Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > 53 lata temu odbyła się premiera ”Samych swoich”. Kto oglądał kultowy film?
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 15.09.2020 21:43

53 lata temu odbyła się premiera ”Samych swoich”. Kto oglądał kultowy film?

sami swoi
fot. kadr z filmu „Sami swoi”

Film Sami swoi swoją premierę miał w 1967 roku. Legendarne role Kargula i Pawlaka odegrali znakomici aktorzy: Władysław Hańcza i Wacław Kowalski. Polacy zaśmiewali się do łez, nie wiedząc nawet, że historia była oparta na faktach, a wuj scenarzysty jest uosobiony w postaci Kazimierza Pawlaka.

Sami swoi to tytuł, który zna każdy Polak. Mimo upływu aż 53 lat od momentu premiery, produkcja wciąż wydaje się być aktualna i co więcej, nadal śmieszy Polaków. Kultowe teksty z filmu potrafimy cytować podczas prywatnych rozmów, stały się już obecne w kulturze polskiej. Trudno odmówić produkcji Sylwestra Chęcińskiego legendarności. Widzieliście ten film?

Sami swoi – najlepsza polska komedia

Każdy z nas ma zupełnie inny humor i co innego go bawi. Jednak komedia Chęcińskiego stała się legendarna właśnie przez swój uniwersalny język, który może konfrontować się z dowolnymi preferencjami widza, każdemu przypadnie do gustu. Sami swoi byli porównywani do Zemsty Aleksandra Fredry, ale przede wszystkim do nawiązań do kultury Polski szlacheckiej.

Awanturniczy ton i kłótnie o szczegóły są owszem, absurdalne, ale czy nie charakterystyczne dla naszego kraju? Śmiejąc się do rozpuku z zaciekłości dwóch zwaśnionych rodzin, nie zdajemy sobie sprawy, że reżyser i scenarzysta wydobywają polską mentalność z ukrycia, wskazują na Kargula i Pawlaka i mówią: tacy właśnie jesteście.

Film o Kargulu i Pawlaku oparty na faktach?

Podobno Andrzej Mularczyk, scenarzysta filmu zaczerpnął inspiracji z własnego życia. Jego wuj Jan Mularczyk, wywodzący się z Kresów przyjechał, podobnie jak bohaterzy na Ziemie Odzyskane. Pierwowzorem rodziny Karguli była rodzina Dendrysów.

Andrzej Mularczyk losy pierwowzorów filmowych postaci opisał w książce: Każdy żyje jak umie. Epopeja opisuje historię dziejącą się przez ćwierć wieku do 1945 roku w wielonarodowej wsi na Podlasiu Krużewniki. Genialna produkcja oparta na tej książce doczekała się kontynuacji do trzech części, w których zwaśnione rodziny godzą się dzięki miłości swoich dzieci i w których główni bohaterzy wybierają się do USA, doprowadzając do wielu zabawnych sytuacji.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

sami swoi
Powiązane
Jarosław Boberek, Natalia Kukulska, Zbigniew Zamachowski
Czyim głosem mówią te postaci z bajek? Tylko mistrzowie dopasują powyżej 5!