Związek powinien dawać bezpieczeństwo i spokój, jednak relacje międzyludzkie nie zawsze są usłane różami. Czasami zbyt późno orientujemy się, że nasz związek daje nam więcej cierpienia niż satysfakcji. Tymczasem nie na tym polega prawdziwa miłość. Jak rozpoznać toksyczny związek? 

Relacja między dwojgiem ludzi powinna dawać im szczęście. Przy właściwym partnerze jesteś sobą, a zmartwienia odkładasz gdzieś na bok. Niestety wiele kobiet tkwi w toksycznych układach, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wydaje im się, że to jedyna możliwa rzeczywistość i nic lepszego już ich nie spotka. Jak sprawdzić, czy jest to toksyczny związek? Poniżej 7 najważniejszych oznak.

7 oznak, że powinnaś go zostawić

Tych siedmiu sygnałów alarmowych pod żadnym pozorem nie wolno ignorować. Jeżeli bliska ci osoba, bądź ty sama, zaczynasz tłumaczyć partnera z takich zachowań, powinnaś na poważnie zastanowić się nad tym, czy nie jest to przypadkiem toksyczny związek.

 • Czujesz, że partner coś ukrywa

Masz nieodparte wrażenie, że twój partner wciąż coś przed tobą ukrywa? Wydaje ci się, że mimo długiego stażu relacji, tak naprawdę mało go znasz? To pierwszy niepokojący sygnał do zmiany. W szczerej relacji opartej na miłości i zaufaniu nie ma miejsca na tajemnice. Jeżeli partner zachowuje się nieprzewidywalnie i musisz wysilać się, żeby odgadnąć, co chodzi mu po głowie, to nie jest dobry kandydat na całe życie.

 • Jesteś zmęczona

Twój związek, zamiast uskrzydlać cię i dodać motywacji, okazuje się ciężarem. Po spotkaniach boli cię głowa i jesteś wykończona, czasami już przestajesz mieć ochotę na zwykłą rozmowę czy telefon. Czy tak powinna wyglądać miłość?

 • Usprawiedliwiasz partnera

To groźny alarm, który sygnalizuje, że być może już jesteś uwikłana w manipulacyjny układ. Codziennie przekonujesz siebie, że jednak są jeszcze zalety tej relacji, wypisujesz je i wmawiasz sobie, że partner kiedyś się zmieni. Cały czas usprawiedliwiasz jego rażąco toksyczne zagrywki i błędy. Jest ci przykro, możliwe, że nawet płaczesz w poduszkę, ale tłumaczysz swoje emocje przewrażliwieniem lub wmawiasz sobie, że tylko ci się wydaje. Nie – twoje uczucia mają ogromne znaczenie.

 1. 28-letni mężczyzna zaraził się koronawirusem. Nagrał przejmujące wideo: „Prawdziwe piekło, nie do opisania”
 2. Kilka tysięcy emerytów dostanie dodatkowe pieniądze. Nieoczekiwany efekt
 3. Co się stanie, jeśli po Wielkanocy znikną wszystkie ograniczenia? Scenariusz budzi grozę

Toksyczny związek: oznaki

Twoje emocje są kluczowe w rozpoznaniu, jakiego typu jest to związek. Jeżeli masz odczucie podobne do poniższych, zdecydowanie powinnaś zastanowić się nad waszą przyszłością.

 • Życie w strachu

Cały czas czujesz w środku, że ten związek wisi na krawędzi i prędzej czy później dobiegnie końca, ale boisz się podjąć ten krok. Tymczasem tylko odwaga i zmiana wyzwolą cię i zapewnią szczęście w przyszłości. 

 • Uczucie bezradności

Trudno jest rozładować wiszące w powietrzu napięcie, a ty po setkach prób już dawno poddałaś się i nie widzisz nadziei na poprawę stanu rzeczy. Wasza komunikacja kuleje i nie zanosi się na to, aby któraś ze stron podjęła chęć rozwiązania kryzysu. 

 • Permanentny dołek

Związek, zamiast cię uskrzydlać, funduje ciągły dołek, a ty popadasz w coraz większy marazm. Z czasem zaczyna on rozprzestrzeniać się na kolejne sfery twojego życia.

Jeżeli intuicja lub przyjaciele podpowiadają ci, że coś jest nie tak, zastanów się, a potem najlepiej uciekaj z takiego układu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

związek
Fot.pexels.com

Idealny związek powinien przynosić radość i ukojenie, niestety nie zawsze tak jest.

związek
fot. unsplash.com / Christian Fregnan

Niektóre relacje są pełne kłótni i niepotrzebnego cierpienia.

związek
fot. unsplash.com / Eric Ward

Warto w porę rozpoznać toksyczny związek.

 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowieka
 2. Nie żyje niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy przypadek na świecie, łzy napływają do oczu
 3. Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat
 4. Ratowniczka medyczna wychodziła na dyżur. Nie mogła przewidzieć, co przygotowali dla niej sąsiedzi, łzy same płyną
 5. Pokazali wyjątkowe zdjęcia ze ślubu w czasie pandemii. „To nie jest ceremonia, jaką zaplanowaliśmy”
 6. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg

źródło: papilot.pl

Poprzedni artykułKażdy z nas codziennie naraża swój wzrok. Przez jeden błąd niszczymy swoje oczy
Następny artykułNagrali, jak brzmią płuca zakażonych. Charakterystyczny i zatrważający dźwięk
Redaktorka Lelum.pl. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje życie postanowiła związać z dziennikarstwem i muzyką. W wolnych chwilach ćwiczy jogę, chodzi na festiwale filmowe i tworzy poezję.