Płaca minimalna w Polsce w 2020 roku decyzją Rady Ministrów wynosi 2600 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa 17 zł brutto, czyli 11 zł netto. Czy twoim zdaniem utrzymuje się ona na odpowiednim poziomie? We wtorek 15 września rząd przyjął rozporządzenie, na mocy którego najniższa krajowa ma znowu wzrosnąć. Wiemy, ile będzie wynosiła minimalna pensja w 2021 roku.

Płaca minimalna to ustalony przez rząd, najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę. Czy waszym zdaniem najniższa krajowa w Polsce jest na odpowiednim poziomie? Ile powinna wynosić minimalna pensja i o ile wzrośnie w 2021 roku? Znamy decyzję Rady Ministrów.

Płaca minimalna 2020

W 2015 roku minimalna pensja w Polsce wynosiła 1750 zł. Jak się okazuje, od tego czasu wiele się zmieniło, a z roku na rok rząd podwyższał najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia. Tym samym płaca minimalna w 2020 roku wzrosła o 350 złotych, i od 1 stycznia wynosiła 2600 zł brutto i 17 zł brutto za godzinę. A Jarosław Kaczyński zapowiedział kolejne podwyżki w nadchodzących latach.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas jednej z konwencji zapowiedział, że pensja minimalna w 2021 roku wzrośnie do 3 tysięcy zł brutto, a w roku 2023 aż do 4 tysięcy zł. Jak się okazuje, w tym roku Radzie Ministrów i Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować kompromisu w kwestii minimalnej krajowej.

Pomiędzy propozycjami związkowców i pracodawców były zbyt duże rozbieżności, więc decyzję o wprowadzeniu nowego poziomu wynagrodzenia, podjął rząd. Wiadomo, co postanowiła Rada Ministrów w rozporządzeniu o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Wielu może się zdziwić.

Płaca minimalna 2021: Czy wzrośnie płaca minimalna?

Płaca minimalna wzrośnie o 7,7 procent. Jak zadecydowała 15 września 2020 roku Rada Ministrów, w 2021 roku minimalna pensja ma wzrosnąć o 200 zł. Tym samym będzie ona wynosiła 2800 zł. Przekazano również, ile będzie wynosiła minimalna stawka godzinowa.

Razem z minimalną pensją, wzrasta również stawka za godzinę dla określonych umów cywilnoprawnych. Minimalna stawka godzinowa w 2021 roku na mocy decyzji Rady Ministrów wzrośnie o 1,30 zł, czyli będzie wynosiła 18,30 zł.

Poprzedni artykułPodczas programu „Sprawa dla reportera” nagle wpadł Zenek Martyniuk. Jaworowicz oniemiała, nie mogło się skończyć inaczej
Następny artykułKobieta urodziła dziecko. Kiedy pielęgniarka umyła niemowlę, zamarła. Na widok głowy dziecka kompletnie zdębiała
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.