Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Spadła liczba osób, które uważają, że oddawanie długu jest zawsze obowiązkiem. Jakie jest wasze zdanie?
Karina Sulich
Karina Sulich 25.09.2020 17:18

Spadła liczba osób, które uważają, że oddawanie długu jest zawsze obowiązkiem. Jakie jest wasze zdanie?

dziecko
fot. unsplash.com/Josh Appel

Obowiązek, jakim jest spłacenie długu, nie dla wszystkich jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wykonał badanie, z którego wynika, że obecnie, 89,9% ankietowanych uważa, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym. Warto dodać, że w dwóch poprzednich latach uważało tak 94,2% osób.

Jak się okazuje, moralność finansowa Polaków w porównaniu do ubiegłych lat, ma się coraz gorzej i coraz więcej osób uważa, że oddawanie długu nie jest czym, co trzeba uczynić. Co sądzicie na ten temat? Spłacenie długu to nasz obowiązek czy wręcz przeciwnie?

Moralność finansowa Polaków

Jak się okazuje, wyniki tegorocznego badania, które zostało przeprowadzone w momencie pandemii koronawirusa, są bardzo zaskakujące.

Polacy są skłonni usprawiedliwiać odstępstwa od zasad w niespełna połowie badanych sytuacji. Wynik ten wskazuje na bardzo duży zakres społecznego przyzwolenia na nadużycia konsumenckie w obszarze finansów – wyjaśnia wyniki badań na swojej stronie Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Wskazuje to na tendencję w kierunku obniżania etycznych standardów konsumentów, której źródłem, szczególnie w ostatnim czasie, może być spowodowana epidemią niepewność sytuacji finansowej, zarówno poszczególnych gospodarstw domowych, jak i całej gospodarki – czytamy w dalszej części.

Czy oddanie długu to nasz obowiązek?

Z etycznego i moralnego punktu widzenia, oddanie długu to jak najbardziej nasz obowiązek. Jednak jak udowadnia badanie, Polacy mają szereg wymówek, by z tym obowiązkiem się mijać, a ponad połowa badanych przez ZPF stwierdziła, że można usprawiedliwić osobę, która pracuje na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji, przepisuje majątek na rodzinę, by uciec przed wierzycielami, zmienia rachunki bankowe, by uniknąć zajęcia środków przez komornika, płaci gotówką bez rachunku, by uniknąć płacenia VAT czy zataja informacje uniemożliwiające wzięcie kredytu.

– Według danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, pod koniec czerwca opóźnienia w spłacie bieżących rachunków, kredytów czy pożyczek miało 2 860 766 osób, a tylko w BIG InfoMonitorze 2 259 541 osób. Łączna kwota zaległości osiągnęła kwotę 81 806 900 590 zł. W ujęciu rocznym liczba dłużników wzrosła o ponad 64 tys. osób – dowiadujemy się ze strony Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat>

źrodło: zpf.pl

Tagi: pieniądze
Powiązane
Jarosław Boberek, Natalia Kukulska, Zbigniew Zamachowski
Czyim głosem mówią te postaci z bajek? Tylko mistrzowie dopasują powyżej 5!