Bajka pt. Zaczarowany ołówek to prawdziwy klasyk. Ludzie do dzisiaj wspominają ją, jako jedną z najbardziej wciągających produkcji, którą oglądali w dzieciństwie. Dzieci w czasach PRL-u uwielbiały śledzić przygody Piotrusia i jego psa Pimpka. Pamiętacie ją jeszcze?

Kiedy bajka Zaczarowany ołówek zniknęła z ekranów telewizyjnych, dzieci nie mogły powstrzymać łez. Do dzisiaj animowany serial uważany jest za jeden z najpopularniejszych w czasach PRL, a ludzie wracają do niego wspomnieniami z najszerszym uśmiechem na twarzach. Jakie wspomnienia wiążecie z Zaczarowanym ołówkiem?

Zaczarowany ołówek – kultowa bajka czasów PRL

Aż ciężko uwierzyć, że to już tyle lat od emisji pierwszego odcinka kultowej bajki pt. Zaczarowany ołówek. Przypomnijmy zatem, o czym ulubiona bajka dzieci w czasach PRL opowiadała. Animowany serial rysunkowy, który został zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for opowiadał o przygodach małego Piotrusia i jego psa Pimpka, który w przypadku jakichkolwiek problemów wykorzystywał swój zaczarowany ołówek. Jego magia polegała na tym, że wszystko, co zostanie nim narysowane, przybiera formę materialną.

Za reżyserię tej kultowej bajki odpowiedzialni są Ireneusz Czesny i Ryszard Szymczak. Bajka powstała w 37 odcinkach emitowanych w latach 1964 – 1977. Do 27 odcinka bajka miała formę sit-comu, czyli każdy odcinek opowiadał o czymś innym, dopiero od wyżej wspomnianego zachowywał fabularną ciągłość, której treścią jest podróż bohaterów bajki, której celem jest pomoc małemu rozbitkowi.

Pełnometrażowy film Zaczarowany ołówek

Bajka osiągnęła tak wielką popularność, że reżyserowie i scenarzyści postanowili zmontować z odcinków o numerach od 27 do 39 pełnometrażowy film. Nazwali go Podróż z zaczarowanym ołówkiem. Fani bajki mogli podziwiać go na ekranach najpopularniejszych wówczas kin. Co ciekawe produkcja doczekała się swojego uhonorowania w niecodziennej postaci.

25 września 2011 roku przed gmachem Łódzkiego Domu Kultury odsłonięto pomnik bohaterów Zaczarowanego ołówka w ramach projektu pt. Łódź Bajkowa. Stacja telewizyjna TV Puls 2 emitowała odcinki do lipca ubiegłego roku, jednak teraz puszczane są tylko na specjalne okazje.

Jakie wspomnienia wiążecie z Zaczarowanym ołówkiem?

Poprzedni artykułNie żyje znany polski dziennikarz, wszyscy widzieliśmy go w TVP. Miał 58 lat, lekarze do końca walczyli o jego życie
Następny artykułUwaga: MEN właśnie przekazało. Niektórzy uczniowie wrócą do szkół. Znamy szczegóły najnowszych zmian
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl