Bajka Różne przygody Gąski Balbinki była jedną z pierwszych polskich dobranocek. Pokochały ją dzieci w całej Polsce i gromadziły się przed telewizorami, by towarzyszyć tytułowej bohaterce w niesamowitych codziennych przygodach. Kto pamięta tę nieanimowaną historyjkę? To prawdziwy klasyk dziecińswa. 

Bajka Różne przygody Gąski Balbinki była emitowana w telewizji polskiej w latach 50 i 60 i składała się z kilkunastu nieruchomych obrazków. Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy wspólnie oglądało się dobranocki? Podzielcie się z nami opowieściami z dzieciństwa.

Bajka Gąska Balbinka

Trudno sobie wyobrazić, żeby pokolenia maluchów zachwyciły się bajką zrobioną w formacie poklatkowym. Balbinka nie była bowiem animowana, a składała się z szeregu zmieniających się rysunków. Gąska pierwszy raz na polskich telewizorach zagościła w latach 50. minionego wieku. Dzieciak uwielbiały tę uroczą postać, a jej historie śledzili nawet dorośli. 

Gąska Balbinka została wydana przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, piękne rysunki zawdzięczamy byłej pisarce i ilustratorce Annie Hoffmanowa (Hoffman) . Tekst do dialogów pisała Maria Terlikowska. 

Gąska Balbinka legendą polskiego dzieciństwa

Ponieważ Balbinka była pierwszą polską dobranocką, zajęła wyjątkowe miejsce w sercach małych widzów. W Łodzi znajduje się do dziś wielki neon z podobizną znanej Gąski, wiszący na ścianie jednej z kamienic, w której kiedyś znajdował się sklep z zabawkami. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Balbinka pojawiała się także w komiksach zamieszczonych w magazynie dla dzieci Promyczek. Jej podobizna do dziś jest kojarzona z beztroskim dzieciństwem PRL. Aż trudno uwierzyć, że te 6,5-minutowe filmy z gąską w roli głównej sprawiały aż tyle radości, a dzieci czekały, by zasiąść przed teleodbiornikami Turkus lub Belweder cały dzień. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

bajka
foto Instagram @born_in_the_prl

Redaktor w Lelum.pl Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Pasjonatka nowych technologii, sztuki i rysunku. Wolne chwile spędza na tworzeniu ilustracji i pogłębianiu wiedzy na temat projektowania doświadczeń użytkowników.