Żele antybakteryjne mogą zawierać groźną substancję, Agencja ds. Żywności i Leków z USA opublikowała ważne ostrzeżenie. Składnik popularnego z uwagi na epidemię koronawirusa produktu może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak pisze fakt.pl, ostrzeżenie dotyczy także rynku polskiego.

Żele antybakteryjne są aktualnie najbardziej pożądanym produktem. Dezynfekcja rąk jest bowiem pierwszym z ważnych elementów profilaktyki przed zakażeniem koronawirusem. W dobie epidemii powstaje coraz więcej firm zajmujących się produkcją płynów dezynfekujących, w ich składzie odkryto groźny składnik.

Żele antybakteryjne – amerykańska agencja ostrzega przed składem

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała oświadczenie na temat niebezpiecznego składnika znajdującego się w żelach antybakteryjnych. Przetestowano kilkadziesiąt marek produktów dezynfekujących zawierających w swoim składzie metanol.

Choć producenci nie informują na opakowaniach o obecności metanolu, FDA wykazało, że to właśnie on został użyty zamiast etanolu, czyli alkoholu oczyszczonego w aż 69 produktach dostępnych na rynku. Większość została wyprodukowana w Meksyku.

  1. Urodziła bliźniaczki, lekarz na nie spojrzał i zamarł. Natychmiast zaczął przepraszać
  2. Jedynym objawem było obgryzanie paznokci. 11-letni chłopiec trafił do szpitala ostatniej chwili
  3. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot

Dlaczego metanol w żelach antybakteryjnych jest groźny?

Metanol jest groźny dla zdrowia po spożyciu, ale jeśli z takich produktów w przypadkowy lub celowy sposób dostanie się do organizmu, grozi to ślepotą, śpiączką, a nawet śmiercią. Niecelowo połknąć produkt mogą dzieci.

Dodatkowo produkt może być niebezpieczny od samego kontaktu ze skórą. Metanol może w ten sposób wchłonąć się do organizmu, wówczas możemy odczuwać nudności, problemy z widzeniem lub bardzo silne zawroty głowy. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza. W Polsce wycofano już z obiegu kilka płynów. Ich listę znajdziemy w oficjalnym oświadczeniu GISu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

żele antybakteryjne
fot. pexels.com/ Anna Shvets

Okazuje się, że zamiast etanolu producenci używają metanolu. Najwięcej takich przypadków zanotowano wśród producentów z Meksyku.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Polacy spróbowali niemieckich pierogów i brakuje im słów. Obłędne nadzienie żywcem przenosi do nieba
  2. Z ostatniej chwili: Walczyli o życie na plaży w Sianożętach. Lądował śmigłowiec
  3. Dramatyczne sceny na zachodzie kraju. Policja szuka mężczyzny, może być groźny
  4. Trwa jedna z najważniejszych chwil w życiu Andrzeja Dudy. Nie mógł być szczęśliwszy
  5. Kuria wprowadza ograniczenia w ślubach. Będzie trzeba spełnić ważny wymóg
  6. Masz stary dowód osobisty? Gratulacje, możesz zyskać ogromne pieniądze

źródło: fakt.pl

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl