Sklepy zostaną zamknięte? W dobie ostatnich, niepokojących wydarzeń, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji postanowiła wydać specjalny komunikat. Jakie kroki zostały podjęte? Gdzie i czy w ogóle musimy robić zapasy? 
 
Tłumy i puste sklepowe półki. Tak ostatnie maluje się krajobraz polskich supermarketów, których klienci nałogowo wykupują najpotrzebniejsze artykuły, takie jak: papier, mydło, ryż, kasza czy produktu o długiej dacie przydatności. Czy faktycznie powinniśmy robić zapasy i które sklepy są najlepiej zaopatrzone? Został wydany oficjalny komunikat w tej sprawie.
 
 
Czy zamkną sklepy?
 
Sklepy nie zostaną zamknięte. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji uspokaja, że sieci handlowe przygotowane są na najgorszy scenariusz. Choć w ostatnich dniach, niektórzy z klientów mogli poczuć prawdziwą frustrację, najważniejsze to zachować spokój i podchodzić do zakupów ze zdrowym rozsądkiem. Jak podaje Nielsen, od 27 lutego do 1 marca sprzedaż produktów pierwszej potrzeby, artykułów spożywczych, kosmetyków i chemii gospodarczej wzrosła aż o 17 procent. Pamiętajmy, że jest to zaledwie wyliczona średnia. Sprzedaż makaronu wzrosła o 65 procent, mąki o 84 a ryżu aż o, zaskakujące, 95. Mydła o 66 procent a papieru toaletowego o 1/4. Te statystyki mówią same za siebie. Choć znane jest wszystkim powiedzenie, przezorny zawsze ubezpieczony, czy naprawdę musimy robić zapasy?
 
 
Otóż nie musimy robić zapasów. Choć warto zrobić przemyślane zakupy, dzięki którym ominiemy sklepy na tydzień bądź dłużej, jeżeli zachowamy rozsądek, nikt nie będzie musiał się martwić, że czegoś dla nas zabraknie.
 
– Sektor handlu i produkcji żywności deklaruje utrzymanie ciągłości produkcji, dostaw i sprzedaży towarów. 90% produktów spożywczych sprzedawanych w sieciach handlowych pochodzi od polskich dostawców, sklepy posiadają odpowiednie zaplecza magazynowe i nowoczesne centra dystrybucji, stąd nie ma ryzyka braku żywności w kraju – można wyczytać w komunikacie organizacji. Gdzie najlepiej wybrać się na zakupy?
Gdzie robić zakupy?
 
Zakupy najlepiej robić w sklepach, które nie są zatłoczone. Jeżeli tymczasowo czegoś brakuje w supermarkecie, udajmy się do sklepu osiedlowego, w którym z pewnością znajdziemy najpotrzebniejsze produkty. Natomiast spożywcze sieci handlowe zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, czyli Auchan, Carrefour, E.Leclerc, Biedronka, Kaufland, Lidl, Schieverm, Tesco, TransGourmet czy Żabka, zapewniają stałą i nieprzerwaną pracę centrów dystrybucyjnych i sklepów. 
 
Najważniejsze to nie dać się zwariować i czerpać informacje jedynie u samego źródła. 
 
ZOBACZ ZDJĘCIA:
 
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.

Sklepowe półki świecą pustakami, jednak POHiD uspokaja, że nie ma powodu do zmartwień. Sklepy będą otwarte. 

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.

Najważniejsze to dokonywać zakupów z głową. Robiąc je, pamiętajmy o innych, którzy również potrzebują artykułów spożywczych tak samo jak my.

ZOBACZ TEŻ:
źródło: fakt.pl
Poprzedni artykułZiemniaki są nie tylko pysznym składnikiem obiadu. 10 zastosowań, o których byś nie pomyślał
Następny artykułRossmann wprowadza ograniczenia w ilości zakupów. Sklep wydał oficjalne oświadczenie
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.