Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Cukier gorszy od narkotyków. Uzależnia równie mocno
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 04.10.2018 16:32

Cukier gorszy od narkotyków. Uzależnia równie mocno

cukier
Fot.unsplash.com @rawpixel

Cukier uzależnia? Prowadzone przez szereg naukowców badania dowiodły, że spożywamy zdecydowanie za dużo cukru — więcej niż potrzebujemy, przez co delektowanie się tą szkodliwą, acz niepozorną substancją odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Skoro spożywamy tak duże ilości cukru, to czy może on uzależniać?

O szkodliwości cukru mówi się od dawna — ostatnie badania potwierdziły jeszcze inną hipotezę na temat cukru. Czyżby biały, niewinnie wyglądający proszek w postaci małych kryształków, który potrafi tak skutecznie osłodzić nam życie, mógł być gorszy od…narkotyków?

Czy cukier jest niezdrowy?

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć produkty w sklepie, które nie miałyby w swoim składzie cukru. Słodki składnik może kryć się pod wieloma nazwami — cukier, sacharoza, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany, maltodekstryna itd. Szacuje się, że sprytni producenci ukrywają obecność cukru pod wieloma niezrozumiałymi nazwami. Eksperci zliczyli, że jest ich nawet…kilkadziesiąt! Cukier możemy znaleźć w keczupie, sosie do makaronu, chipsach, jogurcie owocowym – substancje słodzące nie występują więc już tylko i wyłącznie w produktach tak oczywistych, jak cukierki i batoniki.

Zastanawiacie się, dlaczego cukier występuje w tak wielu produktach, w których teoretycznie nie powinien występować? Odpowiedź jest prosta — cukier naturalnie poprawia smak. W latach 50. i 60. XX wieku w USA zaczęła się moda na odtłuszczone produkty. Fit rewolucja miała jednak swoją cenę — kiedy zabierzemy z mleka lub jogurtu tłuszcz, stanie się ono w smaku bardzo mało atrakcyjne. Mimo iż będzie mniej kaloryczne, smak nie zachęci do kupowania produktu. Producenci wpadli więc na pomysł, by odtłuszczone jogurty, mleka, ciastka itd. „podrasować” cukrem — wtedy będą smaczniejsze, a wartość kaloryczna pozostanie niska. Łatwo można to sprawdzić — następnym razem, kiedy będziecie w sklepie, porównajcie zawartość cukru w fit jogurcie i zwykłym jogurcie.

No dobrze, ale dlaczego cukier jest niezdrowy? Kiedy spożywamy cukier w umiarkowanych ilościach, nasz organizm jest w stanie wytworzyć odpowiednią ilość insuliny, która może sobie z nim poradzić. Jeśli jednak będziemy dostarczać zbyt dużą ilość cukrów prostych, nasz organizm nie nadąży z trawieniem ich, co w efekcie doprowadzi nie tylko do zaburzenia metabolizmu i insulinoodporności, ale również do bardzo niebezpiecznego odkładania się niestrawionego tłuszczu wokół wątroby. Stąd tylko krok do otyłości i miażdżycy.

Czy cukier uzależnia? Cukier jak kokaina.

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie nie więcej niż 5 łyżeczek cukru dziennie — czyli około 20 g cukru każdego dnia (jedna łyżeczka to ok. 4g). Wydaje się, że to niewiele, jednak jedna puszka coca-coli ma aż… 7 łyżeczek cukru! Lekarze biją na alarm — epidemia otyłości jest w Polsce bardziej prawdopodobna niż jeszcze kilkanaście lat temu, a wszystko przez nadmierne spożywanie cukru ukrytego w produktach, które spożywamy każdego dnia.

Według najnowszych badań amerykańskich naukowców cukier jest aż 8 razy bardziej uzależniający niż kokaina! Dlaczego cukier uzależnia? Nasz mózg bardzo dobrze reaguje na glukozę — cukier podnosi poziom serotoniny i dopaminy, a więc tzw. hormonów szczęścia. Dopamina jest również odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności i pobudzenia. Nasz mózg uwielbia uczucie szczęścia i przyjemności, dlatego będzie za wszelką cenę domagał się cukru. Zbyt częste dostarczanie cukru w postaci sacharozy (cukru prostego, który uwalnia się szybko i szybko zostaje strawiony), sprawi, że nasz mózg po prostu…uzależni się od białego krystalicznego proszku. Organizm z czasem przyzwyczai się do małych dawek cukru i po pewnym czasie nie będą mu już wystarczać, więc w efekcie będziemy przyjmować coraz to większe porcje cukru.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili ciekawy eksperyment na szczurach — w klatce postawili dwa poidełka — jedne z rozcieńczoną w wodzie kokainą, a w drugim wodę z cukrem. Mimo iż cukier i kokaina bardzo podobnie działają na mózg, praktycznie wszystkie szczury uzależniły się od wody z cukrem. Jak widzimy, cukier uzależnia i nie jest to tylko fanaberia naukowców, ale prawdziwy problem, z którym musimy sobie poradzić.

Jakie są skutki jedzenia cukru?

Jak widzimy cukier uzależnia bardziej niż narkotyki. Czy w takim razie jego spożywanie nie powinno być regulowane? Czy nie powinniśmy zwracać większej uwagi na to, co jemy? Oprócz otyłości i zwiększonego ryzyka chorób krążenia, serca i miażdżycy, jakie są negatywne skutki spożywania cukru?

STRES. Kiedy jemy duże ilości cukru, nasz mózg przyzwyczaja się do tego i domaga się coraz więcej i więcej białych kryształków. Spożycie cukrów prostych wywołuje gwałtowne zmiany w poziomie hormonów w mózgu, co sprawia, że nasz organizm jest w ciągłym stresie i pobudzeniu. Dlatego, kiedy jesteśmy zdenerwowani, nie sięgajmy po słodkie przekąski, ale starajmy się wybierać raczej produkty pełnoziarniste.

SŁABA PAMIĘĆ. Z przeprowadzonych badań wynika, że spożywanie cukru może mieć negatywny wpływ na naszą pamięć. Cukier ma wg badań wpływać na tworzenie się wolnych rodników, które utrudniają naszym komórkom nerwowym porozumiewanie się przez co możemy wolniej reagować, mieć problemy z zapamiętywaniem, a zmiany nastroju mogą stać się codziennością.

SZYBSZE STARZENIE SIĘ. Cukier wywołuje w organizmie proces glikacji kolagenu — polega on na tym, że cukier oblepia cząsteczki białek (aminokwasów) i niszczy je powodując twardnienie włókien elastyny i kolagenu. W efekcie skóra traci elastyczność, rozciąga się, wiotczeje i zaczyna pękać. Glikacji niestety nie można zahamować, ale można ją spowolnić — właśnie przez niejedzenie cukru.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”152″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

ZOBACZ TEŻ:

  1. Czym jest superfoods i jakie ma zalety? Będziesz zachwycona
  2. Co jedzą modelki? Jak to robią, że są takie szczupłe?
  3. Przezroczysta Coca-Cola. Macie ochotę spróbować?

źródło: kalorynka.pl, natemat.pl, guiltfree.pl, gazeta.pl, onet.pl, agataberry.pl

Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?