Ile "zarabiają" bezdomni w Polsce? Zbierane kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy
Bezdomni w Polsce kojarzą się z brzydkim, niezadbanym wyglądem, obdartymi ciuchami, a niektórym pewnie też z chorobami. Okazuje się, jednak że są takie osoby należące do tej grupy, które potrafią się nieźle ustawić i “zarabiać” dobre pieniądze.
Zdaniem dr Kazimiery Król żebractwo jest zawodem i wiele osób świadomie decyduje się na taką formę zarobku i nie robi tego z konieczności. Kobieta chciała pomóc żebrzącym w Poznaniu i Krakowie i na przeszło 100 osób, tylko kilka zdecydowało się z tego skorzystać.
Ile "zarabiają" bezdomni w Polsce?
Według obliczeń dr Król spośród około 100 tys. żebraków jedynie 10% stanowią osoby, które faktycznie muszą to robić. Według jej oszacowań bezdomni mogą wyżebrać w ciągu dnia od 200 do 500 złotych. Pani Kazimiera sama weszła w tę rolę i w ciągu godziny zebrała 70 złotych.
Jedna z osób przyznała nawet, że żebrząc, zarobiła na mieszkanie dla swojej wnuczki . Jak widać, można się na tym nieźle dorobić, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że takie dochody nie są w żaden sposób opodatkowane.
Bezdomni mogą mieć dużo pieniędzy
Dr Król przyznała, że w Krakowie trafiła na osobę, która była właścicielem kilku kamienic i mimo tego, żebrała na ulicy. To pokazuje, że skala problemu jest spora, bo pieniądze często trafiają nie do naprawdę potrzebujących bezdomnych, a do majętnych ludzi.
Historie, o tym, że żebracy potrafią mieć naprawdę sporo pieniędzy, dla wielu wydawały się nieprawdopodobne, a jednak mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Bezdomni potrafią oszukiwać innych ludzi
Problem ten istnieje nie tylko w naszym kraju, ale osiąga on skalę globalną . W wielu krajach uprawiane jet “profesjonalne żebractwo”. Kilka lat temu głośno było o historii ze Stanów Zjednoczonych.
Policjanci zostali wezwani do żebrzącego mężczyzny i wbrew ich wyobrażeniom przywitał ich dobrze ubrany i zadbany człowiek, który sam przyznał, że wcześniej udało mu się wyżebrać kilkadziesiąt tysięcy dolarów.
Źródło: focus.pl