Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Brak ochoty na współżycie. Co robić? Przyczyny i leczenie
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 03.12.2018 02:43

Brak ochoty na współżycie. Co robić? Przyczyny i leczenie

Brak ochoty na współżycie
Fot.unsplash.com Anthony Tran

Brak ochoty na współżycie może przydarzyć się każdemu. Jeżeli jednak ciągle odczuwamy brak zainteresowania sferą seksualną, powinnyśmy zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Przygotowałyśmy dla was kompletny przewodnik po temacie braku ochoty na seks, w którym znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania.

Brak ochoty na współżycie wcale nie musi oznaczać, że jest z wami coś nie tak ani że powinnyście zerwać ze swoim partnerem. W tym artykule zebrałyśmy rzetelną wiedzę na temat braku ochoty na seks. Jeżeli ten problem dotyczy was lub waszych najbliższych, koniecznie do niego zajrzyjcie. Dowiecie się z niego m.in. jakie są przyczyny niskiego libido i jak sobie z nim poradzić.

Brak ochoty na współżycie – co robić?

Okazyjne spadki libido wśród kobiet nie są niczym niepokojącym i niezwykłym. Jeżeli zauważymy, że cierpimy na chroniczny brak zainteresowania seksem, wtedy powinnyśmy poszukać bezpośredniej przyczyny takiego stanu rzeczy. Kiedy wyeliminujemy główną przyczynę odpowiedzialną za brak odczuwania potrzeby współżycia z partnerem, będziemy mogły znów cieszyć się z pięknego doświadczenia, jakim jest seks.

Dlaczego nie mam ochoty na seks?

Poniżej znajdziesz 7 najczęstszych przyczyn niskiego libido. Jeżeli podejrzewasz, że któraś z nich może bezpośrednio odpowiadać za twój brak ochoty na współżycie, porozmawiaj ze swoim partnerem, seksuologiem lub lekarzem, jakie kroki warto podjąć, by podnieść swój poziom libido.

Co to jest libido? Libido w łacinie oznacza pożądanie; jest uczuciem pobudzenia pochodzącym z wnętrza organizmu, dążącym do zaspokojenia potrzeb seksualnych.

1.Stres i zmęczenie

Stres jest bardzo niebezpieczny, nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale i również fizycznego. Należy pamiętać, że za libido w dużej mierze odpowiada nasz mózg, dlatego, jeżeli jesteśmy zestresowani, zdenerwowani, zmartwieni, cała nasza energia skupiona jest na tym, by poradzić sobie z zaistniałym problemem, dlatego też nie mamy ochoty na współżycie. Podobnie jest z przemęczeniem – kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni, nie mamy ochoty na nic, prócz snu i odpoczynku. By czerpać z seksu radość, powinnyśmy być wypoczęte, a nasza uwaga powinna być skupiona na partnerze, a nie na problemach lub stosie dokumentów czekających na nas w pracy.

2.Depresja

Spadek libido jest jednym z najczęstszych objawów depresji. Jeżeli spadkowi libido towarzyszy uczucie przygnębienia, bezsenność (lub nadmierna senność), spadek apetytu, apatia, poczucie bezsensu i beznadziejności, warto udać się do psychiatry, by wykluczyć lub potwierdzić podejrzenia o depresji. Wiedziałaś, że obecne czasy mają największy odczynnik ludzi chorych na depresję? Problem jest poważny – nie bagatelizuj objawów depresji, ponieważ będą się z dnia na dzień pogłębiać i odzierać cię z radości życia (i seksu).

3.Zaburzenia hormonalne

Czasami brak ochoty na współżycie wynika z zaburzeń hormonalnych. Jeżeli stosujesz plastry lub tabletki antykoncepcyjne, zawarte w nich hormony mogą powodować obniżenie libido, a w efekcie brak ochoty na seks. Gdy zauważysz, że odkąd zaczęłaś stosować antykoncepcję hormonalną, przeszła ci ochota na seks – skontaktuj się ze swoim ginekologiem.

4.Choroba

Brak ochoty na współżycie może być również wynikiem różnych chorób – od zwykłego przeziębienia do tak poważnych schorzeń, jak cukrzyca, PCOS (zespół policystycznych jajników) czy zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Niektóre leki (zwłaszcza te na receptę) mogą być odpowiedzialne za spadek libido i brak ochoty na współżycie.

5.Ciąża i połóg

Brak ochoty na seks w ciąży to coś jak najbardziej normalnego. Wiele kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa znaczny spadek libido. Drugi trymestr z kolei podnosi poziom libido, w wyniku czego kobieta odczuwa większą ochotę na seks. Ostatni trymestr ciąży to okres, w którym ponownie poziom libido obniża się, ale ma to w głównej mierze związek z fizycznymi dolegliwościami wynikającymi z ostatniej fazy ciąży.

Po porodzie kobiety dopiero po jakimś czasie decydują się na współżycie – kiedy okres połogu się kończy, a poziom hormonów w ciele kobiety wraca do normalności, wtedy – według zaleceń ginekologów – można wrócić do aktywnego życia seksualnego. Wiele kobiet nie odczuwa jednak żadnego zainteresowania współżyciem. Niskie libido może w tym wypadku być wynikiem strachu przed bólem lub dyskomfortem podczas seksu. Jeżeli nasze rany zagoiły się i czujemy się dobrze, ale boimy się współżyć z partnerem – warto udać się do ginekologa lub seksuologa, który na pewno będzie w stanie nam pomóc (przy okazji rozwiewając wszystkie obawy dotyczące seksu po porodzie).

6.Zaburzenia seksualne (hipolibidemia)

Co to jest hipolibidemia? Hipolibideima jest zaburzeniem seksualnym charakteryzującym się zanikiem pożądania seksualnego. By mówić o hipolibidemii, muszą być spełnione trzy warunki: brak inicjowania stosunku z partnerem, brak fantazji erotycznych, zaniechanie masturbacji. Szacuje się, że około 30% kobiet w Polsce cierpi na to seksualne zaburzenie. Jak się leczy hipolibidemię? By poradzić sobie z tym zaburzeniem, warto odwiedzić seksuologa, który stwierdzi, czy hipolibidemia jest wrodzona, czy wtórna oraz jak sobie z nią poradzić.

7.Konflikt z partnerem (obwinianie, ukryty żal, brak pożądania jest efektem)

Wykluczyłaś powyższe podpunkty jako przyczyny swojej niechęci do seksu i nadal pytasz siebie: dlaczego nie mam ochoty na współżycie? Bardzo możliwe, że przyczyna twojego niskiego libido tkwi w…nierozwiązanych konfliktach, ukrytych żalach i obwinianiu swojego partnera za coś, co zrobił, a co cię zraniło.

Pożądanie to cały proces, który zachodzi w naszym organizmie, począwszy od mózgu, a skończywszy na naszych narządach płciowych, dlatego mając niewyjaśnione lub nierozwiązane sytuacje z naszym partnerem, naturalnie nie będziesz postrzegać go jako adresata swojego pożądania. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim, porozmawiać i wyjaśnić – powiedzieć wszystko, co ci leży na sercu, ale ze spokojem, zachowując otwarty umysł i serce. Szczera rozmowa to najlepsze, co możesz ofiarować swojemu partnerowi.

Dlaczego nie chcę się kochać?

Jak widzisz, powodów, dla których możesz nie chcieć się kochać, jest kilka. Każda z przyczyn niskiego libido może mieć różne podłoże – fizyczne, psychologiczne lub emocjonalne. Co oznacza brak popędu seksualnego? Brak popędu seksualnego, oprócz wyżej wymienionych przyczyn, może równie dobrze świadczyć o tym, że możesz być osobą aseksualną.

Co to jest aseksualizm? Wikipedia podaje, że aseksualizm to trwałe nieodczuwanie popędu seksualnego wobec innych osób. Czy aseksualizm jest chorobą? Nie, aseksualizmu nie powinno mylić się z hipolibidemią, która jest zaburzeniem seksualny. Aseksualność nie jest chorobą, podobnie jak chorobą nie jest homoseksualizm. Według rosnącej liczby badaczy i naukowców aseksualizm jest po prostu kolejną orientacją seksualną po hetero, bi i homoseksualnej. Czy brak ochoty na seks w wieku 20 lat może być oznaką aseksualności? Może, ale wcale nie musi. To dlatego tak ważne jest, by najpierw zasięgnąć rady seksuologa, który pomoże nam dotrzeć do sedna problemu i go rozwiązać (albo podpowie, jak możemy sobie poradzić z naszym problemem).

Brak ochoty na współżycie u mężczyzny przyczyny

Jakie są przyczyny braku ochoty na seks u mężczyzn? O facetach mówi się, że ciągle myślą o seksie, dlatego niektórzy nie potrafią uwierzyć w to, że którykolwiek z mężczyzn mógłby po prostu przestać pragnąć seksu. Niskie libido dotyka również męskiej części społeczeństwa – najczęściej jest on przyczyną stresu i przemęczenia związanego z pracą, nieco rzadziej wynika z zaburzeń i chorób oraz…znudzenia partnerką.

Czy niskie libido można leczyć?

Brak ochoty na współżycie i niskie libido jak najbardziej można leczyć. Jeżeli nie chcesz się kochać ze swoim partnerem i zauważyłaś, że ten stan utrzymuje się zdecydowanie za długo – nie bagatelizuj tego problemu!

Brak ochoty na seks co robić?

Przyczyny spadku libido są różne, dlatego warto udać się do specjalisty (seksuolog, psychiatra), który będzie w stanie pomóc nam określić przyczynę zniechęcenia wobec seksu.

Brak ochoty na współżycie jak leczyć?

Jest kilka sposobów, by przywrócić równowagę do swojego życia seksualnego i podnieść poziom swojego libido. Poniżej znajdziesz najlepsze sposoby na leczenie braku ochoty na seks.

SPOSÓB 1: SZCZERA ROZMOWA Z PARTNEREM

Jeżeli przyczyną braku ochoty na seks w twoim przypadku jest kłótnia z partnerem lub poczucie żalu, winy lub uczucie niespełnienia, warto zdobyć się na szczerą i otwartą rozmowę z partnerem. Co jest podstawą udanego związku? Podstawą jest umiejętność komunikacji – jeżeli potrafimy rozmawiać o wszystkim, a zwłaszcza o naszych pragnieniach, marzeniach, oczekiwaniach, wtedy nasz związek przynosi nam nie tylko satysfakcję i szczęście, ale również pomaga nam się rozwijać i być w pełni sobą. Umiejętność komunikacji – szczerej i nieoceniającej to coś, co powinnyśmy praktykować nie tylko w sprawach dużych (jak np. brak ochoty na seks i seksualne fantazje), ale również w tych mniejszych (np. partner nie sprząta po sobie lub nie opuszcza deski w toalecie).

Szczera rozmowa z partnerem o sferze seksualnej może pomóc zakomunikować partnerowi nasze potrzeby czy fantazje. Może przestałaś odczuwać przyjemność i radość z seksu, ponieważ nie potrafiłaś powiedzieć swojemu partnerowi, że chcesz być bardziej pieszczona albo pieszczona w konkretnych miejscach? A może brak ochoty na współżycie wynika z ukrytego żalu, jaki odczuwasz w stosunku do swojego partnera? Pamiętaj, że nic nie może zastąpić otwartej i szczerej rozmowy.

Jak rozmawiać z partnerem? Sekrety dobrej komunikacji w związku

Nic tak nie spaja partnerów, jak szczera rozmowa. Niestety nie wszyscy potrafią ze sobą rozmawiać, a ich komunikacja przypomina ostrą wymianę zdań i wzajemne obwinianie. Dobra komunikacja w związku składa się z kilku bardzo ważnych kryteriów, które trzeba spełnić, by rozmowa z partnerem przyniosła pozytywne skutki.

1.Dobry czas i miejsce

Poproś partnera o rozmowę i wybierz taki czas i miejsce, gdzie oboje będziecie mogli w pełni skoncentrować się na rozmowie i słuchaniu drugiej osoby. Nie zaczynaj szczerej rozmowy z partnerem, podczas imprezy urodzinowej waszych przyjaciół, albo w supermarkecie, robiąc sobotnie zakupy. Miejsce waszej rozmowy powinno być ciche i przytulne. Zadbaj o to, byście mieli wystarczająco dużo czasu na rozmowę, i by nikt wam nie przeszkadzał.

2.Uspokój się

Nigdy nie zaczynaj rozmowy, kiedy jesteś bardzo zła i czujesz, że przypominasz raczej jeden wielki kłębek nerwów niż siebie. W emocjach nie jesteśmy w stanie racjonalnie ocenić tego, co mówi do nas partner. By rozmowa przebiegła pomyślnie i by każde z was z niej skorzystało, postaraj się trzymać swoje emocje na wodzy. Zanim podejmiesz rozmowę – uspokój się, wycisz, ochłoń.

3.Nie oceniaj

Ludzie oceniają wszystko i wszystkich – i to na każdym kroku. Tak jesteśmy skonstruowani. Jeżeli chodzi o rozmowę z partnerem, postarajmy się zachować otwarty umysł. Nie skaczmy od razu do konkluzji, ponieważ możemy błędnie interpretować to, co mówi partner. Najlepiej wysłuchać to, co ma on nam do powiedzenia i zapytać: „Z tego, co powiedziałeś wynika, że czujesz się….., czy dobrze zrozumiałam?” Albo: „Czyli uważasz, że….” – to da szansę wytłumaczyć partnerowi to, co miał na myśli w bardziej dobitny i klarowny sposób.

4.Uważnie słuchaj

Według specjalistów zajmujących się dobrą komunikacją, nie potrafimy słuchać. Podczas rozmowy, zwłaszcza gdy pełna jest emocji, nie potrafimy skupić się na tym, co mówi do nas partner. Zamiast słuchać uważnie, w głowie przygotowujemy nasze kontrargumenty. Jeżeli będziesz rozmawiać z partnerem, postaraj się uważnie słuchać wszystkiego, co do ciebie mówi.

5.Skup się ja jednej kwestii

Kiedy emocje podczas rozmowy z partnerem biorą górę, możesz zacząć wypominać partnerowi jego inne przewinienia lub błędy z przeszłości. To dlatego rozmawianie na bieżąco, kiedy pojawia się problem jest takie ważne – pozwala uniknąć wypominania (a nikt tego nie lubi). Jeżeli decydujesz się na szczerą rozmowę z partnerem, skup się na jednej kwestii, która jest osią całego problemu i wokół niej kreuj rozmowę.

6.Dąż do rozwiązania problemu

Rozmawianie o problemach zazwyczaj skutkuje jeszcze większym rozgoryczeniem i zdenerwowaniem. W swojej książce Braving the Wilderness, Brene Brown mówi m.in. o tym, że rozmowa wcale nie musi skutkować tym, że nakłonisz partnera do przyznania się do winy czy przyznania ci racji. W dobrej rozmowie chodzi o to, by jej zakończenie dało nam konkluzję, której potrzebujemy – z tej rozmowy musimy wyjść bogatsi niż przyszliśmy, Jeżeli rozmawiamy o jakimś problemie w związku (np. brak ochoty na współżycie), zamiast omawiać same kwestie problemów, zamiast obwiniania i recytowania całej litanii grzechów i przewinień partnera, skup się na tym, by razem z partnerem poszukać rozwiązania problemu albo czegoś, co pomoże wam ów problem rozwiązać.

SPOSÓB 2: WAKACJE

Jeżeli brak ochoty na współżycie wynika z przemęczenia i dużego stresu w pracy i życiu, może warto zastanowić się nad krótkim urlopem – kilka dni w innym mieście lub klimacie potrafi zdziałać cuda. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na długie i egzotyczne wakacje, postaraj się nie planować niczego na weekend i wybierz się ze swoim partnerem na radkę – może to być kolacja przy świecach, komedia w kinie lub wizyta w teatrze czy filharmonii. Możesz przygotować relaksującą kąpiel z olejkami eterycznymi, włączyć ulubioną muzykę i cieszyć się chwilą odprężenia i beztroski.

SPOSÓB 3: TERAPIA

Jeżeli ani rozmowa, ani urlop czy odpoczynek nie przyniosły poprawy w kwestii braku ochoty na seks, to dobry moment, by udać się do psychologa lub psychoterapeuty na terapię. Być może twój problem z niskim libido wynika z czegoś, co zakotwiczone jest w tobie głęboko – dobry terapeuta pomoże ci uświadomić sobie, dlaczego nie masz ochoty na seks, co cię blokuje i jak sobie z tym poradzić. Czy na terapię chodzą tylko osoby z depresją? Nie, terapia jest nie tylko dla osób cierpiących na depresję. Dobrze przeprowadzona terapia jest w stanie pomóc nam rozwiązać wiele problemów, które swój początek mają w dzieciństwie i rzucają negatywny cień na nasze dorosłe życie. Nie obawiaj się psychoterapeuty ani samej terapii.

SPOSÓB 4: LEKI

Nasze zdrowie fizyczne ma duży wpływ na odczuwanie przez nas pożądania, dlatego kiedy zauważamy długotrwały brak ochoty na seks, powinnyśmy udać się do seksuologa, który może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Czasem winę za brak ochoty na współżycie odpowiadają zaburzenia hormonalne, a czasem choroby narządów płciowych. Wczesne wykrycie takich przypadłości może uratować nie tylko nasze libido, ale również i życie. Niedoczynność tarczycy wpływa na libido? Niektórym trudno uwierzyć, że tak mały gruczoł, jak tarczyca jest w stanie sprawić, że nie chcemy się kochać z partnerem. A jednak! Przy wystąpieniu niedoczynności tarczycy lub choroby Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy) następuje znaczny spadek libido – brak ochoty na współżycie tarczyca skutecznie hamuje i nie należy w żadnym wypadku tego bagatelizować. Warto wtedy wykonać badanie krwi na poziom kilku hormonów tarczyc i dobrać odpowiednie leki, które powinny pomóc.

Jak pobudzić libido i mieć ochotę na seks?

Istnieją naturalne sposoby, które stosowane było od wieków w przypadku słabego libido i chęci podkręcenia temperatury w sypialni. Jakie są naturalne sposoby na brak ochoty na seks?

  1. Seler. Warzywo, zwłaszcza jedzone przez mężczyzn może być świetnym stymulatorem sypialnianych igraszek. Seler zawiera w sobie bezwonny hormon androsteron, który wydzielany z potem pobudza seksualnie kobiety.
  2. Kawa. Kofeina zawarta w kawie pomaga odzyskać siłę i energię. Ponadto, udowodniono, że regularne picie kawy poprawia sprawność seksualną.
  3. Żeń-szeń. Można go przyjmować w łatwodostępnych suplementach. Żeń-szeń działa relaksująco i poprawia ogólną sprawność seksualną u kobiet i mężczyzn. Uwalniany podczas jego spożywania tlenek azotu rozkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu narządy płciowe są dobrze ukrwione i gotowe do igraszek.
  4. Gorzka czekolada. Czekolada ma w sobie substancje, które odpowiadają za produkcję dopaminy ( substancji odpowiadającej za odczuwanie przyjemności). Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i zjeść z partnerem kilka kostek gorzkiej czekoady – możemy zamoczyć roztopioną czekoladę w słodkich truskawkach i karmić nimi naszego partnera – podgrzanie temperatury w sypialni gwarantowane.
  5. Ćwiczenia fizyczne. Nic tak dobrze nie robi na brak ochoty na współżycie, jak wysiłek fizyczny. Dotlenione i wzmocnione ciało jest idealnie przygotowane do seksu. Ponieważ ćwiczenia fizyczne poprawiają ogólną sprawność, a tlen dociera do wszystkich komórek ciała, krew może swobodnie płynąć do narządów płciowych. Stąd już prosta droga do sypialni.

Czy brak seksu jest szkodliwy?

Zwolennicy wstrzemięźliwości i jej przeciwnicy wciąż spierają się w kwestii korelacji seksu i zdrowia. Oczywiście, bez seksu można żyć – i niektórzy twierdzą, że życie w białych związkach i małżeństwach to najlepsze, co mogło ich spotkać. Z drugiej strony brak seksu może doprowadzić do frustracji, agresji i dużego napięcia.

Czy brak seksu szkodzi zdrowiu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale według niektórych badaczy brak seksu może prowadzić do zaburzeń fizycznych oraz psychicznych. Szkodliwość wstrzemięźliwości głosi część środowiska lekarzy, twierdząc, że mężczyźni, którzy nie uprawiają seksu, są bardziej narażeni na raka prostaty – regularne ukrwienie członka (w wyniku podniecenia) oraz wytrysk nasienia ma zapewnić mężczyźnie zdrowie i witalność.

Do czego prowadzi brak współżycia?

Brak współżycia może prowadzić nie tylko do negatywnych skutków fizycznych (jak np. rak prostaty), ale również psychicznych i emocjonalnych. Kiedy nie rozładujemy napięcia seksualnego, może przemienić się ono we frustrację, agresję lub nawet depresję. Jak rozładować napięcie seksualne? Jeżeli odczuwamy bardzo duże napięcie spowodowane podnieceniem czy żądzą, a nie chcemy uprawiać seksu, z pomocą może przyjść nam masturbacja. Ten akt autoerotyzmu to świetny sposób, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne, ulżyć sobie oraz…doznać przyjemności.

Czy brak współżycia przyspiesza menopauzę?

Brak seksu może doprowadzić do wielu zaburzeń hormonalno-seksualnych, w tym przyspieszyć pojawienie się objawów klimakterium. Nie od dziś wiadomo, że seks sprawia, że czujemy się dobrze, jesteśmy witalni, pozytywnie naładowani i pobudzeni. Seks jest jak dobre ćwiczenie fizyczne – pomaga zachować zdrowe ciało i zdrowego ducha, a przy ty skutecznie nas odmładza. Z wiekiem również zwiększa się suchość pochwy, dlatego regularna aktywność seksualna może pomóc złagodzić lub nawet opóźnić objawy klimakterium i pomóc utrzymać odpowiedni poziom hormonów w jajnikach.

Czy brak współżycia może być powodem rozwodu?

Niestety, w niektórych przypadkach brak seksu może być przyczyną rozwodu – jeden z małżonków czuje się zaniedbany i odsunięty z życia wewnętrznego drugiej osoby. To może prowadzić do rozważenia decyzji o rozwodzie.

Czy seks to grzech?

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą postępować zgodnie z doktryną Kościoła Katolickiego i żyć według przykazań, nakazów i zakazów zawartych w Biblii. Kiedy współżycie nie jest grzechem? Według oficjalnego stanowiska Kościoła Katolickiego seks sam w sobie nie jest grzechem, a wyrazem miłości dwóch osób – jeżeli seks jest nastawiony na prokreację i zjednoczenie w Bogu i miłości, nie jest grzechem. Grzechem staje się dopiero wtedy, gdy ma miejsce przed ślubem. Dlaczego nie współżyć przed ślubem? Nauczanie Kościoła nawołuje narzeczonych do czystości, twierdząc, że seks powinien być zarezerwowany tylko i wyłącznie dla małżonków, którzy przysięgli przed Bogiem wierność i miłość partnerowi. Według Katechizmu Kościoła Katolickiego, seks jako akt, który ma moc twórczą, nie powinien być praktykowany poza świętym sakramentem małżeństwa.

Czy brak współżycia małżeńskiego jest grzechem?

Kościół Katolicki naucza, że Bóg zaprasza małżonków do cieszenia się sobą podczas seksu, ale równie wysoko ceni sobie czystość – nawet w małżeństwie. Co mówi Katechizm Kościoła Katolickiego o czystości? W KKK można przeczytać: czystość prowadzi tego, kto ją praktykuje, do stawania się wobec bliźniego świadkiem wierności i czułości Boga. Czy nie współżycie z mężem jest grzechem? Według Biblii każdy człowiek został powołany do założenia rodziny (tworzenia nowego życia), dlatego jeżeli wybieramy drogę abstynencji, mimo iż rezygnujemy z powiększenia rodziny, według nauk Kościoła nasz czyn jest miły Bogu, ponieważ czystość stoi w hierarchii cnót bardzo wysoko.

Jak udowodnić brak współżycia? Jeżeli planujemy rozwód, aby został on zatwierdzony przez Sąd, musi nastąpić zupełny rozkład pożycia. Kiedy można orzec zupełny rozkład pożycia? Kiedy między małżonkami ustaną trzy główne więzi: gospodarcza (wspólny majątek), fizyczna (seks) i emocjonalna (miłość).

Czy można współżyć w ciąży?

Wiele kobiet martwi się, że podczas ciąży nie będą mogły uprawiać seksu. Nic bardziej mylnego – podczas ciąży nie trzeba (i nie powinno się) rezygnować ze współżycia.

Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Tak, seks w ciąży jest bezpieczny. W pierwszym trymestrze ciąży nie ma problemu z seksem i doborem odpowiednich pozycji. W drugim trymestrze, kiedy brzuszek jest zaokrąglony, by go nie ugniatać, najlepiej wybierać wygodne pozycje, takie jak boczna czy „na jeźdźca”. Czy seks w ciąży zagraża dziecku? Wiele kobiet martwi się, że seks może w jakiś sposób zagrozić dziecku. Nic bardziej mylnego – dziecko chronią nie tylko mocne mięśnie macicy, ale również błony płodowe i płyn owodniowy.

Kiedy nie współżyć w ciąży? Seks w ciąży jest bezpieczny, jednak w niektórych przypadkach odradza się współżycia, ponieważ może zagrozić zdrowiu dziecka. Nie uprawiaj seksu w ciąży, jeżeli: masz obfite krwawienie z pochwy, infekcję intymną, stan przedrzucawkowy (zatrucie ciążowe), niewydolność szyjki macicy, a także wtedy, gdy poroniłaś, będąc poprzedni raz w ciąży.

Brak ochoty na współżycie – Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiłyśmy pokrótce temat dotyczący niskiego libido (lub jego zaniku). Brak ochoty na współżycie jest przypadłością, którą można leczyć: czasem wystarczy krótki odpoczynek i pozbycie się stresu, czasem dłuższa terapia i leki będą odpowiedniejsze. Zawsze jednak należy porozmawiać otwarcie z partnerem, ponieważ brak ochoty na współżycie to problem nie tylko jednej osoby, ale i partnera, który jest z nami w związku.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Brak ochoty na współżycie

Brak ochoty na współżycie może mieć wiele przyczyn.

Brak ochoty na współżycie

Do najczęstszych przyczyn braku ochoty na seks należy stres, zmęczenie, choroby oraz zaburzenia hormonalne.

Brak ochoty na współżycie

Czasem wystarczy szczera i otwarta rozmowa z partnerem, by wróciła nam ochota na seks.

Brak ochoty na współżycie

Pamiętajmy, że związek to relacja dwóch osób – jeżeli brak ochoty na współżycie dotyka jednej osoby, jej partner powinien okazać wyrozumiałość i wsparcie.

Brak ochoty na współżycie

Seks to bardzo ważna część każdej relacji romantycznej, dlatego jeżeli nie odczuwamy satysfakcji lub pożądania, powinnyśmy za wszelką cenę odnaleźć przyczyne takiego stanu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jestem brzydka i gruba. Jak to zmienić? Sprawdzone porady
  2. Nie mam się w co ubrać. 20 porad, które ci pomogą
  3. Filmy o kobietach sukcesu, odważnych i z klasą. 20 inspirujących

źródło: mjakmama24.pl, poradnikzdrowie.pl, parenting.pl, wikipedia.org, menway.interia.pl, ohme.pl, magazyn.kochaj.pl, styl.pl, doz.pl, kobieta.wp.pl, adwokatrodacki.pl, edziecko.pl,