Ciało ludzkie wciąż potrafi zaskakiwać nawet naukowców. Od czasu do czasu niektórych z nas dotykają pewne anomalie, które trudno racjonalnie wytłumaczyć. Ma je jedynie garstka ludzi na całym świecie, w niektóre z nich aż trudno uwierzyć. Część z nich niczego nie zmienia, ale są też takie, których można pozazdrościć.

Ciało człowieka to wciąż zagadka. Każdy z nas jest wyjątkowy nie tylko na zewnątrz, ale także w środku. Często możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że należymy do niewielkiej, kilkuprocentowej grupy. Najciekawsze anomalie potrafią sprawić, że trudno wyjść z zachwytu nad siłą natury.

Ludzkie ciało jest niesamowite. TOP 9 najciekawszych anomalii

1. Większa lub mniejsza liczba żeber

U większości ludzi występują 24 żebra. Okazuje się, że niektórzy z nas mogą mieć ich mniej lub więcej i wcale nie musi być to liczba parzysta. Możemy nie mieć o tym pojęcia nawet przez całe życie. Wcale nie jest to jednak bardzo rzadka cecha. Średnio u jednej na 200 osób można znaleźć dodatkowe żebro szyjne, które powstaje nad pierwszą ich parą.

2. Różne kolory oczu

Różne kolory oczu, czyli heterochromia to rzadko spotykana cecha nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Jest genetyczna i często, zwłaszcza gdy kolory są intensywne, wywołuje zachwyt. Szacuje się, w Stanach Zjednoczonych różnymi barwami oczu może pochwalić się jedynie 200 000 osób.

3. Zielone i szare oczy

Mogłoby się wydawać, że zielone oczy nie są niczym nadzwyczajnym. Okazuje się jednak, że ma je nieliczna część populacji. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, ten kolor ma jedynie 1% ludzkości. Odrobinę więcej, bo 2%, może pochwalić się kolorem szarym. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo żyjemy w części świata, gdzie obie te barwy występują częściej, niż gdziekolwiek indziej.

4. Złota krew

Złota krew, czyli krew typu Bombaj to najrzadsza grupa na świecie, ma ją jedynie 0,0004% całej ludzkiej populacji. Po raz pierwszy zidentyfikowano ją u jednego z pacjentów indyjskiego szpitala około 70 lat temu. Określono ją wtedy jako grupę 0, ale szybko okazało się, że nie jest to prawdą, bo w laboratorium wykryto brak antygenu H. Jej posiadacze mają dodatkowo pewną mutację genu, dzięki której utrzymują bardzo niski poziom cholesterolu.

5. Mała dziurka przy uchu

Mała dziurka przy uchu to coś, co ma niewielka część ludzkości. W USA i Wielkiej Brytanii liczba nie przekracza nawet jednego procenta. Wgłębienie powstaje w szóstym tygodniu ciąży i zwykle pojawia się tylko po jednej stronie.

CIAŁO
instagram.com/journey2abetter_us

6. Tetrachromia

Tetrachromia to zdolność do rozpoznawania większej ilości kolorów niż przeciętny człowiek. Większość z nas widzi około miliona różnych barw, osoby z tetrachromią widzą ich aż… 100 milionów! Najprawdopodobniej ta cecha rozwinięta aż do tego stopnia występuje tylko u kobiet.

7. Niezwykła wrażliwość na smaki

Przez naukowców te osoby nazywane są super-degustatorami. Przez bardziej widoczne brodawki smakowe są wrażliwsi na smaki niektórych potraw i intensywniej odczuwają słodycz, gorycz czy słoność. Zwykle nie lubią ostrych potraw, rzadziej palą i nie lubią alkoholu.

8. Zewnętrzny pępek

Taki wystający pępek występuje tylko u czterech procent badanych przez naukowców z Uniwersytetu Północnej Caroliny. Nie ma zasady, co do powstawania tej anomalii. Może się zdarzać, że pojawia się, gdy doszło do powikłań w trakcie gojenia po odcięciu pępowiny, ale nie jest to regułą.

9. Gęsia skórka

Występuje u wszystkich, ale, choć wiemy, jak działa, wciąż jest tajemniczym zjawiskiem. Według naukowców gęsia skórka to nasz spadek po przodkach, którego… w ogóle nie potrzebujemy. Powstawanie jej powodują włókna, na które wpływa adrenalina. O ile u zwierząt proces ten wywołuje nastroszenie futra, co jest jasnym sygnałem dla potencjalnego wroga, a także może pomóc w utrzymaniu ciepła, to u ludzi jest zupełnie bezużyteczny i w zasadzie od dawna nie powinien występować.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ciało
unsplash.com

Kolor oczu to jedna z anomalii, które najłatwiej dostrzec.

ciało
fot. Nhia Moua, unsplash.com

Ludzkie ciało wciąż skrywa wiele tajemnic.

  1. Lidl przeżyje oblężenie jeszcze przed świętami. Za kilka dni do sklepów trafi prawdziwy hit
  2. Panna młoda zabroniła dzieciom pana młodego uczestniczyć w ceremonii. Wytłumaczyła się w najgorszy sposób
  3. Miała urodzić bliźnięta, ale jej brzuch zaczął rosnąć w zawrotnym tempie. Badanie USG wszystko wyjaśniło
  4. Zapytała innych kobiet jak radzą sobie z „byciem brzydką”. Do dyskusji wtrącił się facet, jego komentarz wywołał poruszenie
  5. Nagły zwrot ws. rozwodu Maryli Rodowicz. Porażające informacje o zdradzie
  6. Przeszedł straszny zawał, usunięto mu nerkę, zaatakował go paskudny rak. Gwiazdor „Rancza” cierpiał niewyobrażalnie

Wydawca i kierownik treści kobiecych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość: marta.kulik@iberion.pl