Już od dzisiaj wszystkich właścicieli psów obowiązują nowe stawki mandatów za wyprowadzenia psa bez odpowiedniego nadzoru. 10 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021. 

Od soboty obowiązują nas nowe przepisy. Zmianie uległy kwoty mandatów za wyprowadzenie psa w niewłaściwy sposób. Niektóre z kar wymienionych w rozporządzeniu zostały zaostrzone. 

Zmiany w przepisach 

Od 10 kwietnia obowiązują nas nowe przepisy. Zgodnie z rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021 już dziś wchodzą w życie nowe stawki mandatów karnych, które mogą zostać nałożone na właścicieli psów w sytuacji nieodpowiedniego wyprowadzania pupili. 

Każdy właściciel psa podczas spaceru musi stosować się do nakazanych środków ostrożności podczas trzymania zwierzęcia, niesubordynacja w tym wypadku może kosztować aż 250 złotych. 

Dwa razy większą kwotę będą musieli zapłacić właściciele psów w sytuacji kiedy nie zachowają zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, których zachowanie zagraża życiu lub zdrowiu innym ludziom. 

Oznacza to, że właściciele psów należących do ras niebezpiecznych będą musieli między innymi założyć im kaganiec na pysk.

Wspomniane rozporządzenie zostało ogłoszone 26 marca. 

Zasady wyprowadzania psa na smyczy

Każdy właściciel psa od soboty 10 kwietnia będzie musiał dostosować się do nowych przepisów, oznacza to, że w przestrzeni publicznej pies będzie mógł przemieszczać się, wyłącznie będąc na smyczy. 

Ważne, by właściciel miał pełną kontrolę nad swoim pupilem i mógł na bieżąco reagować na zmiany jego zachowania. Nie jest również niczym nowym, że każdy właściciel podczas spaceru powinien sprzątać po swoim czworonogu. 

Mimo tego, że wszędzie mówi się o niezaniedbywaniu tego obowiązku, to wciąż wiele osób go lekceważy i nie usuwa nieczystości. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021 r. 

 

Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.