Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Czy uważasz, że tabletka ”dzień po” powinna być dostępna bez recepty? Tak jest w wielu krajach
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 06.12.2020 19:41

Czy uważasz, że tabletka ”dzień po” powinna być dostępna bez recepty? Tak jest w wielu krajach

kobiety
fot.pexels.com/Tima Miroshnichenko

Tabletka dzień po powinna być w Polsce możliwa do kupienia bez recepty? Tak było do 2017 roku. Od 22 listopada 2017 roku tabletkę można dostać jedynie na receptę. Czy jesteś za tym, by ułatwić kobietom zakup i wycofać konieczność recepty? Wiele państw zdecydowało się na taki krok.

Tabletka dzień po jest tabletką, która zapobiega ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Należy zaznaczyć, że nie jest to tabletka wczesnoporonna i z aborcją nie ma nic wspólnego. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Co to jest tabletka dzień po?

Tabletka dzień po służy do zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Na rynku jest znane kilka rodzajów, które różnią się substancją czynną i maksymalną ilością godzin od przyjęcia tabletki od momentu współżycia:

  • zawierające lewnonorgestrel, które trzeba zażyć do 72 godzin po stosunku,
  • z uliprystalem (octanem uliprystalu), które mają zastosowanie przez 120 godzin po stosunku.

W 2014 roku Komisja Europejska m.in. na podstawie danych WHO zezwoliła na dopuszczenie do swobodnej sprzedaży tabletek dzień po zawierających octan uliprystalu, czyli preparatu ellaOne. W większości krajów można kupić ten specyfik bez recepty. Jedynie w Norwegii bez recepty jest dostępny środek Postinor zaś ellaOne wymaga recepty.

W jakich krajach tabletka po wymaga recepty?

Tabletka po wymaga recepty w krajach takich jak Polska, Bośnia i Hercegowina, Albania, Rosja, Ukraina i Węgry. W wielu krajach tabletkę po można dostać bez recepty. Kraje wprowadzają jednak różne zasady, na przykład we Włoszech tabletkę może kupić kobieta powyżej 18. roku życia.

Tabletka po budzi wiele wątpliwości, a niektórzy określają ją formą aborcji, uważając, że gdyby nie substancje chemiczne doszłoby do zapłodnienia. To jednak ogromny błąd, z punktu widzenia medycznego ta tabletka nie doprowadza do poronienia. Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że o ciąży można mówić wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy, oraz że tabletki dzień po nie mają wpływu na implantację zarodka. Ta forma antykoncepcji opóźnia jedynie drogę komórki jajowej przez jajowód. Jeśli natomiast dojdzie do zapłodnienia, tabletka nie będzie miała wpływu na implantację zarodka. Tabletka więc nie prowadzi do poronienia.

Powiązane
Jarosław Boberek, Natalia Kukulska, Zbigniew Zamachowski
Czyim głosem mówią te postaci z bajek? Tylko mistrzowie dopasują powyżej 5!