Lelum.pl Dzieje się Kościół stanął na głowie? Polka właśnie została biskupem. To pierwszy taki przypadek
Polka po raz pierwszy została wyświęcona na biskupa. Fot. facebook.com/paulina.e.hlawiczka, Canva

Kościół stanął na głowie? Polka właśnie została biskupem. To pierwszy taki przypadek

21 stycznia 2024
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Kobiety, które doświadczyły powołania, zwykle zostają zakonnicami, ponieważ Kościół katolicki nie bierze ich pod uwagę przy święceniach na księży. W związku z tym przedstawicielki płci pięknej przez wiele lat nie miały nawet możliwości, by wziąć udział w wyścigu o wysoko postawione kościelne funkcje, takie jak biskup czy papież. Tymczasem w mediach właśnie gruchnęła wieść, jakoby pewna Polka, jako pierwsza przedstawicielka naszego kraju, miała stać się biskupką. Katolicy zachodzą w głowę, jak do tego doszło?

Czy kobieta może zostać biskupem?

Przez tysiące lat Kościół zmieniał się i długo kształtował do ostatecznej postaci, którą znamy dziś. Niemal od początków religii chrześcijańskiej jedna zasada pozostała jednak niezmienna — księdzem, czyli przedstawicielem Boga na ziemi, nie mogła zostać kobieta. Na pytanie dlaczego dyskusja na ten temat nie wchodzi w grę, wypowiedział się choćby papież Franciszek:

Ponieważ najwyższym kapłanem jest Jezus, mężczyzna.

Z tego powodu kobiety, które doświadczyły powołania, w Kościele katolickim mogły zagrzać miejsca jedynie jako siostry zakonne. Na tym jednak nie kończą się ich możliwości, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie religie świata. W niektórych z nich kobieta może zostać biskupem — ten zaszczyt właśnie po raz pierwszy przypadł Polce!

Mało kto wie, że z tego grzechu też trzeba się spowiadać. Dotyczy wielu z nas
Szok to mało powiedziane. Ma 76 lat i tak się ubrała? Internauci nie wytrzymali po tym nagraniu

Niezwykły przypadek Polki, która została biskupem

20 stycznia 2024 roku miał miejsce historyczny moment dla Kościoła. Pierwsza Polka na świecie została biskupem. Uroczystość miała miejsce w kościele Marii Panny w Nottingham, a poprowadził ją ks. Tor Jørgensen. W trakcie jej trwania pochodzenie kobiety zostało wyraźnie podkreślone:

Wywodzi się z tradycji wschodnioeuropejskiej mniejszości luterańskiej. Wykazała się indywidualną odwagą i uczciwością, podążając za swoim powołaniem do bycia wyświęconym duchownym, choć w jej własnym kościele nie było to jeszcze możliwe – mówił kapłan prowadzący mszę.

Pierwsza polska biskupka to 41-letnia Paulina Hławiczka-Trotman, która pochodzi z Ustronia. Kobieta ukończyła Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, a niedługo potem zaczęła piąć się po szczeblach kariery w Kościele. Podczas uroczystości, po której osiągnęła rangę biskupa, wyznała, jaki jest jej cel na drodze duszpasterstwa:

Chciałabym wsłuchiwać się w potrzeby ludzi w czasach trudności gospodarczych i współpracować z partnerami ekumenicznymi i międzywyznaniowymi w naszej wspólnej pracy – oznajmiła.

ZOBACZ TEŻ: Z ambony obrażał mniejszości, kobiety i polskich sportowców. Trudno uwierzyć, czym teraz zajmie się ksiądz Woźnicki

Kobieta została biskupem - jak do tego doszło?

Paulina Hławiczka-Trotman miała niepowtarzalną okazję, by jako po raz pierwszy w polskiej historii zostać biskupem. Wielu katolików wciąż nie może uwierzyć, jak udało jej się tego dokonać. Wszystko przez fakt, że w 2015 roku kobieta została wyświęcona na luterańską duchowną w Nottingham. Choć w religii luterańskiej przedstawicielki płci pięknej w Polsce dopiero od 2022 roku mogą zostawać kapłankami, to w Wielkiej Brytanii było to możliwe dużo wcześniej.

Paulina Hławiczka-Trotman rozpoczęła w Kościele “karierę” jako ksiądz, natomiast 20 stycznia 2024 roku udało jej się zostać mianowaną na biskupa. Dla Kościoła jest to przełomowy moment.

Jesteśmy podekscytowani faktem, że biskup Paulina został wybrany na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. Jej międzynarodowe pochodzenie doskonale pasuje do naszego Kościoła, ponieważ pochodzimy z tak wielu miejsc. Jest również dobrze znana Kościołowi anglikańskiemu i ma głębokie powiązania z programem duszpasterskim Uniwersytetu w Nottingham. Jesteśmy bardzo wdzięczni za posługę biskupa Tora w ciągu ostatnich kilku lat i nie możemy się doczekać, aż biskup Paulina poprowadzi LCiGB na jej przyszłej drodze – powiedział w trakcie uroczystości przewodniczący Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB), Jeffrey Trinklein.

źródło: se.pl

Jasnowidz Gabriel przepowiada wielkie zmiany w 2024 roku. „Szkoda dzieci"
Była najstarszą pracownicą McDonald's. Po 45 latach klienci zrobili dla niej coś wyjątkowego. Płakała, jak dziecko
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan

Jestem świeżo upieczoną absolwentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów na Collegium Civitas. Praca ze słowem pisanym jest dla mnie nie tylko sposobem na życie, ale również rozrywką. Prywatnie uwielbiam czytać książki kryminalistyczne, podróżować i gotować.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy