Zapomogi dla artystów i gwiazd już weszły w życie. Właściciele instytucji kultury, których ryzyko upadku jest bardzo wysokie, mają szansę jakoś przetrwać. Internauci mają wiele zrozumienia dla inicjatywy Ministerstwa Kultury, jednak niektóre doniesienia na temat pomocy są oburzające.

Zapomogi z ramienia tarczy antykryzysowej mają pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas. Pomoc nie ominie branży artystycznej. Niektóre decyzje jednak oburzają Polaków.

Zapomogi dla artystów i gwiazd – na czym polegają?

Wielu artystów i gwiazd z momentem wejścia kwarantanny w życie straciło pracę i możliwość zarobku. Mnóstwo instytucji kultury może nie podźwignąć się z tego kryzysu. Minister kultury Piotr Gliński udziela informacji dotyczącej wsparcia dla artystów. Minister zaznacza, że świat kultury i sztuki przenosi się do internetu. Państwo wspiera inicjatywę o nazwie kultura w sieci i zachęca wielu artystów do aktywnej działalności w internecie.

Oprócz tego wszyscy będą mogli skorzystać w tarczy antykryzysowej, która jest przeznaczona także dla przedsiębiorców na polu kultury. Tak jak wszyscy inni mogą oni się starać o zwolnienia z opłat ZUS-u, przełożenie terminów zobowiązań i dopłaty dla wynagrodzeń pracowników. Na wsparcie mogą liczyć także organizacje pozarządowe. Zapomoga jest przeznaczona dla wszystkich pracowników artystycznych. To właśnie oburza Polaków.

  1. Naukowcy z Lublina wyliczyli, ile może potrwać walka z epidemią przy obecnych zakazach. Niestety, nie mają dobrych wieści
  2. Duży bank przyznaje, że nie ma pieniędzy. „Za dużo wydaliśmy przed epidemią”
  3. Nowe zalecenia CDC dotyczące maseczek ochronnych. Duża zmiana dla większości

Polacy są zniesmaczeni

O ile można zrozumieć zapomogę skierowaną dla fundacji bądź stowarzyszenia, które prowadzą swój prywatny, kameralny teatr, tak trudno zrozumieć zapomogi, jakie otrzymają gwiazdy estrady, które za jeden koncert potrafią zarobić 60 tysięcy złotych. Owszem, brak takich występów dla artystów tego typu, to jak widać niemała strata. Jednak jak można sądzić po ich zarobkach, nie cierpią teraz głodu.

Przeciętne zarobki Polaka wahają się pomiędzy 2,5 do 4 tysięcy złotych miesięcznie. Życie podczas epidemii znacznie podrożało. Wsparcie w kierunku przedsiębiorców jest potrzebne, jednak pomoc mogą otrzymać niekonieczni ci, którzy jej aż tak potrzebują. Szczególnie artyści estradowi, muzyczni, których występy są wysokopłatne, nie powinni według internautów, mieć możliwości o ubieganie się o zapomogę. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zapomogi
fot. pexels.com/ Donald Tong

Wielu teatrom grozi zamknięcie. Wielkie instytucje przetrwają, co z tymi, które utrzymywały się całkowicie ze sprzedawanych biletów? Minister proponuje sprzedaż voucherów, które będzie można wykorzystać wtedy, gdy wszystko wróci do normy.

 
zapomogi
Piotr Molecki/East News

Piotr Gliński obiecał pomoc całemu środowiskowi artystycznemu.

zapomogi
TRICOLORS/East News

Gwiazdy polskiej piosenki zarabiają powyżej 30 000 złotych za występ. Zapomoga nie jest więc im potrzebna.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Co z maturami 2020? Licealista pozwał Ministerstwo Edukacji Narodowej
  2. Polski przewoźnik zwolnił wszystkich pracowników. Gigantyczny kryzys, bolesny cios
  3. 10 pomysłów na wykorzystanie czerstwego chleba. Nic się nie zmarnuje, a ty będziesz zachwycona
  4. Kot pierwszy raz w życiu zobaczył szczeniaki. Właściciele nagrali zaskoczonego mruczka
  5. Ratownik medyczny zaapelował do Polaków. Nagranie powinien zobaczyć każdy z nas
  6. Jakimowicz odpowiedział kobiecie słowami, których nie da się cytować. Ujawnił korespondencję

źródło: gwiazdy.wp.pl

 

 

 

Poprzedni artykułPołożna zaniemówiła, gdy zobaczyła noworodka. Wszystko przez znamię, które na czole ma chłopiec
Następny artykułCzy koronawirusa ma się do końca życia? Są najnowsze wyniki badań na pacjentach z Azji
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.