Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > 13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego. Dziękujemy
Julia Saracen
Julia Saracen 13.10.2020 13:40

13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego. Dziękujemy

dzień ratownictwa medycznego
fot.ADAM NOCON / SE/EAST NEWS

Ratownicy medyczni w ciągu kilku chwil podejmują decyzje ratującą czyjeś zdrowie i życie. To oni pierwsi znajdują się na miejscu wypadku, zdarzenia, wezwania, gdy ktoś zasłabnie. Lista ich kompetencji jest nieprawdopodobnie długa. Ratują zdrowie i życie innych, narażając swoje własne. Nie ma takich słów, które wyrażą ogromną wdzięczność każdemu przedstawicielowi tego zawodu.

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. W czasach pandemii koronawirusa na całym świecie, podziękowania personalowi medycznemu i medykom należy się wyjątkowo. Gdyby nie ich praca i poświęcenie – dziś operowalibyśmy innymi liczbami zarażonych i zmarłych na COVID-19, dużo wyższymi. Ich praca jest nieoceniona, dziękujemy.

Dzień Ratownictwa Medycznego

Ratownictwo Medyczne to zawód, który wybierają osoby o silnych charakterach i nerwach ze stali. Stres, jaki wiąże się z pracą ratownika, jest nie do opisania. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak czuli się medycy, gdy zaczęła się epidemia, a oni mieli kontakt z osobami zarażonymi. Z dnia na dzień ich praca stała się jeszcze bardziej trudna. Musieli pracować w nienormowanych godzinach pracy, po prostu, kiedy byli potrzebni.

Muszą nosić kostiumy ochronne, w których jest im niebywale gorąco i duszno. I takim ekwipunku jeżdżą do dziś do każdego wezwania. Z okazji ich święta wyrażamy wdzięczność za ich poświęcenie, za nieprawdopodobnie mocny charakter i odporność na stres. I wielkie serce, bo żeby wybrać taką drogę zawodową, trzeba być po prostu, dobrym człowiekiem.

Ratownicy medyczni – umiejętności

Zadania ratownika medycznego określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2016 roku:

  • ocena stanu pacjenta
  • podjęcie i prowadzenie podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej
  • przywracanie drożności dróg oddechowych
  • wykonanie defibrylacji manualnej na podstawie EKG lub zapisu kardiomonitora oraz defibrylacji zautomatyzowanej
  • wykonanie i ocena zapisu EKG
  • monitorowanie czynności układu oddechowego
  • podawanie leków drogą dożylną, domięśniową, podskórną, doustną, podjęzykową, wziewną, dotchawiczą, doodbytniczą oraz doszpikową
  • opatrywanie ran
  • tamowanie krwawień zewnętrznych
  • unieruchamianie złamań, zwichnięć i skręceń
  • unieruchamianie kręgosłupa
  • przyjęcie porodu.

Wystarczy przeczytać te obowiązki, by zdać sobie sprawę, jak bardzo jest to trudna i wymagająca praca. Zanim zresztą zacznie się pracować w zawodzie, trzeba odbyć lata nauki i praktyki. Liczymy, że w naszym kraju praca ratowników zacznie być jeszcze bardziej doceniania, szczególnie pod względem finansowym.

Powiązane
Jarosław Boberek, Natalia Kukulska, Zbigniew Zamachowski
Czyim głosem mówią te postaci z bajek? Tylko mistrzowie dopasują powyżej 5!