Stadion Dziesięciolecia, a w zasadzie Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego dwanaście lat temu przeszedł do historii. Miejsce, które niegdyś było oblegane przez ludzi z całej Polski i służyło nie tylko do celów sportowych, zostało zastąpione nowoczesnym Stadionem Narodowym. Dzisiaj ludzie mogą tylko wspominać obiekt. A jakie wspomnienia Ty z nim wiążesz?

Historia Stadionu Dziesięciolecia jest tak obszerna, że ciężko ją zmieścić w pigułce. Przez wiele lat Stadion służył tylko do celów sportowych. Odbywały się na nim zawody piłkarskie oraz lekkoatletyczne. Jednak po jakimś czasie zaczął niszczeć i służyć tylko do celów handlowych. Starsze pokolenie zdecydowanie dobrze wspomina czasy świetności stadionu. A jak Ty?

Stadion Dziesięciolecia w pigułce

Historia Stadionu Dziesięciolecia sięga lat 50. XX wieku. Jego oficjalne powstanie datuje się na 22 lipca 1955 roku. Budowa stadionu zajęła zaledwie 11 miesięcy, co na tamte lata było bezdyskusyjnym rekordem jeśli chodzi o obiekty tej wielkości. Zaraz po otwarciu przejął rolę Polskiego Stadionu Narodowego, który wcześniej dzierżył Stadion Wojska Polskiego przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie.

Stadion mieścił się na Warszawskim obszarze Kamionek, między Saską Kępą a Starą Pragą. Był obiektem typu olimpijskiego. Do 1983 roku pełnił tylko i wyłącznie do celów sportowych, jednak później został zamknięty i w 1989 roku został wydzierżawiony przez miasto stołeczne Warszawa do celów handlowych firmie Damis. Starsze pokolenie zdecydowanie dobrze pamięta tamte czasy. A jakie wspomnienia Ty wiążesz ze Stadionem Dziesięciolecia?

Dzisiaj w jego miejscu stoi nowoczesny obiekt

Kiedy w 2007 roku Polska została oficjalnie ogłoszona jako jeden z gospodarzy nadchodzącego Euro 2012, konieczne stało się wybudowanie obiektów godnych goszczenia fanów z całej Europy i świata. Wobec tego postanowiono przerobić Stadion Dziesięciolecia na nowy obiekt, który nazwano Stadionem Narodowym.

Do dziś obiekt jest głównym stadionem Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Na jego trybunach może pomieścić się aż 58 580 kibiców, natomiast koncerty mogą zamykać się w skali 72 900. Na owe czasy był to jeden z najnowocześniejszych stadionów w całej Europie.

Jak wspominasz Stadion Dziesięciolecia patrząc się na Stadion Narodowy?

Poprzedni artykułPamiętacie Piotrusia z „Kogla-mogla”? Niesamowite, jak potoczyły się jego losy
Następny artykułJacek Wójcik pokazał syna. Piotrek wygląda jak kopia taty, bohater ”Kólowych życia” pęka z dumy
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na lubelskim UMCSie. Pisanie oraz redagowanie tekstów jest jego pasją, odkąd ukończył 13 lat. Ta dziedzina jest jego najmocniejszą stroną, w której chciałby być najlepszym. Jego pasją jest sport z naciskiem na piłkę nożną, muzyka, filmy akcji oraz czytanie książek. Dodatkowo od wielu lat pisze wiersze. Wakacje najchętniej spędza w górach, jeżdżąc na nartach. Optymista, pozytywnie nastawiony do życia, chwytający każdą okazję, by zmieniać swoje życie na lepsze.