Ziemniaki goszczą na polskim stole tak często, że mogłyby być naszym narodowym warzywem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ziemniaki nie tylko można jeść – nasze babcie doskonale wiedziały, że obierki z ziemniaków to skarb, którego nie wolno wyrzucać. Do czego ich używały? Poznajcie historię pani Elżbiety, która swoją tajemnicą dotyczącą obierków podzieliła się z sąsiadkami.

67-letnia pani Elżbieta z Białegostoku doskonale wiedziała, jak wykorzystać obierki z ziemniaków – sekret ten przekazała jej babcia, gdy pani Elżbieta była jeszcze małą dziewczynką. Powiedziała, że przyda się jej, kiedy dorośnie. I miała rację.

Babcia prosi o obierki z ziemniaków

Sąsiedzi doskonale znają panią Elżbietę – uważają, że jest przeurocza i zawsze elegancka. Kiedy zaczęła pukać do nich i prosić o obierki z ziemniaków zaczęli zastanawiać się, czy nie traci zmysłów.

ziemniaki
Fot.pixabay.com

– Pani Ela to urocza staruszka, zawsze można na nią liczyć. Ale kiedy pytała o te ziemniaki, zbiła mnie z tropu, to było dziwne. – powiedział pan Stefan, sąsiad.

Babcia podobno co tydzień pukała do sąsiadów i pytała o obierki. Praktycznie wszyscy rozkładali ręce lub otwierali oczy ze zdumienia.

– Żeby jeszcze chciała pożyczyć ziemniaki, to dobrze, zrozumiem, ale po co jej obierki? To nie ma sensu – zastanawiał się dalej pan Stefan. Prawda okazała się dość niezwykła.

ziemniaki
Fot.pixabay.com

Ziemniaki – tajna broń pani Elżbiety

Kiedy sąsiedzi mieli już dosyć cotygodniowych wizyt pani Elżbiety postanowili zareagować. Zmusili starszą panią do przyznania się, po co jej obierki z ziemniaków. Pani Elżbieta uśmiechnęła się tylko i powiedziała, że to sekret, który przekazała jej babcia wiele lat temu. 

Ziemniaki, a właściwie obierki zawierają dużo skrobi, którą można wykorzystać na wiele sposobów, a jednym z nich jest… naturalna farba do włosów. Właśnie do tego używała obierków pani Elżbieta. Chciała naturalnie pozbyć się siwych włosów.

ziemniaki
Fot.pixabay.com

Jak stosować obierki z ziemniaków na siwe włosy? To bardzo proste. Do przygotowania wywaru wystarczą obierki z 6 ziemniaków. Najpierw oczyść łupiny, wrzuć do wysokiego garnka, zalej wodą i zagotuj. Gotuj jeszcze przez 30 minut, potem odstaw do wystudzenia. Stosuj jak szampon przynajmniej raz w tygodniu przez przynajmniej 2 miesiące lub do czasu, w którym uznasz, że włosy mają taki kolor, jaki ci odpowiada.

– Mój syn przyjeżdża z Kanady z córką i chciałam dobrze wyglądać, nie lubię chemicznych farb, po co mam psuć włosy, skoro mogę wykorzystać coś naturalnego – jak ziemniaki. – powiedziała w rozmowie z lokalną gazetą Pani Elżbieta. 

Stosowaliście kiedyś ziemniaki na włosy? 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Iberion – grupa mediowa przyszłości. Jakie wyznaje wartości?
  2. Antyfake – portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Biznes Info – portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  4. Antyfake – walczymy z fake newsami i dezinformacją

 

Poprzedni artykułMama twierdziła, ze jej córeczka ma problem z oddychaniem. Prawda okazała się jeszcze gorsza
Następny artykuł9 najdziwniejszych zdjęć, które kiedykolwiek powstały. Numer 6 namiesza wam w głowie
Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.