Lelum.pl Dzieje się "Uwaga, pułapka!" Nie dotykaj, gdy zobaczysz to w lesie. Leśnicy wystosowali ważny apel do turystów
W lasach pojawiły się pułapki, nie wolno ich dotykać. Fot. Canva, facebook.com/NadlesnictwoGniezno

"Uwaga, pułapka!" Nie dotykaj, gdy zobaczysz to w lesie. Leśnicy wystosowali ważny apel do turystów

12 lipca 2023
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Od jakiegoś czasu w trakcie spaceru po lesie Polacy mogą natknąć się na tajemnicze worki, które wiszą na drzewach. Okazuje się, że są to specjalne pułapki, których nie można dotykać. Nadleśnictwo w Gnieźnie wystosowało w tej sprawie ważny komunikat.

Tajemnica worków wiszących w lesie rozwiązana - to pułapki

Od kilku tygodni spacerowicze w lesie mogą natknąć się na tajemnicze, przezroczyste worki przymocowane do wybranych drzew. Niektórzy myśleli, ze to zwykłe śmieci, jednak okazuje się, że pełnią one bardzo istotną rolę w leśnym ekosystemie. Leśnicy właśnie wytłumaczyli, do czego służą.

10 lipca na fanpage'u Nadleśnictwa Gnieźnieńskiego na Facebooku pojawił się ważny komunikat, który jednostka wystosowała do wszystkich spacerowiczów. Okazuje się, że worki, na które można natknąć się w lasach, to specjalne pułapki na owady. Bardzo ważne jest, by ich nie dotykać.

Horror na plaży. Ciało małego chłopca leżało na piasku

Leśnicy ostrzegają - w lasach zostały wywieszone pułapki feromonowe

“Uwaga, pułapka” ostrzegają leśnicy. Gnieźnieńskie nadleśnictwo właśnie wydało oficjalny apel do turystów i leśnych spacerowiczów. Przezroczyste worki, które można spotkać rozwieszone na drzewach, to pułapki na owady. Jak się zachować, jeśli na nie natrafimy?

Na przełomie miesiąca czerwca i lipca w lasach wywieszane są pułapki feromonowe do odłowu samców brudnicy mniszki. Pułapki wywiesza się każdego roku w tych samych miejscach, na wysokości 2m nad powierzchnią gruntu. Wyniki odłowów służą do określenia terminu rozpoczęcia i kulminacji rójki brudnicy mniszki.

Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu. Służą one ochronie lasu. Gąsienice brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych – czytamy na fanpage'u Nadleśnictwa Gnieźnieńskiego na Facebooku.

Leśna pułapka pozwala zredukować ilość groźnego szkodnika

Larwy brudnicy mniszka to groźny szkodnik , który występuje w lasach iglastych i mieszanych. Stanowi spore zagrożenie dla drzew — żerują na liściach lub igłach, co prowadzi do ich osłabienia, a nawet obumarcia. Larwy mogą znacząco ogołocić koronę. Wycieńczona inwazją brudnicy mniszka roślina jest dodatkowo narażona na inne szkodniki, np. korniki.

By zapobiec takiej katastrofie, leśnicy uważnie obserwują las. Co roku przeprowadzają kontrole obecności owadów w ściółce i glebie pod koronami drzew, zakładając na ich pnie lepiące opaski. Owady, wędrując na żer w korony, przylepiają się do nich. W ten sposób leśnicy mogą zorientować się, czy brudnica mniszka nie rozmnożyła się zbyt intensywnie i nie stanowi tym samym zagrożenia dla drzew – widnieje na stronie internetowej Lasów Państwowych.

źródło: lasy.gov.pl

Dodał TEN wpis w mediach. Kilka dni później wjechał luksusowym autem w dom wielorodzinny. Tragiczny koniec
Rozpaczliwe, co przed śmiercią komunikował uczestnik "Sanatorium miłości". Dziś te słowa znaczą jeszcze więcej
Tagi: las
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan

Jestem świeżo upieczoną absolwentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów na Collegium Civitas. Praca ze słowem pisanym jest dla mnie nie tylko sposobem na życie, ale również rozrywką. Prywatnie uwielbiam czytać książki kryminalistyczne, podróżować i gotować.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy