Dlaczego nie wolno składać przedwczesnych życzeń?
Urodziny, a konkretnie ich data, mają dla wielu osób ogromne znaczenie. Na jej podstawie analizują osobistą numerologię, znaki zodiaku czy układ gwiazd w chwili narodzin. Ten dzień jest także zazwyczaj okazją do świętowania, a bliscy i dalsi znajomi składają solenizantowi życzenia. Jak się jednak okazuje, wokół urodzin krąży wiele przesądów.
Przesądy dotyczące urodzin
W jednym ze swoich filmików wróżka Akima wyjaśniła kilka przesądów i zabobonów, w których jej zdaniem kryje się ziarno prawdy. Wśród wymienionych przez wróżkę przesądów pojawiła się także kwestia urodzin, a konkretnie składania życzeń.
Jej zdaniem nie wolno składać życzeń przed czasem, ponieważ może to przynieść pecha solenizantowi. Jak zauważyła, lepiej nawet spóźnić się z życzeniami, niż złożyć je za wcześnie. Wróżka wskazała także, by w ramach prezentu nie obdarowywać bliskich żółtymi kwiatami, ponieważ ten kolor symbolizuje niewierność i to, że „relacja za chwilę obumrze”. W niektórych kulturach z kolei podarowanie żółtych kwiatów może zostać odebrane jako rzucenie klątwy.
Skąd się wziął przesąd dotyczący zbyt wczesnego składania życzeń urodzinowych?
Jeśli chodzi o przedwczesne składanie życzeń, to zgodnie z przesądem mają nie tyle przynieść pecha solenizantowi, ile raczej obrócić się przeciwko osobie, której je składamy. Przykładowo, jeśli życzymy takiej osobie zdrowia, możemy przynieść jej chorobę, a jeśli szczęścia – pecha. Należy mieć także na uwadze, że wystarczy, że solenizant wierzy w przesądy, by odebrać nasze najlepsze życzenia jako złożone w złej wierze.
To jednak niejedyne przesądy dotyczące urodzin. Zgodnie z jednym z nich znaczenie ma także to, kto jako pierwszy złoży nam życzenia urodzinowe. Te mają najszybciej się spełnić i być najbardziej szczere. Zgodnie z tym przesądem, jeśli pierwszą osobą, która złoży nam życzenia, będzie ktoś przypadkowy lub dalszy znajomy, oznacza to, że chce stać się częścią naszego życia lub będzie mieć na nie duży wpływ w nadchodzącym roku.
ZOBACZ TEŻ: 2024 rokiem pełnym problemów? Wojciech Glanc grzmi o „dziwnych zjawiskach”. Polska nie jest na nie gotowa
To nie jedyne przesądy dotyczące urodzin
Wśród innych przesądów dotyczących urodzin można wymienić zarówno kwestie dotyczące samego solenizanta, który zgodnie z nimi na tydzień przed swoim świętem nie powinien załatwiać ważnych spaw zawodowych i finansowych, aby uniknąć pecha, a w dniu swoich urodzin zachowywać szczególną ostrożność. Niektórzy sądzą bowiem, że w tym dniu są wyjątkowo narażeni na różne losowe wypadki.
Na przyjęcie urodzinowe z kolei podobno powinno się zaprosić parzystą liczbę gości i unikać zaproszenia przypadkowych osób. Jest także kilka przesądów dotyczących samego przyjęcia – aby uniknąć pecha, powinno się bardzo uważać, by nie zbić szklanki lub talerza, a kolei zmiana ubioru z podczas przyjęcia urodzinowego ma sugerować, że ktoś źle życzy gościowi. Natomiast przesądu dotyczącego zdmuchiwania świeczek na torcie, by spełniły się marzenia, nie trzeba chyba przedstawiać nikomu.
A Wy wierzycie w urodzinowe przesądy?