Psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID-19 Maciej Roszkowski zaapelował o uczczenie pamięci ofiar pandemii koronawirusa. Złożył propozycję, by dziś o godz. 18:00 ludzie ubrali się na czarno, zgasili na 20 minut światło w domach i zapalili świeczkę w oknach. W ten sposób miałaby zostać ogłoszona żałoba narodowa.

Pandemia koronawirusa trwa w Polsce już prawie dwa lata, a obecne liczby dziennych zachorowań i zgonów są przerażające. Zdaniem specjalistów niewiele osób to rozumie.

Żałoba narodowa jeszcze dziś? Psychoterapeuta złożył propozycję

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID dr Paweł Grzesiowski wspomniał w mediach społecznościowych zdarzenie z 2012 roku, kiedy to pod Szczekocinami zderzyły się dwa pociągi. W wyniku tragedii zginęło 16 osób. Wówczas ogłoszono dwudniową żałobę narodową. Dane zestawił z dziennym raportem zgonów na koronawirusa i zauważył, że nikt nie wspomina o ustanowieniu takiej żałoby.

Z kolei prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski stwierdził, że liczba zgonów, spowodowanych COVID-19 stała się obojętna i jego zdaniem ludzie zapominają, że za każdą tego typu liczbą kryje się ludzka tragedia. Natomiast Psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID-19 Maciej Roszkowski zaproponował, by dziś o 18:00 została ogłoszona żałoba narodowa ku pamięci ofiar pandemii.

Ubierz się tego dnia na czarno. O 18:00 zgaś na 20 minut światło w domu i zapal świeczkę w oknie. Zapalmy minimum 140 tysięcy świeczek w oknie ku pamięci dotychczasowych 140 tysięcy ofiar pandemii w Polsce. To idea oddolnego przeżycia tej żałoby, bo na władze nie możemy liczyć, a te osoby powinny być upamiętnione – zachęca Maciej Roszkowski.

Za jeden z argumentów podał fakt, że z powodu pandemii wiele osób, którym zmarli bliscy, nie mogło się z nimi pożegnać, bez powiedzenia ostatnich słów. Pomysł ten poparł lek. Bartosz Fiałek, który twierdzi, że taka inicjatywa mogłaby mieć charakter edukacyjny i skłonić rodaków do refleksji.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Kobiety pokochały bieliznę menstruacyjną. Jak działa?
2. Majtki menstruacyjne – hit, czy kit? Przekonaj się sama.
3. Kurdej-Szatan nagle przerwała milczenie. Niepojęte, co właśnie dzieje się w sieci

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl