Odejście bliskiej osoby nigdy nie jest proste. Wiele osób zastanawia się wtedy, co zrobić z jej rzeczami. Niektórym pozostawione przedmioty czy ubrania ciągle przypominają o stracie. Inni czują się lepiej, kiedy mają przy sobie coś, co należało do zmarłego. Czy jest jakiś termin, kiedy powinniśmy pozbyć się takich pamiątek? Ksiądz Sebastian Picur rozwiał wątpliwości.
Wielkimi krokami zbliża się święto zmarłych, które ma w polskiej tradycji szczególne znaczenie. 1 i 2 listopada mnóstwo osób uda się na cmentarze, by odwiedzić swoich zmarłych. Mnóstwo rodzin będzie tego dnia myślami przy swoich bliskich. Niektórzy będą również chcieli skorzystać z długiego weekendu, który tworzy się przez to, iż Wszystkich Świętych wypada w piątek. W ten ani kolejny dzień nie należy jednak wykonywać niektórych czynności. Lepiej uporać się z obowiązkami przed świętami lub poczekać do następnego tygodnia. Tłumaczymy dlaczego.
Przesądy i obyczaje są tym elementem kultury, który powoli zanika. Tymczasem wiele osób wciąż podświadomie odczuwa niepokój, gdy przez drogę przebiegnie im czarny kot, stłuką lusterko lub wstaną lewą nogą. Nasze babcie od lat wierzyły, że niektóre czynności mogą mieć katastrofalne skutki. Nawet jeśli nie do końca wierzymy, że coś złego faktycznie może się nam przydarzyć, czasem lepiej po prostu nie ryzykować. Które nasze zachowania związane z Wielkanocą na nas niekorzystnie wpłynąć? Koniecznie sprawdź, czego nie należy robić z palmą wielkanocną.
Urodziny, a konkretnie ich data, mają dla wielu osób ogromne znaczenie. Na jej podstawie analizują osobistą numerologię, znaki zodiaku czy układ gwiazd w chwili narodzin. Ten dzień jest także zazwyczaj okazją do świętowania, a bliscy i dalsi znajomi składają solenizantowi życzenia. Jak się jednak okazuje, wokół urodzin krąży wiele przesądów.