Zarobki Polaków raczej nie cieszą. Nie ma wielu takich, którzy byliby stuprocentowo usatysfakcjonowani ze swojej pensji. Jakie są zatem płace, które by nas zadowoliły? Okazuje się, że zarówno osoby o pensji minimalnej, jak i te zarabiające znacznie więcej wskazują na podobną kwotę, która kwalifikuje cię jako człowieka zamożnego. Jaka to suma?

Badanie CBOS odpowiada na to pytania. Co więcej, wskazuje na to, że Polacy wykazują się tendencją do uważania, że ogół ma lepiej. Co dwudziesty badany zadeklarował przekonanie, że w Polsce jest więcej bogatych niż biednych. Taka opinia nie sprawdza się, ponieważ 10% najbardziej bogatych gospodarstw domowych posiada 40% całkowitego majątku, podczas gdy 20% najbiedniejszych stanowi tylko 1%!

Zarobki w Polsce: ile średnio zarabiają Polacy?

Polacy średnio zarabiają 5725 złotych (stan na grudzień 2018 r.). Ta kwota wyda się wysoka, jest jednak zwodnicza. Po pierwsze, jest to kwota brutto. Czyli przeciętny Polak na rękę dostaje 3742 złote. A wciąż jest to kwota sztucznie zawyżona poprzez mały odsetek nieproporcjonalnie wysoko zarabiających.

Zrozumiale tłumaczy to portal strefabiznesu.pl: 

– Załóżmy, że w firmie jest 13 pracowników, z których jeden zarabia 10 tysięcy miesięcznie, dwóch inkasuje po 5 tysięcy, a 10 osób dostaje tylko po tysiąc miesięcznie. Przeciętna płaca w tej firmie to niecałe 2308 zł miesięcznie. Średnia w tym przypadku nie mówi za wiele ani o zarobkach szeregowych pracowników w tej firmie, ani tym bardziej o zarobkach szefa. 

Zatem większość obywateli zarabia mniej. Najczęściej wypłacana pensja w Polsce to 2500 złotych brutto. Oznacza to, że najwięcej Polaków pracujących na pełny etat dostaje 1800 złotych na rękę. Znacznie mniej niż wskazywałaby na to średnia. 

Jakie są wymarzone zarobki Polaków?

Wymarzone zarobki Polaków, to od 10 do 19 tysięcy złotych miesięcznie. Netto oczywiście. Takie zarobki kwalifikują się według większości Polaków jako zamożność. Co ciekawe, ta definicja nie zmienia się w zależności od tego, czy zapytasz o nią osobę mniej, czy więcej zarabiającą. Badania wskazują, że zarówno osoby zarabiające płacę minimalną, jak i te, których przychody oscylują w okolicach 7 tysięcy złotych miesięcznie, podają podobną kwotę zamożności. 

Polskie zarobki nie prezentują się najlepiej w skali Europy. Polacy należą do jednego z najgorzej zarabiających narodów. Polska pensja minimalna jest 5 razy niższa niż najwyższa Europejska i tylko trochę więcej niż 2 razy wyższa od tej najniższej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zarobki
pixabay.com

Przeciętny Polak zarabia dużo mniej, niż wskazują na to dane GUS. 

zarobki
pixabay.com

Ile jest w Polsce bogatych osób?

zarobki
fot. jarmoluk, pixabay.com

Wymarzone zarobki Polaków? Zdecydowanie wyższe, od tych realnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety są mistrzyniami promocji! W jaki sposób jeszcze Polki oszczędzają?
  2. Pani Irenka od 30 lat nie je mięsa. ”Mam 93 lata i nie mam na co umrzeć”
  3. Nastolatka wysłała mamie zdjęcie swojego pokoju. Kobieta zauważyła jeden niepokojący szczegół
  4. Miała dość bałaganu męża. By go zawstydzić, założyła konto, które podbija Instagram
  5. Ksiądz zażądał od pary młodej dwukrotnie większej stawki za ślub. Powód jest oburzający
  6. 10 faktów o Zbigniewie Wodeckim. Nie każdy o tym wiedział!
  7. Ksiądz zażądał od pary młodej dwukrotnie większej stawki za ślub. Powód jest oburzający

 

źródła: papilot.pl, money.pl, forbes.pl

Poprzedni artykułMarcin Tyszka zdecydował się na śmiałe wyznanie. „Zamykałem się z Edytą Górniak w piwnicy”
Następny artykułIrena Dziedzic i Nina Terentiew nie lubiły się? Miały ze sobą rywalizować
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego