Alkoreksja to w miarę nowe zjawisko, która zagraża milionom kobiet. To pochodna anoreksji i kolejna odmiana zaburzeń odżywiania. Czym objawia się alkoreksja i jakie są jej konsekwencję? 

W dzisiejszych czasach obsesja wyglądu sięgnęła absurdalne rozmiary. Sesje zdjęciowe, wybiegi, Instagram – zewsząd bombardują nas piękne, chude i idealne ciała. Dodatkowo od kilku lat wpadliśmy w wir ćwiczeń i diet. To wszystko spowodowało, że samoocena kobiet spada i szukają one coraz nowych pomysłów na odchudzanie. Dobrze znana jest nam anoreksja i bulimia, teraz kobietom zagraża alkoreksja. Na czym polega i dlaczego jest taka groźna?

Kobiety chorują na alkoreksję?

Nazwa jest bardzo podobna do anoreksji, ale jak łatwo się domyślić chodzi w niej o alkohol. Termin ten powstał w 2008 roku i określa się nim zaburzenia polegające na niejedzeniu i piciu alkoholu. Osoby (a w szczególności kobiety), które pragną być szczupłe, jednocześnie pijąc alkohol, stosują przerażające praktyki, które sieją spustoszenie w ich organizmach. 

Co dokładnie robią osoby chore na alkoreksję? Stosują restrykcyjne diety, jedynie po to, by móc napić się alkoholu. Jak wiadomo, napoje wysokoprocentowe są kaloryczne, a one za wszelką cenę nie chcą przytyć. Osoby stosujące taką „dietę” są niedożywione. Bardzo szybko tracą energię, białko, węglowodany, tłuszcze, minerały i witaminy potrzebne do życia. 

Jak nasz organizm reaguje na alkohol? Bardzo szybko się odwadniamy, a uczucie głodu się wzmaga. Każdy z nas zna moment po piciu alkoholu, w którym łapie nas niemal wilczy głód. Następnego dnia dotyka nas tzw. „syndrom dnia wczorajszego” – czyli klasyczny kac. Na jego zwalczenie istnieją milion sposób, ale jednym z najważniejszych jest picie dużej ilości wody i zjedzenie czegoś sycącego. Osoby chore na alkoreksję celowo nie jedzą nic przed i po piciu, boją się, że kalorie zawarte w alkoholu, połączone np. z sytym śniadaniem spowodują, że przytyją.

Czym jest alkoreksja?

Alkoholizm jest ucieczką od codziennych problemów i niepowodzeń. Alkoholicy upijają się procentami po to, żeby całkowicie odciąć się od rzeczywistości. Alkorektycy to level wyżej, są to osoby, które chcą pić alkohol, a jednocześnie obsesyjnie troszczą się o swoją sylwetkę. W dni, które postanawiają napić się alkoholu – całkowicie rezygnują z jedzenia. Boją się, że połączenie sytego jedzenia i alkoholu spowoduje przytycie. Celowo nie jedzą nic przed, po i w trakcie picia, co powoduje bardzo szybkie upijanie się i niemal natychmiastowe zawroty głowy.

Często słyszy się, że młode kobiety, które obsesyjnie liczną kalorię – przed wyjściem na miasto nie jedzą niczego. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że połączenie kalorii z alkoholu i jedzenia spowoduje przytycie. Wolą zrezygnować z jedzenia w tej dzień i nadszarpnąć swoje zdrowie dla wyglądu.

Przerażające statystki mówią jasno, że coraz więcej młodych kobiet decyduje się na taką formę zabawy. Termin alkoreksji został zauważony przez lekarzy, niestety nie wiedzą oni jak zapobiec chorobie.

Wódka "Everclear" - 95%

Obraz 1 z 5

Fot. en..wikipedia.org

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego jedzenie smakuje nam lepiej po alkoholu?
  2. 10 zaskakujących faktów na temat alkoholu
  3. Po alkoholu jesteśmy „łatwiejsi”? Dlaczego?

źródło: kobieta.pl