Budzik wzbudzał wiele pozytywnych emocji wśród najmłodszych telewidzów. Pamiętacie dwa sympatyczne koty, które mówiły ludzkim głosem? Ich właścicielka o tym nie wiedziała, tylko ludzie przed telewizorem znali ten ich mały sekret. Umiecie zaśpiewać słowa piosenki tytułowej? Jej melodia mocno zapadła niektórym w pamięć.

Pamiętacie program Budzik i jego pamiętną piosenkę? Każde dziecko wstawało rano, żeby obejrzeć swoich ulubionych bohaterów — szarego kota Budzika oraz kotkę Rudą. Ich właścicielka panie Ewa nie miała pojęcia, że jej pupile potrafią mówić ludzkim głosem.

Czym był Budzik?

Budzik był programem telewizyjnym skierowanym głównie do najmłodszych telewidzów emitowanym od 2001 do 2012 roku na stacji TVP 1. Powtórkowo był nadawany również w TVP Polonia i TVP ABC. Głównymi bohaterami przez 11 lat były nieprzerwanie dwa koty: tytułowy szary kocur Budzik oraz kotka Ruda.

W programie występowali również inni bohaterowie, m.in. właścicielka zwierzaków pani Ewa, nowoczesny krasnoludek mieszkający w mieszkaniu pani Ewy Piksel czy pan Tenorek. Z biegiem czasu w programie pojawiały się nowe postacie, m.in. Kuchciak, tatuś Budzika, Bezkajku i Szefuńcio. Niestety w 2012 roku Telewizja Polska musiała podjąć trudną decyzję o zdjęciu programu z ramówki TVP z powodu kłopotów finansowych. W sumie udało się wyprodukować aż 338 odcinków.

Pani Ewa nie wiedziała, że jej koty potrafią mówić

Przez długi czas trwania programu pani Ewa, czyli właścicielka czworonogów nie wiedziała o ich zdolnościach. Koty wyjawiły jej swoją tajemnicę podczas jednego z odcinków z 24 grudnia 2007 roku, czyli w Wigilię. A jak wiadomo, w Wigilię wszystkie zwierzęta mówią ludzkim głosem. Wtedy to właśnie pani Ewa dowiedziała się, że jej zwierzaki mówią oraz że w jej domu działa Kocia Telewizja Budzik.

Pani Ewa, zagrana przez Aleksandrę Ciejek, była pisarką, tworzyła bajki i wierszyki dla dzieci. Jak na prawdziwą artystkę przystało, była bardzo roztrzepana, ciągle chodziła z głową w chmurach i często zapominała czegoś z domu. W marcu 2010 dowiedziała się natomiast, że Piksel jest krasnoludkiem.

Pamiętacie tę bajkę? Może puszczaliście ją swoim dzieciom? Potraficie zaśpiewać pierwsze słowa piosenki?

Źródło: wikipedia.org

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl