Lelum.pl

fot. Rex Features/East News

Zniesienie celibatu w kościele, ogromny przełom? Papież Franciszek przekazał światu

13 Marca 2023

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Papież Franciszek zabrał głos w sprawie obowiązującego w Kościele Katolickim celibatu. Czy to możliwe, że jesteśmy świadkami prawdziwego przełomu?

Duchowny po raz kolejny zaskoczył wiernych swoją wypowiedzią na temat zasad panujących w Kościele. Tym razem wyznał, że nie ma przeciwwskazań, aby księża brali ślub.

Papież Francieszek zaskoczył wypowiedzią o celibacie

Papież Franciszek znany jest swoich “postępowych” wypowiedzi na temat wiernych i Kościoła Katolickiego, którego jest duchowym przewodnikiem. Tym razem w rozmowie z argentyńskim portalem infobae.com wyznał, że celibat nigdy nie był trwałym nakazem.

Biskup Rzymu poinformował o tym, że w przeciwieństwie do Kościoła Wschodniego, w Kościele Zachodnim celibat wciąż obowiązuje, jednak jest on jedynie prawem tymczasowym, które można w każdej chwili zdjąć.

Katarzyna Dowbor

Artur odszedł z ekipy Katarzyny Dowbor. Miał smutny powód, wiemy co dziś robi

CZYTAJ DALEJ

Czy papież Franiszek zniesie celibat w Kościele Katolickim?

Głowa Kościoła Katolickiego przypomniała w rozmowie z argentyńskimi mediami, że celibat został ustalony w XI wieku z powodów finansowych - w ten sposób księża cały swój majątek pozostawiali w parafiach. Teraz jednak nie jest on aż tak wymagany, jak miało to miejsce w przeszłości.

Ku zaskoczeniu wielu papież Franciszek wyznał, że celibat jest jedynie prawem tymczasowym, które w każdej chwili może zostać zniesione.

-Celibat w Kościele zachodnim jest przepisem tymczasowym. Nie jest wieczny jak święcenia kapłańskie, które "są na zawsze". Przed święceniami jest wybór, czy chcą się żenić, czy żyć w celibacie - zdradził biskup Rzymu.

Kiedy dziennikarze zapytali go, czy byłby skłonny zrewidować nakaz celibatu wśród księży, papież Franciszek odpowiedział, że tak.

Papież Franicszek po raz kolejny szokuje swoją wypowiedzią

To nie pierwszy raz, kiedy głowa Kościoła Katolickiego zaskoczyła wszystkich wiernych swoimi “nowoczesnymi” i niestandardowymi wypowiedziami na temat sytuacji w Kościele. Bardzo wiele osób kojarzy duchownego z niechęcią do gromadzenia bogactw, kapitalizmu i chęcią stworzenia kościoła dla ubogich.

Jest to jedyny papież, który zrezygnował z noszenia czerwonego uroczystego obuwia, a także preferuje przemieszczenie się transportem publicznym, zamiast dobrze wszystkim znanym papieskim samochodem - papamobile.

Głośno było również o wypowiedzi papieża Franciszka na temat osób LGBTQ+. Duchowny przyznał wówczas, że homoseksualizm nie jest czymś złym.

-Bycie osobą homoseksualną nie jest przestępstwem. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, a Bóg kocha nas za siłę, z jaką walczymy o swoją godność - wyznał biskup Rzymu podczas rozmowy z Associated Press.

Źródło: noizz.pl, wiadomości.onet.pl, wgospodarce.pl

 

 

Katarzyna Cichopek, Pytanie na śniadanie

Katarzyna Cichopek aż pisnęła, mały gość "Pytania na śniadanie" ściął z nóg wszystkich jednym zdaniem

CZYTAJ DALEJ
Azja Express

Azja Express: Łozo nagle rozpłakał się podczas kolacji. Jego partner od razu wiedział, o co chodzi

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

papież franciszek

Podobne artykuły

Plotki i gwiazdy

Maciej Rock ujawnił, jakie ma relacje z Piotrem Gąsowskim. Cała prawda wyszła na jaw
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Czarno białe zdjęcie na profilu Marty Kubackiej, a pod nim słowa wsparcia i życzenia zdrowia. Cała Polska jednoczy się w modlitwie
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

„Jaka chudzina”. Co się stało z Magdą Narożną? Ludzie jej nie poznają po drastycznej przemianie
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Edyta Golec, jak bogini. Takiej jej jeszcze nie widzieliśmy, biała suknia, kwiaty we włosach. Fani zachwyceni
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Druzgocące wyznanie Katarzyny Figury. Prawie nikt nie wiedział, do czego doszło w jej życiu
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Dagmara Kaźmierska powiedziała, co uważa o Janie Pawle II. Nie przebierała w słowach
Czytaj więcej >
Martyna Pałka

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]