Prof. Andrzej Horban z rodziną pogrążeni są w wielkiej żałobie. W wieku 95 lat zmarła jego mama Irena Horban. Kobieta była czynną uczestniczką Powstania Warszawskiego. Przez większość swojego życia związana z Pruszkowem, którego była honorową obywatelką.

Pani Irena Horban w 2010 roku została odznaczona przez ówczesnego prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał ku temu kilka powodów. Kobieta była zasłużoną mieszkanką Pruszkowa.

Prof. Andrzej Horban w żałobie. Nie żyje jego mama Irena Horban

Urodzona 16 kwietnia 1926 roku w Pruszkowie Irena Horban swoją karierę zawodową realizowała jako nauczycielka i działaczka społeczna. Jedną z pełnionych przez nią funkcji było stanowisko prezesa Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego. 

Zmarła 95-latka brała udział w II wojnie światowej jako reprezentantka Armii Krajowej. W 1944 roku zgłosiła się do pracy w szpitalu powstańczym w pruszkowskich Tworkach. Przez długi czas pracowała jako sanitariuszka, gdzie pomagała chorym i rannym, przetransportowanym do placówki z obozu Dulag 121. 

– W momencie zmiany opatrunku roztaczał się po pawilonie przepotworny smród ropy sączącej się z ran. W pierwszych dniach moich dyżurów w Tworkach wszystko zaczęło mi cuchnąć, nawet moja idealna, biała i czysta pościel śmierdziała ropą jak spałam – mówiła Irena Horban w rozmowie z dulag121.pl.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

W 2010 roku została odznaczona przez ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, a także szczególną pamięć o miejscach związanych z dramatycznymi losami Polaków w czasie II wojny światowej. 

W 2011 roku otrzymała medal Pro Memoria, a w 2016 Pro Mazovia. W 2017 roku została uhonorowana Krzyżem Wolności i Solidarności, a od 27 września 2018 roku odznaczona Honorowym Obywatelem Miasta Pruszkowa.

To niestety nie jest jedyna przykra informacja, którą podajemy w ostatnim czasie. Rodzinie zmarłej składamy najszczersze kondolencje.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Syn Krawczyka zaśpiewa razem z Wiśniewskim, Sławomirem i największymi polskimi gwiazdami
  2. Jarosław Jakimowicz zwyzywał dziennikarzy TVN
  3. Autobus z 44 dziećmi zderzył się z ciężarówką, 2 śmigłowce i liczne zastępy służb w akcji

Źródło: se.pl

 

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl