ZUS wydał bardzo ważny komunikat do Polaków. Okazuje się, że nie wszystkie złożone przez nas wnioski zostaną należycie rozpatrzone. Od czego to zależy i co musimy wiedzieć? Z tą informacją powinien zapoznać się każdy. 

Pandemia koronawirusa, która przekroczyła polskie granice z początkiem marca, wpłynęła na funkcjonowanie wielu urzędów i instytucji, w tym również ZUS. Utrudniony kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i długie kolejki na infolinii mogą okazać się frustrujące dla większości Polaków. – Prosimy o wyrozumiałość, bo sytuacja jest nowa także dla nas – komentuje sprawę rzecznik ZUS w rozmowie z Faktem. Jak więc uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania? Wydano ważny komunikat, dotyczący składanych przez wielu z nas wniosków. Jeżeli zrobimy to w niewłaściwy sposób, nie zostaną one rozpatrzone. 

Ważny komunikat: Jak prawidłowo złożyć wniosek w ZUS?

Prawidłowo złożony wniosek w ZUS to taki, który został przekazany:

 • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
 • drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl
 • za pośrednictwem poczty,
 • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS)

W czym tkwi haczyk, skoro wszystko wydaje się być jasno napisane? Otóż nie mylmy drogi elektronicznej z drogą mailową

Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki Word lub PDF przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane – czytamy w oświadczeniu ZUS-u.

Jeżeli więc nadamy dokumenty mailem, nie liczmy na jego rozpatrzenie, a jeżeli już to zrobiliśmy – szybko musimy naprawić nasz błąd i ponownie je złożyć. Tym razem przez portal Platformy Usług Elektronicznych ZUS, lub wrzucając je do skrzynki, która jest umieszczona przed każdą placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do kiedy kontakt z ZUS będzie utrudniony?

 1. Biedronka wprowadza maseczki ochronne do oferty. Ich cena zwala z nóg, są inne niż apteczne
 2. Andrzej Duda przekazał informacje o nagłej śmierci. Nie żyje bliska mu osoba, wielu Polaków pogrążonych w żałobie
 3. TVP wyprowadziło ogromne zmiany w ramówce. Widzowie będą zrozpaczeni, pożegnają się z ulubionymi produkcjami
Czy ZUS pracuje?
 
Tak, ZUS pracuje, jednak w zupełnie innej formie, niż ta powszechnie znana. Z powodu epidemii koronawirusa placówki Zakładów Ubezpieczeń Społecznych, tak jak wiele innych instytucji, został zamknięty do 10 kwietnia. 
 

ZUS nadal pracuje zdalnie, jednak sposób, w jaki funkcjonuje instytucja, pozostawia wiele do życzenia. Na własnej skórze postanowili przekonać się o tym redaktorzy portalu Fakt, którzy zadzwonili do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W słuchawce zamiast konsultantki powitał ich głos automatycznej sekretarki informujący, że znajdują się na 507 miejscu kolejki.Robimy wszystko, aby ułatwić Polakom kontakt z ZUS. Prosimy o wyrozumiałość, bo sytuacja jest nowa także dla nas, a staramy się robić wszystko, co w naszej mocy – skomentował sprawę w Fakcie Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Patrząc jednak na obecny stan sytuacji w Polsce, zdalne funkcjonowanie instytucji może zostać wydłużone. 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów
 2. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji
 3. Prawdziwa rewolucja w pierogach, jeden dodatek sprawia, że są obłędne. W życiu nie zgadniesz, jaki
 4. Nie masz skrzynki na listy? Masz niewiele czasu, by ją zdobyć, inaczej dostaniesz kosmiczną karę, która zrujnuje Cię finansowo
 5. Na wizji spytali Szumowskiego, czy ukrywają prawdziwą liczbę ofiar. Przez jego reakcję wielu zatkało
 6. Andrzej Duda przekazał przykrą wiadomość. Nie żyje członek Narodowej Rady Rozwoju

źródło: kraj.life.pl, fakt.pl

Poprzedni artykułTVP wyprowadziło ogromne zmiany w ramówce. Widzowie będą zrozpaczeni, pożegnają się z ulubionymi produkcjami
Następny artykułNagranie ma 3 mln wyświetleń i nie bez powodu. Jak on się teraz pokaże ludziom?
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.