Zdrowie, szczególnie osób starszych i chorych, jest w obecnej sytuacji bardzo narażone. Czy zachowanie wszelkich zasad higieny wystarczy, by uchronić się przed koronawirusem? Już wiadomo, ile utrzymuje się w powietrzu. Naukowcy podali wyniki badań. Na niektórych powierzchniach, wirus może przetrwać nawet trzy dni. 

Naukowcy codziennie starają się odkryć nowe informacje, które skutecznie pomogą w walce z koronawirusem. Zespół specjalistów Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Hamilton we współpracy z Uniwersytetami w Princeton i Kalifornii, dokonał nowych ustaleń. Ile, według najnowszych badań, może żyć wirus SARS-CoV-2? Jak możemy się chronić nasze zdrowie?

Koronawirus w Polsce: jak dbać o zdrowie?

Jak dbać o zdrowie w trakcie pandemii koronawirusa? Aby zadbać o zdrowie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na higienę, a także wzmacniać odporność naszego organizmu. To jednak wiemy już wszyscy. W obliczu najnowszych wyników badań, przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych w Hamilton, Uniwersytet w Princeton oraz w Kalifornii, ukazanych na łamach portalu abcZdrowie, takie środki ostrożności mogą nie wystarczyć

Poza dokładnym myciem rąk mydłem, pozostawaniem w domu, dbaniem o higienę i niedotykaniem twarzy brudnymi rękoma, powinniśmy również regularnie sprzątać i dokonywać zakupów w rękawiczkach. Dlaczego? Badania ukazują, jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu oraz na powierzchniach. Okazuje się, że w niektórych przypadkach, może być aktywny nawet przez trzy dni. Czego powinniśmy się szczególnie wystrzegać?

  1. Wprowadzono stan epidemii. Jakie sklepy będą otwarte? Od dziś tylko niektóre mogą funkcjonować
  2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa
  3. Przygotowano trzy scenariusze dla Polski. Ostatni jest dramatyczny: ”zakażona zostanie ponad połowa populacji”

Koronawirus w powietrzu i na powierzchniach

Koronawirus w powietrzu i na powierzchniach utrzymuje się o wiele dłużej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Zespół specjalistów Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Hamilton we współpracy z Uniwersytetami w Princeton i Kalifornii, aby określić żywotność wirusa SARS-CoV-2, podjęli się wykonania badania przy pomocy nebulizatora, w którego trakcie imitowano rozprzestrzenianie się koronawirusa drogą kropelkową.

Co ustalili naukowcy? Ile aktywny i żyjący koronawirus może utrzymać się w powietrzu? Aktywny i żyjący koronawirus może utrzymać się w powietrzu, w temperaturze pokojowej, nawet trzy godziny. Sprawa jednak wygląda zupełnie inaczej, kiedy pod lupę weźmiemy wszelkie powierzchnie jak miedź, tektura, plastik czy stal nierdzewna. 

Z badań opublikowanych 17 marca na stronie medrxiv.org, gdzie swoje prace zamieszczają naukowcy z całego świata, wynika, że koronawirus utrzymuje się do 4 godzin na miedzi, 24 na tekturze, natomiast na plastiku i stali nierdzewnej, może on być aktywny nawet od 2 do 3 dni

Jeżeli chcemy więc jak najlepiej, w tym trudnym czasie, zadbać o nasze zdrowie, nie zapominajmy, by zachować porządek również w najbliższym otoczeniu. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zdrowie
Fot. Chokniti Khongchum, Pexels

Zespół specjalistów Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Hamilton we współpracy z Uniwersytetami w Princeton i Kalifornii określili, ile koronawirus żyje w powietrzu oraz na powierzchniach. 

zdrowie
Fot. Anna Shvets, Pexels

Aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie, często myjmy ręce i używajmy żeli antybakteryjnych. 

zdrowie
Fot. mariimaccarii, Pixabay

Pamiętajmy też, by zachować porządek w naszym najbliższym otoczeniu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Trwa ogólnopolska zbiórka pieniędzy na walkę z koronawirusem. Ty też możesz pomóc
  2. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA
  3. Kwarantanna potrwa znacznie dłużej, niż podejrzewaliśmy. ”Trudny czas i ciężki czas”
  4. Zarażona kobieta nagrała relację ze szpitalnego łóżka. ”Tak jakby mieć szkło w płucach, a każdy oddech to bitwa”
  5. TVN zawiesza aż 7 programów. W przyszłym tygodniu widzowie ostatni raz zobaczą ulubione produkcje
  6. Koszyki w Lidlu mają ukrytą super funkcję. Jest nieznana wielu klientom

źródło: portal.abczdrowie.pl

Poprzedni artykułGrupa nastolatków celowo kasłała na jedzenie w sklepie. Wszystko zarejestrowały kamery
Następny artykułRodzina przyłapała kota na dziwnym zachowaniu. Mruczkowi wydawało się, że jest psem
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.