Zośka to materiałowa piłka wypełniona malutkimi kuleczkami. W początkowej fazie XXI wieku stanowiła jedną z najpopularniejszych rozrywek wśród Polskiej młodzieży, ale nie tylko. Jednak sama gra rozwinęła się już dużo wcześniej, przechodząc kilka metamorfoz. Pamiętacie jeszcze przyjemność z podbijania tej leciutkiej piłeczki? A może dalej w nią gracie?

Kiedyś zośka stanowiła jedną z najlepszych form rozrywki dla wszystkich. Grali w nią nie tylko chłopaki, ale także dziewczyny. Młodzież zbierała się w ekipach, by podbijać tę popularną, szmacianą piłeczkę, do momentu aż nie spadnie na ziemię. Lubiliście grać w tę grę? Macie jakieś wspomnienia z nią związane?

Czym była zośka?

Pierwotnie zośka wcale nie przyjmowała wersji szmacianej piłeczki. Jej historia sięga czasów sprzed II wojny światowej. Od tamtej pory ludzie znali zośkę jako lotkę wykonaną z pęczka kolorowej włóczki obciążonego ołowianym krążkiem. Wielu ludzi po dziś dzień twierdzi, że to właśnie jest najlepsza i najodpowiedniejsza wersja tej kultowej gry.

Lotka ma formę gęstego pęczka kolorowej włóczki, gdzie wszystkie nitki mają równą długość i przymocowane są do ołowianego krążka. Jednak znaczna większość dzisiejszej młodzieży kojarzy zośkę jako materiałową piłeczkę wypełnioną małymi kuleczkami, którą znacznie łatwiej się podbijało. Istnieją zwolennicy oby wersji zośki. Do których należysz?

Jakie były wersje gry w zośkę?

Najpopularniejszą wersją gry w zośkę była ta, którą znano jeszcze przed II wojną światową. Grupa ludzi zbierała się w kółku, aby podbijać lotkę lub piłeczkę tak by nie upadła na ziemię. Jej popularność sięga lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Inna wersja polegała zaś na tym, żeby podbijać zośkę tak, by upadła w zakreślonym kole o średnicy ok. 2,5 metra, której strzegł przeciwnik. 

Jednym z najpopularniejszych sposobów gry w zośkę było podbijanie jej przez jednego gracza do momentu, aż ta nie upadnie na ziemię. Ta wersja gry popularyzowana jest do dziś. Na mediach społecznościowych można ujrzeć wiele filmów z udziałem freestyle’owców, którzy zawodowo podbijają zośkę. Lubiliście tę grę? Pochwalcie się!

Poprzedni artykuł„Efekt szminki” dotyka coraz więcej Polek. Dziwny skutek pandemii ujawnia się na twarzy
Następny artykułLeon Niemczyk nie żyje. Jego ostatnie chwile były wstrząsające, zmarł w samotności we własnym mieszkaniu
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl