania i wspólnego spędzania czasu jest kluczem do poprawy stanu naszego pupila.

Żałoba u zwierząt. Nie ignorujmy jednak żadnych objawów, jakimi charakteryzuje się zwierzę po śmierci właściciela czy ukochanego towarzysza. Zapewnijmy im komfort psychiczny, spokój, a także profesjonalną opiekę medyczną. Z pozoru niegroźne zachowania mogą doprowadzić do wielu chorób. Jedną z nich jest depresja. Walka z tą przypadłością jest zazwyczaj bardzo trudna i długa. Nie narażajmy zwierząt na dodatkowy stres, prowadzając je w miejsca, w których czują się nieswojo. Zrezygnujmy również z planów jak najszybszego kupna lub adopcji kolejnego zwierzęta. Paradoksalnie, tego typu próba poprawy nastroju, może być odwrotna w skutkach.

Żałoba u zwierząt. ZOBACZ ZDJĘCIA:

Żałoba u zwierząt

Żałoba po stracie bliskiej osoby lub zwierzęcego towarzysza to dla wielu gatunku bardzo trudne i silne przeżycie.

Żałoba u zwierząt

Koty, które muszą zmierzyć się z czyjąś śmiercią, często potrzebują bliskości ludzi. Głaskanie, przytulanie i rozmowa mogą być czynnikami, które pomogą pupilowi pokonać smutek i żal.

Żałoba u zwierząt

Małpy charakteryzują silnie nakreślone więzy społeczne. Odejście jednego z członków środowiska jest dla nich bardzo trudne.

Żałoba u zwierząt

Brak pomocy człowieka w uporaniu się z żałobą może doprowadzić do pojawienia się depresji. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc weterynarza lub behawiorysty.

Żałoba u zwierząt

Słonie to zwierzęta, które bardzo przywiązują się do członków stada. Żałoba w ich wydaniu może obejmować spędzanie dużej ilości czasu nad ciałem zmarłego i trącanie go odnóżami lub trąbą.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Czy psy widzą kolory? Jak postrzegają świat nasi pupile
  2. Niezwykłe przyjaźnie wśród zwierząt. 5 uroczych par ze świata zwierząt
  3. Znaki zodiaku i ich zwierzęta. Jaki pupil pasuje do ciebie?