ZUS już wkrótce będzie mógł sprawdzić o nas informacje, którymi niekoniecznie chcielibyśmy się dzielić. Okazuje się, że dzięki nowym przepisom zakład sprawdzi, co robimy na L4.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł przepytać naszych sąsiadów, a nawet sprawdzić w biurach podróży, czy nie wykupiliśmy żadnej wyprawy na okres, w którym rzekomo mamy się kurować w chorobie.

Nowe uprawnienia ZUS-u już w 2022 roku

W 2022 roku ZUS będzie miał dodatkowe, nowe uprawnienia, pozwalające kontrolować obywateli Polski. Sprawdzi, co Polacy robią na L4.

Jeśli ZUS odkryje, że byliśmy w tym czasie np. na wycieczce, zażąda zwrotu zasiłku chorobowego – co ważne, wraz z odsetkami.

W przepisach nie ma dokładnej informacji, kogo może wypytać o nas ZUS. Prawdopodobnie będą to: operatorzy komórkowi, bank, krewni i sąsiedzi.

Nowelizacja ustawy zawiera adnotację, że poszerzone uprawnienia pozyskiwania danych o osobach będą używane „w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości oraz podstaw wymiaru”.

Brakuje jednak definicji samego „niezbędnego zakresu”. Wygląda więc na to, że ZUS może być trochę jak Święty Mikołaj, a trochę jak rybak Ben Willis z kultowej serii „Koszmar minionego lata”.

Jeden i drugi obserwuje ludzi trudnymi do zdefiniowania metodami, a jeśli go rozczarujemy, możemy spodziewać się rózgi lub morderczego haka.

Źródło: RadioZet, prawo.pl, Onet

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Straż pożarna wydała komunikat dot. wypadku Tomasza Stockingera

Źródło: instagram.com