Zmiany dotyczące przemieszczania się, a także poszczególnych obostrzeń, o których premier poinformował podczas wtorkowej konferencji, weszły w życie 1 marca. Za złamanie zakazów możemy zostać ukarani grzywną do 30 tysięcy złotych, a dla wielu są one wciąż niejasne. Czy możemy przyjmować gości, iść na cmentarz lub pojechać na działkę? To trzeba wiedzieć. 

Aby w jak największym stopni zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce, rząd wprowadził restrykcje, które w ostatnich dniach uległy zaostrzeniu. Zmiany dotyczą korzystania ze sklepów, usług czy ograniczeń w przemieszczaniu się. Każdy, kto złamie zakaz, poniesie konsekwencje swojego czynu, a kary wcale nie są małe. Za takie przewinienie możemy otrzymać mandat nawet do 30 tysięcy złotych. Jeżeli więc mamy jakieś wątpliwości, lepiej jak najszybciej je rozwiać. 

Koronawirus w Polsce: Zmiany w ograniczeniach
 
31 marca 2020 roku podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach. Zmiany w ograniczeniach weszły w życie dzień później. Od teraz, między innymi, dom opuszczamy jedynie w pilnych przypadkach jak zakupy, sprawy służbowe, wolontariat czy spacer z psem. Na ulice nie samodzielnie nie mogą wyjść również osoby niepełnoletnie, a klienci sklepów muszą zakładać jednorazowe rękawiczki. 
 
 
 
Niestety, dla niektórych przepisy nadal są niejasne. W internecie pojawiły się już zdjęcia pierwszych mandatów, których kwoty wcale nie są małe. Mężczyzna, który udał się na jogging w lesie, otrzymał 5 tysięcy kary. Ulice nadzorują policjanci i wojskowi, a rząd przypomina, że nie jest to czas na rekreacje czy poprawianie kondycji fizycznej. Za co zostaniemy ukarani? Czy możemy przyjmować gości, iść na cmentarz lub pojechać na działkę?
  1. Szkoła TVP” ruszyła. Nauczycielki nie potrafiły odpowiedzieć na proste pytania, internet bezlitosny
  2. Rząd planuje ogromną zmianę na samą Wielkanoc. Dotyczy wszystkich, wielu Polaków się wścieknie
  3. Żeby wejść do sklepu trzeba mieć własne rękawiczki? Premier Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia

Czy mogę przyjmować gości?

Nie możesz przyjmować gości, z pewnymi wyjątkami. W domu może odwiedzić cię jedynie bliska rodzina. Spotkania ze znajomymi nie są koniecznością. Zmiany tyczą się także gospodarstw agroturystycznych.

– Zabronione jest wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi i miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych. – czytamy w wypowiedzi ekspertów na łamach portalu Gazety Wyborczej

Pokoje można wynająć jedynie osobom podróżującym służbowo, przedstawicielom zawodów medycznych oraz osobom, które muszą odbywać kwarantannę. 

Za złamanie tych przepisów otrzymamy karę od 5 do 30 tysięcy złotych. 

Czy mogę iść na cmentarz?

Możesz iść na cmentarz. Zmiany, które weszły w życie 1 kwietnia, wyraźnie mówią, że możemy przemieszczać się w ramach obowiązków służbowych, potrzeb życia codziennego (swoich i najbliższej rodziny), kultu religijnego, a także wolontariatu.

Przejazd na cmentarz uznaje się jako kult religijny. 

Czy mogę pojechać na działkę?
 
Nie możesz pojechać na działkę, jeżeli udajesz się tam w celu rekreacyjnym, turystycznym lub innym, który nie mieści się z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb. Na działkę możemy więc pojechać jedynie jeżeli nasz wyjazd mieści się w kategoriach spraw służbowych lub wolontariatu. 
 
– Żaden przepis nie zabrania przeprowadzek ani zmiany miejsca zaspokajania codziennych, życiowych potrzeb, a także wyboru miejsca pracy zdalnej – czytamy na portalu wyborcza.pl

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zmiany
Fot. gov.pl

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 31 marca, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w obostrzeniach. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  2. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce
  3. Widzisz na zdjęciu coś więcej niż psa? Tylko 1% ludzi potrafi rozwiązać zagadkę z XIX wieku
  4. Wiele kobiet popełnia 1 błąd i stąd wstydliwe problemy. Wystarczą 2 rzeczy, by zachować zdrową higienę intymną
  5. Chihuahua w ciąży miała ogromny brzuch. Gdy zaczęła rodzić ludzie nie dowierzali
  6. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć

źródło: wroclaw.wyborcza.pl

Poprzedni artykułSałatka na bazie pieczarek. Proste składniki, a efekt? Niebo w gębie
Następny artykułDobra wiadomość. Rodzina wyleczona z koronawirusa. Ojciec, matka i 8-latka z Cieszyna mają wynik ujemny
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.