Juz jutro, czyli w czwartek 10 czerwca Polacy będą świadkiem niebywałego zjawiska. Na niebie pojawi się zaćmienie Słońca, które będzie widoczne z każdej części kraju. Wszystko zacznie się w okolicach południa. 

Już jutro cała Polska będzie mogła podziwiać niebywałe zjawisko. 10 czerwca około południa nastąpi zaćmienie Słońca.  

Niebywałe zjawisko w Polsce

Już jutro 10 czerwca w Polsce będziemy mogli zaobserwować na niebie zaćmienie Słońca. Z każdej części kraju będzie widoczne jako częściowe. 

Zjawisko będzie można podziwiać na niebie jutro w okolicach południa przez około dwie godziny. Niektóre instytucje astronomiczne planują w tym czasie pokazać to zjawisko z bliska. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

W Warszawie zaćmienie Słońca zacznie się o godzinie 11.55, jednak to mieszkańcy północy będą jutro największymi szczęściarzami. Między innymi w Gdańsku widoczna będzie największa faza zaćmienia. Na południu kraju natomiast wręcz odwrotnie, zaćmienie będzie widać, jednak w mniejszym zakresie. 

Jak powstaje zaćmienie Słońca? 

Zaćmienie Słońca powstaje gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne. Amatorzy obserwowania wspomnianego zjawiska muszą jednak odpowiednio się przygotować, aby je ujrzeć.

Słońce jest gwiazdą, która niestety swoim blaskiem oślepia, dlatego też, aby ujrzeć jej zaćmienie – w tym wypadku częściowe – należy osłonić oczy i obserwacji dokonać przez powłokę posiadającą filtry promieni UV.

Oglądanie zaćmienia bez zabezpieczenia, przez lornetkę, czy teleskop może poważnie uszkodzić nasz wzrok. Zatem uważajmy, aby nie przypłacić zdrowiem za chwilę wyjątkowego doświadczenia. 

Zobacz artykuły polecane przez Redakcję Lelum: 

Źródło: tokfm.pl, telepolis.pl 

 

Poprzedni artykułKoniec poszukiwań 12-letniej Patrycji. Jest komunikat
Następny artykułNikt nie przewidział podobnego scenariusza i to zaraz po porodzie. Do Meghan Markle dotarły smutne informacje
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.