To już pewne, do końca ferii, a zatem aż do 17 stycznia rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Od 28 grudnia można składać wnioski w ZUS. Tzw. zasiłek koronawirusowy może być wypłacony po raz ostatni, ponieważ rząd zakłada, że po feriach najmłodsi uczniowie wrócą do szkół.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zasiłku koronawirusowego wypłaca ZUS
  • Komu przysługują dodatkowe pieniędze
  • Ile państwo musiało zapłacić za dodatkowe wypłaty dla rodziców

Zasiłek przysługuje rodzicom, którzy ze względu na to, że ich dziecko musiało przejść na zdalne nauczanie, musieli tymczasowo zrezygnować z obowiązków służbowych i zająć się pociechami w domach.

Ruszył tzw. zasiłek koronawirusowy. Wnioski można składać od 28 grudnia

Od dzisiaj startują wnioski o opisywany wyżej zasiłek, który będzie obowiązywał również na czas skumulowanych ferii zimowych. Można go pobierać do 17 stycznia.

Z pewnością wielu rodziców i opiekunów w Polsce odetchnęło z ulgą. Bez wątpienia podobna pomoc jest bardzo potrzebna, zwłaszcza że tym razem dzieci nie wyjadą na kolonie zimowe czy do dziadków, którzy się nimi zajmą. Przypomnijmy, że od 28 grudnia są zamknięte m.in. wszystkie stoki narciarskie czy hotele i pensjonaty (również podczas wyjazdów służbowych).

Niektórzy zastanawiają się, ile pieniędzy z tytułu zasiłku wypłaca ZUS. Pomoc finansowa dla rodziców wynosi 80 proc. ich standardowego wynagrodzenia. Jest ona wypłacana za każdy dzień, w którym jest sprawowana opieka nad pociechami (również w dni ustawowo wolne od pracy, jak niedziele czy święta).

Od kiedy tylko pojawiły się pierwsze informacje o zasiłkach, rodzice apelowali o podwyższenie kryterium wieku. Pomimo próśb rządzący nie zdecydowali się na takie rozwiązanie i dodatkowe pieniądze przysługują tylko rodzicom dzieci od 8. roku życia.

Jedynym wyjątkiem są opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. W tym przypadku zasiłek przysługuje do 16. roku życia (jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności) lub do 18. roku życia na dziecko z orzeczeniem o znacznym, lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Zasiłek na ferie. Co potem zrobić z dziećmi?

Z pewnością wielu rodziców cieszy się z dodatkowej gotówki, która w tak niepewnych czasach zawsze się przyda. Jednak coraz więcej z nich zadaje sobie pytanie: co rząd planuje po feriach?

Już niejednokrotnie minister zdrowia, minister edukacji i premier Morawiecki zapowiadali, że być może najmłodsi uczniowie z klas 1-3 będą mogli powrócić do szkolnych ławek zaraz po wakacjach świąteczno-zimowych, czyli 18 stycznia.

Premier Mateusz Morawiecki otwarcie przyznawał, że koszty dodatkowych wypłat idą w miliardy i są sporym obciążeniem dla budżetu państwa.

Według obliczeń, które do mnie dotarły z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to będzie nawet być może koszt do 3 mld zł — w różnych okresach różne grupy osób korzystały z zasiłku opiekuńczego — mówił szef rządu, dodając, że takie działania są potrzebne, „żeby Polacy wiedzieli, że w tym trudnym okresie nie są pozostawieni sami sobie”.

27 grudnia pojawiła się pierwsza nadzieja na to, że być może już wkrótce wszystko wróci do normy. W Polsce ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Wypełniliście już swój wniosek o zasiłek?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 

Poprzedni artykułBawił tysiące najmłodszych widzów, nie żyje. Rodzina właśnie przekazała druzgocącą wiadomość
Następny artykułMa tylko 7 lat, niedawno stracił rodziców i siostrzyczkę, amputowano mu rękę. Dziadkowie błagają o pomoc
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl