Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak rozpoznać narcyza? Cechy emocjonalnego manipulanta
Zuzanna Siwek
Zuzanna Siwek 20.08.2019 15:15

Jak rozpoznać narcyza? Cechy emocjonalnego manipulanta

facet
fot.pexels.com

Jak rozpoznać narcyza? Ile ludzi, tyle różnych osobowości. Nikt nie jest pozbawiony pewnych wad charakteru i wszyscy chyba zgodzą się co do tego, że nie ma ludzi nieskazitelnych. Każda z nas na pewno kiedyś spotkała się jednak z typem człowieka o narcystycznej naturze, który potrafi naprawdę zawrócić w głowie.

Jak rozpoznać narcyza? Osoby o narcystycznym charakterze można spotykać właściwie codziennie, a mimo to nie zorientować się wcale z kim mamy do czynienia. Zazwyczaj nie przeprowadzamy głębokiej psychoanalizy przy pierwszym spotkaniu, łatwo jest więc naciąć się na kogoś o trudnym charakterze i z początku tego nie odczuć.

Jak rozpoznać narcyza?

Kiedy słyszymy „narcyz”, w pierwszej chwili często myślimy o osobie antypatycznej i mało lubianej, jako, że skupiona jest wyłącznie na sobie. Wcale nie musi tak być! Narcyz często jest towarzyski i powszechnie lubiany. Osobowość narcystyczna jest bardzo zawiła w swoim charakterze i ciężko jest ją jednoznacznie zdefiniować. Mimo to można wyróżnić parę cech, które prawie zawsze się u narcyzów powtarzają. Przed wami 10 sposobów na to, jak rozpoznać narcyza.

1. Nieodparty urok osobisty

Narcyz ma do siebie to, że czaruje. Czaruje bez przerwy i wszystkich, taką już ma siłę. Każdy jego gest i słowo wydają się wręcz hipnotyzujące. Osoby o narcystycznym charakterze często wydają się duszami towarzystwa: wszystkie oczy zawsze skierowane są na nie i wszystko, co mówią od razu przykuwa uwagę słuchających. Bardzo łatwo zjednują sobie ludzi, jako że wręcz emanują urokiem osobistym i niepowtarzalną energią.

Narcyz jest bardzo czarujący i szarmancki, dzięki czemu nie ma problemu z okręcaniem sobie ludzi wokół palca. Ma ogromne powodzenie u kobiet, jako że jest bardzo ujmujący i zachowuje się jak prawdziwy dżentelmen – przynajmniej z początku. Prawi komplement za komplementem i uważnie słucha, co masz do powiedzenia. Ma w sobie wiele charyzmy, ale i wiele tupetu, a ta mieszanka sprawia, że ciężko mu się oprzeć.

2. Pewność siebie i poczucie wyższości

Cecha, którą na pewno należy wyróżnić, kiedy mówimy o narcyzie, to ogromna pewność siebie. Ludzie o narcystycznej naturze, mają zazwyczaj bardzo wysokie mniemanie o sobie, co wcale nie musi być nieuzasadnione. Narcyz jest bowiem bardzo ambitny: lubi znać się na wielu rzeczach, mieć doświadczenie w wielu różnych dziedzinach i znać wielu ważnych ludzi. Pewność siebie na pewno bardzo mu w tym pomaga, tak samo zresztą, jak jego wrodzona charyzma. Nie ma problemu ze wkręcaniem się w nowe środowisko ani z podejściem do obcej osoby i rozpoczęciem konwersacji.

Poczucie własnej wartości nie jest niczym złym, jednak narcyza cechuje pewność siebie idąca w parze z poczuciem wyższości. Częstym problemem narcyza jest fakt, że jego pewność siebie jest tylko zamaskowanym niskim mniemaniem o sobie. Jeśli nie otrzymuje poklasku za swoje działania, uważa je za bezcelowe. Nie przeszkadza mu to jednak w graniu osoby niezmiernie pewnej siebie. Na początku znajomości nie powie ci wprost, że jest od ciebie lepszy, ale często przyciąga do siebie ludzi właśnie dlatego, że budzi podziw i szacunek. W końcu zna się na wszystkim i wszystko już widział, czujemy się więc często w jego obecności dużo mniej ważni. Z początku budzi w nas podziw, z czasem jednak poirytowanie. W końcu ile można słuchać o osiągnięciach innych – zwłaszcza że narcyz nigdy nie spyta o twoje.

3. Egoizm i ciągła potrzeba atencji

Jak rozpoznać narcyza? Ciągła potrzeba uwagi to jedna z cech wyróżniających takie osoby. Narcyz potrzebuje naszego poklasku, inaczej uzna, że taka znajomość nie jest mu potrzebna. Uwielbia błyszczeć w towarzystwie i wdawać się w długie dyskusje, głównie po to, by wszystkie twoje argumenty odnosić do osobistych doświadczeń.

Łatwo jest rozpoznać osobowość narcystyczną właśnie w rozmowie. Zawsze będzie to interesująca wymiana zdań, jednak narcyz przez cały czas będzie kierował rozmowę na temat samego siebie. Lubi opowiadać o swoim wielkim sercu i życiowych sukcesach, ale będzie miał problem ze słuchaniem o twoich. Od innych wymaga wielkiego zaangażowania w jego sprawy, nie będzie jednak angażował się w twoje równie mocno. Ma tendencję do zaniedbywania bliskich, jeśli nie może czerpać z tych relacji bezpośrednich korzyści i cechuje się ekstremalnym egoizmem.

4. Obwinianie innych

Jeśli coś pójdzie nie po jego myśli – nigdy nie dzieje się to z winy narcyza. Winna jest rodzina, przyjaciele, system, ty, ale nigdy nie on sam. Przecież robi wszystko, co w jego mocy, a wszelkie niepowodzenia to wina zewnętrznych czynników! Narcyz ma ogromne problemy z przyznaniem się do porażki, nawet niewielkiej. Jeśli nie odniósł sukcesu w dyskusji, to z pewnością wina twojej ignorancji albo pomyłki.

Nie potrafi także przyjmować krytyki i jest bardzo przewrażliwiony na własnym punkcie. Absolutnie nie zamierza brać na siebie winy i nie będzie się bawił w podawanie powodów. Najważniejsze, żeby on sam wyszedł na czysto i nie musiał martwić się, że coś splamiło jego dobre imię. Zawsze więc będzie robił z siebie ofiarę i dawał ci jasno do zrozumienia, że wszystko to twoja wina.

5. Rozczeniowość

Postawa roszczeniowa pojawia się bardzo często u narcyzów. Bardzo wiele oczekują od innych, nieważne ile sami dają. Uważają, że pewne rzeczy po prostu im się należą, za samo to, kim są. Będą próbowali wyciągnąć z ciebie jak najwięcej twojego czasu, uwagi i podziwu, nie dając tego samego w zamian. Dobrą metodą na to, jak rozpoznać narcyza jest poproszenie go o przysługę – zawsze wyrazi chęć pomocy, ale do tej pomocy prawdopodobnie nigdy nie dojdzie. W końcu zajęty jest swoimi sprawami, a to jest dla niego najważniejsze. Ma za to wielką siłę przekonywania do realizacji jego pomysłów innych ludzi, których traktuje instrumentalnie.

Nawet jeżeli jesteś zawalona swoimi sprawami i nie masz na nic siły, narcyz przedstawi ci swoją propozycję w tak atrakcyjny sposób, że w podskokach pobiegniesz mu pomóc. Nie spodziewaj się jednak, że on odwdzięczy ci się tym samym.

6. Aktor

Narcyz przez całe życie gra kogoś innego. Pozorna pewność siebie czy zainteresowanie innymi bierze się zazwyczaj z bardzo niskiej samooceny. Narcyz potrzebuje błyszczeć w towarzystwie i mieć kogoś, kto będzie mu dawał dużo uwagi. Dlatego łatwo rozpoznać go po tym, że jak kameleon dostosowuje się do różnych środowisk i sytuacji. Bardzo potrzebuje ukryć swoje słabości, więc chwyta się wszystkich możliwości, by nikt nie zauważył jego prawdziwej twarzy. W różnych sytuacjach zakłada różne maski i przyjmuje różne osobowości, w związku z czym jest bardzo elastyczny i potrafi sobie zaskarbić sympatię każdego towarzystwa.

7. Pracoholizm

Narcyz ma wielki problem z rozdzielaniem swojego czasu między obowiązki, a życie prywatne. Bardzo ambitny i planujący wiele osiągnąć, zawsze skupiony jest na celu. Przerzuca więc większość swojej uwagi na pracę i odnoszenie sukcesów. Skupiony na pracy nie potrafi odpoczywać i odnaleźć się w innej roli. Często zaniedbuje bliskie mu osoby przez swój pracoholizm, ponieważ ich uczucia i potrzeby są dla niego na dalszym planie. Najważniejsze, to móc błyszczeć i być podziwianym za osiągnięcia, a to najłatwiej mu przychodzi w życiu zawodowym. Nie zamierza się również jakkolwiek tłumaczyć z tego, że nie ma dla ciebie czasu, bo powinno być oczywiste, że jego plany są na pierwszym miejscu.

8. Zazdrość

Narcyz miewa problemy z zazdrością, zwłaszcza w przypadku, gdy ktoś skupia na sobie więcej uwagi od niego. Lubi też myśleć, że to inni są zazdrośni o niego i otwarcie o tym mówi, często powodując tym zakłopotanie innych. W końcu kto by mu nie zazdrościł wszystkich tych sukcesów i osiągnięć. Jeśli tylko zaczniesz opowiadać mu o kimś innym, prawie pewne jest, że nie będzie chciał o tym słuchać i zacznie cię zbywać. Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać narcyza, po jego reakcji na wieść o sukcesach innych bardzo łatwo jest domyślić się, z kim mamy do czynienia.

9. Płytkie relacje

Narcyz ma problem z otwieraniem się na głębsze relacje. Ma trudności z empatią i nie jest zdolny do współodczuwania na głębszym poziomie. Jego relacje zazwyczaj są bardzo jednostronne i często burzliwie się kończą. Narcyz oferuje nam swoje towarzystwo zazwyczaj, gdy akurat czegoś potrzebuje. Może to płynąć z potrzeb emocjonalnych, seksualnych czy fizycznych. Będzie oczekiwał od ciebie wiele, ale nie spodziewaj się zbyt dużej emocjonalnej więzi – niezdolność do zaangażowania się to znak, jak rozpoznać narcyza. Kiedy zaczyna wygasać zainteresowanie jego osobą, wtedy też zazwyczaj kończą się jego relacje i ucieka w poszukiwaniu kogoś nowego, kto będzie w stanie dać mu nową dawkę uwagi.

10. Arogancja

Nastawienie narcyza do życia potrafi być naprawdę szokujące. Nie ma on bowiem w zwyczaju poświęcać czasu i uwagi na sprawy, które go nie dotyczą. Nie zamierza też ukrywać tego, że jego czas i problemy są dużo ważniejsze od tych, dotyczących innych osób. Nie zawsze robi to ze złośliwości czy dlatego, że jest złym człowiekiem, po prostu nie potrafi wchodzić w rolę, na którą nie ma ochoty i uważa, że nie musi się z tego tłumaczyć. Arogancją potrafi także wykazać się na przykład, gdy wytkniesz mu jakieś jego niepowodzenie lub wadę. W takiej sytuacji narcyz prawdopodobnie odniesie się do ciebie jak najbardziej lekceważąco, żeby jego pozycja nie została jakkolwiek naruszona. Wiecznie spoglądający na wszystkich z góry, nie lubi, gdy ktoś zwraca mu uwagę albo ma więcej racji, niż on.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Większość zachowań narcyza wynika z jego głęboko skrywanych kompleksów.

Sukces jest dla niego najwyższą wartością.

Zazwyczaj dusza towarzystwa, tak naprawdę zazwyczaj kończy samotnie.

Zakochane w sobie narcyzy nie przepuszczą okazji, by zabłysnąć.

Częściej skupiają się na pracy, niż na budowaniu relacji z bliskimi.

Powiązane
Jarosław Boberek, Natalia Kukulska, Zbigniew Zamachowski
Czyim głosem mówią te postaci z bajek? Tylko mistrzowie dopasują powyżej 5!