Zamknięcie szkół podstawowych, restauracji, klubów i barów, to postanowienia rządu naszych sąsiadów, które mają diametralnie zatrzymać transmisję koronawirusa. Obowiązuje także zakaz spotkań więcej niż 6 osób. To zaledwie kilka z licznych obostrzeń ustanowionych przez rząd. 

Do tej pory większość krajów zapewniała, że nie wprowadzi drugiego lockdownu. Sytuacja jednak diametralnie się zmieniła. Sąsiad Polski zastosował już restrykcyjne kroki z walką w epidemii.

Zamknięcie szkół i liczne restrykcje w Czechach

Od 5 października w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd ogłosił nowe postanowienia w związku z funkcjonowaniem kraju przez najbliższe tygodnie. Od 14 października uczniowie szkół podstawowych, którzy jako jedyni odbywali zajęcia w szkołach, zostaną odesłani do domów i podobnie jak uczniowie szkół starszych i wyższych będą uczyć się zdalnie. Ten stan będzie trwał do 3 listopada. Przedszkola funkcjonują normalnie.

Od 15 października w Czechach ostre restrykcje. Zamknięcie barów i restauracji wiąże się z ograniczeniem wszelkich spotkań, które są zakazane powyżej 6 osób. Zamknięte zostały także muzea, kina, galerie i teatry. Nie funkcjonują baseny i siłownie. Na konferencji prasowej czeski premier Andrej Babisz zapowiedział, że restrykcje potrwają do momentu, aż zmniejszy się transmisja koronawirusa i współczynnik R osiągnie 0,8. Aktualnie zaś wynosi 1,5.

  1. Oficjalnie potwierdzono. W Polsce wszystko stanie się jeszcze w tym tygodniu
  2. Dodatkowe 200 zł dla tysięcy emerytów, klamka zapadła. Nie wszyscy są jednak na liście
  3. Pilne: nagła wiadomość w sprawie nauczania zdalnego. Miało być zupełnie inaczej

Koronawirus w Czechach

Koronawirus w Czechach osiągnął krytyczny moment, gdy w niedzielę poinformowało o 4635 nowych zakażeń. Od początku epidemii odnotowano 117 tysięcy zakażeń, z kolei powodu zakażenia zmarło 987 osób. Rząd chce zrobić wszystko, by zmniejszyć współczynnik R wskazujący ile zakażonych osób, zaraża kolejne osoby. 

Rząd Czech postanowił, że jeśli współczynnik osiągnie 0,8, Czesi mogą spodziewać się poluzowania obostrzeń. Rząd spodziewa się efektów restrykcji już w ciągu następnych tygodni. Premier podczas konferencji zaznaczył, że restrykcje są ostatnią próbą rządu w walce z koronawirusem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zamknięcie szkół
fot. pixabay.com/MirceaIancu

W Czechach maseczki są obowiązkowe także na przystankach autobusowych, w wiatach, w przestrzeniach otwartych, gdzie gromadzą się ludzie. Do tej pory były obowiązkowe tylko w przestrzeniach zamkniętych. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nowy objaw koronawirusa dotyczy tylko mężczyzn. Może być bardzo bolesny, trzeba wiedzieć
  2. Rząd właśnie ogłosił. Nowe obostrzenia będą wyjątkowo ostre zwłaszcza dla turystów, niebawem mogą wejść w życie
  3. Przekroczono stan alarmowy. IMGW wydało pilny komunikat, Polacy muszą się przygotować
  4. Czy uważasz, że przejście na nauczanie zdalne byłoby dobrym pomysłem?
  5. Od dzisiaj zmiany w funkcjonowaniu urzędów do odwołania. Nagle podjęli decyzję, doniesienia z kilku polskich miast
  6. Najprostszy, wyśmienity przepis na surówkę z ogórków kiszonych. 1 błąd i będzie do niczego

Źródło: wydarzenia.interia.pl

 

Poprzedni artykułMamy potwierdzenie. Niebezpieczeństwo dla wielu Polaków, ostrzeżenie do środy
Następny artykułKategoryczny zakaz używania telefonów w szkole, popierasz?
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl