Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Masz w domu plastikowe pojemniki, butelki czy zabawki? Zwróć uwagę na oznakowanie, mogą być toksyczne
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 14.01.2020 13:05

Masz w domu plastikowe pojemniki, butelki czy zabawki? Zwróć uwagę na oznakowanie, mogą być toksyczne

zdrowie
fot. Jelleke Vanooteghem, S’well unsplash.com

Zdrowie to rzecz bezcenna, dlatego warto mieć świadomość, co mu szkodzi. Groźne związki są powszechnie używane do produkcji plastikowych pojemników, butelek czy zabawek. Obecnie często zastępowane są innymi, niestety te również nie zawsze są dobre. Naukowcy informują, że pewnego rodzaju plastik może być bardzo niebezpieczny. Na co zwrócić uwagę?

Chodzi o pewnego rodzaju plastik, który w teorii miał być lepszy. BPS miało zastąpić BPA, które niekorzystnie wpływa na organizm człowieka. Niestety w krótkim czasie rozpoznano szkodliwość zamiennika. Jak związek BPS może zaszkodzić naszemu zdrowiu?

BPA: co to jest?

W 2011 roku wprowadzono zakaz używania Bisfenolu A, w produkcji butelek dla dzieci. Niestety rocznie produkuje się około. 9 mln cząsteczek BPA, które występują w produktach codziennego użytku. Ten niebezpieczny związek chemiczny dostaje się do naszego organizmu za pomocą układu pokarmowego, układu oddechowego oraz skóry.

Zbadano także, że wpływa negatywnie na pracę hormonów – zaburza produkcję nasienia i komórek jajowych, wpływa także na liczbę chromosomów w komórkach rozrodczych.

BPS negatywnie wpływa na zdrowie człowieka

Zdrowie to bardzo istotny temat dla społeczeństwa. Według badań, naukowców z University of Guelph w Kanadzie, środek chemiczny wpływa negatywnie na pracę serca. Podczas testów przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców, stwierdzono, że działanie Bisfenolu S jest znacznie szybsze niż jego poprzednika. Myszy poddane testom, bardzo szybko zaczęły negatywnie reagować na BPS (szczególnie samice).

-Ten zamiennik, który miał rozwiązać problem BPA, wydaje się być nawet silniejszy od swojego poprzednika – mówi prof. Glen Pyle, podaje kobieta.onet.pl.

Z badań wynika, że BPS najbardziej niebezpieczny jest dla osób z chorobami serca, cukrzycą czy otyłością. Wszystko wskazuje na to, że ludzie będą narażeni na częstsze i silniejsze zawały serca.

Gdzie znajdziemy BPS? W opakowaniach żywności, napojów, w zabawkach i paragonach termicznych. Badacze ostrzegają przed szkodliwymi skutkami używania tych przedmiotów i radzą, aby maksymalnie ograniczyć korzystanie z nich.

Zwracajmy uwagę na oznakowania: Przechowuj żywność w pudełkach oznaczonych cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), nie używaj ponownie butelek PET, nie podgrzewaj i nie wlewaj gorący napojów do pojemników z oznaczeniem bisfenol (grupa 7).

zdrowie

W dzisiejszych czasach trudno jest żyć bez plastiku.

zdrowie

Szkodliwe substancje zawarte w plastiku negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

zdrowie

BPA przyczyna się do chorób serca, cukrzycy i otyłości.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Na jaw wyszedł sekret Roksany Węgiel. Nawet najwięksi fani będą zaskoczeni
  4. Awantura w „Dzień Dobry TVN”. Kinga Rusin nie wytrzymała, odpowiedziała na zarzuty
  5. Alicja Bachleda-Curuś planuje ślub? Jej partner przyleciał do Polski, aby poznać przyszłych teściów
  6. Ich romans wyszedł dopiero po latach. Jaworowicz była zakochana w słynnym polskim piosenkarzu

Źródło: kobieta.onet.pl, opakowania.com.pl