Zbigniew Buczkowski: ojciec aktora zginął tragicznie w katastrofie lotniczej, która przez lata owiana była tajemnicą. Milczano na temat wydarzeń z roku 1951. Aktor długo walczył o dobre imię ojca, którego obciążono winą za to dramatyczne wydarzenie. 

W 1951 roku pod Tuszynem niedaleko Łodzi rozbił się samolot PLL LOT. Zginęło 16 osób, w tym cztery osoby z załogi. Pilotem był Marian Buczkowski, ojciec popularnego aktora, Zbigniewa Buczkowskiego. Za oficjalną  przyczynę katastrofy uznano błąd pilota i niekorzystne warunki atmosferyczne. Okazało się jednak, że prawda wyglądała zupełnie inaczej, jednak te informacje przez lata były zatajone. Zbigniew Buczkowski: ojciec aktora zginął w katastrofie lotniczej. Przez wiele lat aktor chciał przywrócić mu dobre imię. 

Zbigniew Buczkowski: ojciec aktora zginął tragicznie

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, prezent od Związku Radzieckiego, leciał ze Szczecina do Krakowa. Miał dwa międzylądowania — w Poznaniu, a także w Łodzi. Jednak nigdy nie dotarł do celu. Kapitan Buczkowski jeszcze na lotnisku zauważył, że silnik maszyny jest uszkodzony i podjął decyzję o tym, by nie startować. Mężczyzna nie chciał ryzykować życia pasażerów. Został jednak zmuszony do wystartowania, pod groźbą użycia broni przez jednego z oficerów Urzędu Bezpieczeństwa. Buczkowski rozkaz wykonał, jednak samolot stracił siłę nośną i rozbił się w Tuszynie pod Łodzią. W prasie nie było śladu o tym wydarzeniu i przez lata ukrywano prawdę na temat katastrofy.

Dramat w przestworzach

Kilka lat temu Zbigniew Buczkowski uczestniczył w oficjalnym odsłonięciu tablicy upamiętniającej wydarzenie. Aktor przypomniał wówczas, że czasy w mrocznych czasach PRL-u katastrofa lotnicza była skrywana w tajemnicy. Na temat nieszczęśliwego wypadku nie było żadnej informacji w archiwum PLL LOT. 

— Ojciec nie popełniłby takiego błędu, by lecieć na złamanie karku. Gdyby nie ten człowiek, mówię o tym ubeku, to ojciec by żył i inaczej wyglądałoby moje życie — powiedział aktor w rozmowie z Faktem.

Ojciec aktora zmarł, gdy ten miał zaledwie osiem miesięcy. Wychował się bez niego, ale mimo tego przez wiele lat domagał się ujawniania prawdy o katastrofie i zawsze walczył o dobre imię ojca:

—Ten dzień pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Po części zwróciłem tacie należyty honor. Wzruszyłem się na słowa przyjaciela Józka Wójtowicza, emerytowanego pilota, który powiedział: Ojciec patrzy na ciebie z nieba i jest dumny. Chcę tak myśleć. Żałuję, że tego dnia nie doczekała moja mama — powiedział aktor na łamach tygodnika Świat i Ludzie.

Z pewnością ojciec aktora byłby dumny, że przez tyle lat chciał dowieść prawdy. Na szczęście wreszcie się to udało. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zbigniew buczkowski: ojciec
youtube.com — Miasto Kołobrzeg

Zbigniew Buczkowski: ojciec aktora zginął w katastrofie lotniczej.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułKasia Dziurska nago! „Twoje ciało to po prostu kosmos!”
Następny artykułBeata Kozidrak ma nowego faceta! Po 3 latach znów jest zakochana!