PILNE! GIS wydało ostrzeżenie. Chodzi o toksyny w jedzeniu
GIS wydał pilny komunikat dotyczący produktu spożywczego, który znajduje się na półkach każdego z nas. W jednej z partii popularnego wyrobu mogła znaleźć się groźna toksyna. Warto dokładnie przeszukać domowe półki.
GIS wydał ważny komunikat
Główny Inspektorat Sanitarny stoi na straży bezpieczeństwa, zdrowia i życia Polaków. Informacje takie jak ta, należy traktować poważnie, warto również obserwować komunikaty tej jednostki. Tym razem do obiegu trafiła partia produktu, którego używa prawie każdy.
Mowa tutaj o wyrobie, w którym mogła znaleźć się niebezpieczna ochratoksyna A. Jakie skutki może wywołać spożycie takiej trucizny?
Ochratoksyna A często może występować w pokarmach
Ochratoksyna A, to jedna z najczęściej występujących toksyn w pokarmach. Można zatruć się nią, poprzez spożycie niewłaściwie przechowywanych produktów, takich jak zboża, nasiona soi, fasoli, ciecierzycy, ziarna kawy i kakao. W dalszej perspektywie może działać rakotwórczo na nerki.
To właśnie ta toksyna znalazła się w partii produktów, przed którymi teraz przestrzega GIS.
GIS przestrzega przed spożyciem skażonej mąki
Do obiegu trafiła mąka, której absolutnie nie należy spożywać, ponieważ jest potencjalnie zatruta ochratoksyną A.
Konkretnie chodzi o kilogramowym opakowaniu mąki żytniej razowej typ 720 o takim samym numerze partii i dacie minimalnej trwałości – 11.01.2025. Producentem jest Radix-Bis Sp. z o.o. , ul. Gerberowa 22, 83-010 Rotmanka.
W wyniku postępowania wyjaśniającego Państwowej Inspekcji Sanitarnej ustalono, że z tej samej partii surowca, z której wyprodukowano mąkę żytnią razową typ 2000 (objętej ostrzeżeniem publicznym z dnia 06.11.2024 r.), wyprodukowano także mąkę żytnią razową typ 720. Po ocenie materiału dowodowego w tej sprawie, producent Radix-Bis Sp. z o.o. postanowił wycofać także określoną poniżej partię mąki żytniej razowej typ 720, jako potencjalnie zanieczyszczonej ochratoksyną A - przekazał GIS
Firma natychmiast poinformowała klientów o zaistniałej sytuacji, a produkt został już wycofany z rynku.