Związek partnerski – w naszym kraju wzbudza ogromne emocje, a czym tak naprawdę jest? Co oznacza? Czy powinien być zalegalizowany w Polsce?

Związek partnerski, co to?

Związek partnerski to formalny związek osób hetero oraz homoseksualnych. W Polsce nie uznaje się formalnych związków partnerskich, nawet tych zawartych w krajach, w których jest to możliwe.

Związki partnerskie w Polsce. Jakie są argumenty za?

  1. Równouprawnienie
  2. Argument pomyślności obywatelskiej – w którym chodzi o negatywny wpływ dyskryminacji prawnej, odbijający się na psychice zarówno osób homoseksualnych, jak i ich rodzin. Brak prawnego uznania przez państwo związków tej samej płci prowadzi m.in. do poczucia wykluczenia i napiętnowania mniejszości seksualnych.
  3. Argument sprawiedliwości społecznej  – chodzi m.in. o wspólnotę majątkową osób w związkach partnerskich, prawo do odwiedzi w szpitalu, prawo do informacji o stanie zdrowia partnera, prawo do decyzji o dalszym leczeniu partnera, obowiązek alimentacyjny, prawo do wspólnego kredytu, prawo do dziedziczenia i wiele innych. 
Związek partnerski
fot. unsplash.com
Poprzedni artykułBabcia miała dość swojego wyglądu. 66-latka przeszła spektakularną metamorfozę, wygląda 20 lat mniej
Następny artykułZenek Martyniuk przerywa milczenie. Padły mocne słowa pod adresem synowej, podejrzewa Ewelinę o oszustwo
Redaktor naczelna Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i nowych mediów, magister kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS.