Strajk kobiet ma miejsce od ponad tygodnia. Kiedy w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie aborcji, Polki i Polacy wyszli na ulice, wy wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Jak przekazała Gazeta Wyborcza, powołując się na sondaż przeprowadzony przez Kantar, większość Polaków popiera protesty. 

Na początku tygodnia nieco ponad połowa badanych – 54 proc. – przyznała, że solidaryzuje się z protestami. 43 proc. mówiło, że tych manifestacji nie popiera – przekazał w piątek 30 października dziennik. 

Polacy popierają strajk kobiet

Jak informuje gazeta, spora część badanych, która popiera protesty, deklaruje się jako osoby wierzące. Wśród deklarujących się jako osoby niewierzące odsetek poparcia dla protestów wynosi 81 procent.

30 procent badanych uważa, że protesty jedynie opóźnią wprowadzenie nowych regulacji, natomiast 26 procent uważa, że strajk kobiet nic nie zdziała.

Strajk kobiet

Strajk kobiet trwa od ponad tygodnia. Codziennie, mimo epidemii koronawirusa, na ulicach polskich miast, i nie tylko – bo protestują również miasta zagraniczne, jak Berlin, Londyn, Nowy Jork i wiele innych – gromadzą się setki, a nawet tysiące mieszkańców, by wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. 

Strajk kobiet planowany jest również na dzień dzisiejszy, piątek 30 października. Tego dnia, protest pod hasłem „Na Warszawę” ma ruszyć o godzinie 17 z trzech różnych punktów, a do Stolicy mają przyjechać również demonstrujący z innych miast. 

W ramach sprzeciwu w środę 28 października kobiety nie poszły do pracy, a także nie uczęszczały w zajęciach w szkołach i na uczelniach. Natomiast w poniedziałek odbyła się wielka blokada, a ulice polskich miast zostały sparaliżowane nawet na wiele godzin. Protestowali kierowcy i demonstrujący spacerowicze. Popierasz takie działania? Jesteś za strajkiem kobiet?

źródło: Gazeta Wyborcza

Poprzedni artykułNieoficjalne: Rząd ogłosi nakaz pracy zdalnej. Obostrzenie ma zostać ogłoszone dziś
Następny artykułMinisterstwo Zdrowia właśnie przekazało. Porażające informacje, nikt nie przypuszczał, że jest tak źle
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.