Zdrowie jest najważniejsze. Warto to mieć na uwadze, oglądając swoje ciało. Strupki, które wyglądają całkiem niegroźnie i pojawiają się głównie w dojrzałym wieku, zazwyczaj nie budzą naszego niepokoju. A tymczasem powinny. To może być początkowe stadium raka kolczystokomórkowego (SCC). To jeden z najczęstszych raków skóry – zaraz po czerniaku. Jak podaje portal kobieta.interia.pl, aż 30 proc. przypadków nowotworów skóry, może dotyczyć raka kolczystokomórkowego .

Rak kolczystokomórkowy związany jest z oddziaływaniem promieniowania UV. W związku z czym najczęściej dotyka on najbardziej odsłoniętych części ciała – głowę, szyję, kończyny czy tułów. Ryzyko wystąpienia tego nowotworu wzrasta wraz z wiekiem.

Każda zmiana wpływa na nasze zdrowie

Rak kolczystokomórkowy to niebarwnikowy nowotwór skóry. Początkowo wygląda całkiem niewinnie, jak strupek. Przez to możemy go pomylić z nieistotnym defektem kosmetycznym. Rośnie w powolnym tempie, przez co jest bagatelizowany.

– A raki skóry to aż 30 proc. wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, jak podaje portal kobiete.interia.pl

  1. Myślała, że urodzi bliźniaki. Podczas badania USG lekarz przekazał jej jednak zupełnie inne wieści
  2. Michał Szpak pokazał zdjęcie swojej miłości. Piękny widok, rozczuli każdego
  3. Luzowanie obostrzeń od 1 czerwca. Od dziś wchodzą w życie kolejne zmiany, wielu Polaków będzie zadowolonych

Dbaj o zdrowie – chroń się przed słońcem

Przyczyna rozwoju tego typu raka to nieprawidłowe namnażanie się keratynocytów, do czego prowadzi długotrwała ekspozycja na słońce. W związku z czym szczególnie narażone są osoby, które swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu, to tzw. choroba zawodowa. Takie osoby powinny przyłożyć szczególną uwagę do ochrony skóry.

Ostatnio specjaliści coraz częściej apelują, by nie bagatelizować zmian naskórnych. Należy pamiętać, że wczesna diagnostyka jest tu niezwykle istotna – wpływa na nasze zdrowie, a nawet życie. W związku z czym zalecamy samoobserwację. Należy sprawdzać skórę pod kątem zmian. Warto zadbać o swoje zdrowie, nie tylko pod kątem problemów skórnych. W tym celu warto postawić na naturalne produkty, o czym pisaliśmy w osobnym artykule.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zdrowie
Fot. screen youtube.com @ChelseaWears
23-letnia youtuberka opowiedziała na swoim kanale @ChelseaWears o własnych zmianach skórnych.
ZOBACZ TEŻ:

Redaktorka w Lelum.pl, która uwielbia pisać, prawie tak samo jak dalekie podróże w nieznane i zaczynać dzień od treningu. Absolwentka kuluroznawstwa, zafascynowana kulturą hip-hopową, streetwearem, aktorstwem i social mediami. Zawsze ciekawa świata, zawsze w biegu.