Stylizacja wieczorowa wymaga szczególnej uważności. Jej podstawę najczęściej stanowi sukienka, choć mogą to być także ciekawe wariacje na temat garnituru, nieoczywiste połączenia topu i spódnicy. Ważnym uzupełnieniem takiej kreacji jest niewątpliwie biżuteria, w tym kolczyki.

Mniej znaczy więcej

Wybór kreacji wieczorowej nigdy nie jest łatwy. Nie inaczej jest w przypadku biżuterii dobieranej do stylizacji. Nie ma tutaj jednej zasady dotyczącej najlepszych modeli kolczyków, które zawsze sprawdzą się jako dopełnienie sukienki. Jest natomiast zasada, która powinna pomóc w podjęciu decyzji, spośród jakiego typu biżuterii wybierać. Na bogato zdobione, długie, barokowe, ozdobione dużymi kamieniami kolczyki decydujemy się, gdy sukienka jest stosunkowo prosta, ma gładką fakturę, jest jednokolorowa albo ma bardzo delikatny wzór. Tutaj wybór kolczyków jest naprawdę duży. Generalnie, w tym przypadku większość wyborów biżuteryjnych będzie dobra, a z pewnością nie będzie to modowe faux paux.

Bardzo natomiast trzeba uważać, dobierając kolczyki do znacznie strojniejszych kreacji. Szczególnie czujnie trzeba to robić w przypadku sukienek bogato zdobionych przy dekolcie, z dużą ilością ozdób, kamieni, także tych bardzo błyszczących. Tutaj zasada im mniej, tym lepiej w przypadku kolczyków sprawdzi się idealnie. Nie warto dodawać do kreacji więcej, niż ona potrzebuje, bo efekt może być zgoła odmienny.

Jakie kolczyki wybrać?

W przypadku bardziej strojnych kreacji z pewnością dobrym rozwiązaniem będą małe i dyskretne kolczyki. Sprawdzą się tutaj kolczyki przylegające do uszu, na sztyft. Najlepiej wybierać te o stosunkowo prostych kształtach. Jeśli z kamieniami, to odpowiednio dobranymi pod kolor i typ sukienki. Możesz oczywiście zdecydować się także na kolczyki wiszące, ale powinny być one raczej krótkie i niezbyt wyraziste.

W przypadku kreacji, które pozwalają na dopełnienie w postaci strojnej biżuterii, świetnie sprawdzają się na przykład kolczyki ażurowe, długie, kilkuczęściowe. Nie tylko podkreślają piękno kreacji, ale i optycznie wydłużają szyję. Świetnie sprawdzą się także modele z perłami i kamieniami, kryształkami, cyrkoniami. Dobrze będą wyglądały długie kolczyki czy też pokaźne koła.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Przy okazji nie zapomnij o fryzurze. Przy długich włosach zdecyduj się na kolczyki krótkie lub sztyfty. Przy upiętych włosach sprawdzą się natomiast kolczyki koła lub długie modele.

Kolor sukienki a kolczyki

Styl kreacji to tylko jeden z jej elementów, który wpływa na wybór kolczyków. Znaczenie ma także kolorystyka. Jeśli sukienka jest z ciepłych odcieniach, to lepiej postawić na złote kolczyki. Z zimną kolorystyką lepiej komponuje się natomiast srebro. Są oczywiście takie kolory, które świetnie łączą się zarówno ze srebrem, jak i złotem – to czerń i biel. W przypadku kreacji bazującej na tych dwóch podstawowych kolorach z powodzeniem możesz się zdecydować na dowolny kruszec.

Tekst zewnętrzny

Copywriter, specjalistka z dziedziny reklamy natywnej. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).