Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być surowsze?
Karol Osiński
Karol Osiński 02.12.2020 22:15

Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być surowsze?

pies
fot. photo-nic.co.uk nic, unsplash.com

Zwierzęta w naszych domach, to dla wielu skarb, a dla innych katorga. Niestety, ale w Polsce coraz częściej dochodzi do przypadków znęcania się nad pupilami, co dla wielu ludzi jest niezrozumiałe. Kary za znęcanie się nad nimi obowiązują od wielu lat, jednak mnóstwo osób uważa, że są one zbyt łagodne. Jakie waszym zdaniem powinny obowiązywać i jaka powinna być ich wysokość?

Znęcanie się nad zwierzętami to czyn zaliczany do jednego z najbardziej niezrozumiałych. Kary za wyrządzanie krzywdy zwierzętom istnieją nieprzerwanie od ponad 100 lat, jednak wielu ludzi uważa, że powinny one być zdecydowanie większe. Też tak myślisz?

Kary za znęcanie się nad zwierzętami. Jakie panują w Polsce?

Obecnie panująca ustawa o ochronie zwierząt w art. 6, pkt. 2 głosi, że – Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. Jak można przeczytać w kodeksie karnym, za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Dodatkowo sąd posiada prawo odebrania skazanemu prawa do posiadania zwierząt do końca życia. Jeśli sprawca znęcał się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, który w świetle prawa rozumiany jest jako – przedsiębranie przez sprawcę działań charakteryzujących się drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny, obliczony z premedytacją na zwiększenie rozmiaru cierpień i czasu ich trwania, może zostać skazany na karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?

Wielu ludzi uważa, że powszechnie panujące prawo odnoszące się do znęcania nad zwierzętami jest zdecydowanie zbyt łagodne. Ludzie mają świadomość, że zwierzętom coraz częściej dzieje się krzywda, więc można uznać to za znak dla rządu do podjęcia działań w celu zaostrzenia kar za takie występki.

Przeglądając media, na wielu krokach można natknąć się na gnębione zwierzęta. Widok cierpiącego czworonoga lub innego zwierzęcia jest bardzo nieprzyjemny, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kary już powinny zostać zaostrzone, a może wstrzymać się z taką decyzją?

Jak uważacie?

Źródło: dziennikprawny.pl