Pod żadnym pozorem nie rób tego w Wigilię. Nieszczęście gwarantowane
Zbliżają się święta, w czasie przygotowań do tego wyjątkowego okresu warto pamiętać o polskich tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Część z nich powoli ulega zapomnieniu na rzecz bardziej nowoczesnego podejścia do świętowania. Jest jednak kilka rzeczy, o których wypadałoby pamiętać w Wigilię i Borze Narodzenie, aby odpowiednio uczcić ten czas i uniknąć nieszczęścia.
Tradycje świąteczne w Polsce
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu polskich rodzin czas spędzany w gronie najbliższych. Zgromadzeni wokół jednego stołu mają okazję ze sobą porozmawiać, wzmocnić relacje i zapewnić o wzajemnym przywiązaniu. Tak oczywiście wyglądałaby idealna wizja świąt, która niestety nie zawsze jest możliwa do zrealizowania. Czasem jednak trzeba nie wiele więcej oprócz dobrej woli, aby się spełniła.
Tradycje związane z celebrowaniem Wigilii i świąt Bożego Narodzenia to w Polsce nie tylko kwestia wiary, ale głęboko zakorzenionych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji i dziedzictwa kulturowego. W zależności od regionu będą się one od siebie różnić, ale można też odnaleźć wiele punktów wspólnych. O czym warto pamiętać zwłaszcza w Wigilię, aby uhonorować te tradycje i zapewnić sobie pomyślność w przyszłym roku?
Warto o tym pamiętać w Wigilię
W Wigilię w wielu polskich domach podczas wieczerzy na stole pojawi się karp. To tradycja, która sięga wiele wieków wstecz. Ta ryba symbolizowała obfitość i dobrobyt, dlatego też zgodnie z dawnymi wierzeniami ludowymi łuski karpia były starannie przechowywane jako amulet przynoszący szczęście, a nawet bogactwo. W niektórych regionach naszego kraju głównie na południu i na wschodzie ta tradycja przetrwała do dziś, a łuski z karpia chowa się do portfela.
Zwyczajem, który również ma zapewnić powodzenie finansowe, jest jedzenie podczas Wigilii fasoli. Pominiecie dania z tym dodatkiem, może w nadchodzącym roku odbić się na naszym portfelu. Według starych przesądów osoba, która 24 grudnia nie spróbuje maku, będzie klepała biedę.
Zwyczajów związanych z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami jest znacznie więcej. Nie na wszystkie zwraca się już dzisiaj uwagę, choć wciąż w wielu domach podaje się 12 dań. Lepiej skosztować wszystkich, aby nie zapeszyć i nie sprowadzić na siebie nieszczęścia. Część z tych tradycji to oczywiście tylko przesądy, ale o czymś świadczy to, że przetrwały aż do tej pory.
ZOBACZ TEŻ: To zdjęcie z Biedronki wywołało awanturę. Polacy są wściekli
Nie zapomnij zrobić tego przed wigilią
Do tradycji należy również obdarowywanie się na święta. Tutaj w zależności od indywidualnych preferencji rodziny wręcza się prezenty zaraz po Wigilii lub w Boże Narodzenie. Czego jednak nie powinniśmy ofiarowywać naszym bliskim? Przyjęło się, że pod choinką nie powinien znajdować się podarek zawierający noże, nawet jeśli planujemy je dać kucharzowi lub kolekcjonerowi. Nóż może przynieść nieszczęście, problemy zdrowotne, a nawet miłosne.
Zostając przy kwestiach finansowych, warto pamiętać o tym, żeby przed Wigilią spłacić wszystkie długi zaciągnięte u rodziny i znajomych. Jeśli to się nie uda, kłopoty finansowe mogą się ciągnąć nawet przez cały przyszły rok.
Na koniec coś dla zakochanych. Całowanie pod jemiołą to zwyczaj, który przywędrował do nas z Wielkiej Brytanii. Jemioła jest symbolem życia i płodności. W wigilijny wieczór warto obdarzyć symbolicznym pocałunkiem kogoś, kogo się kocha lub lubi. To na pewno nie zaszkodzi, a może przyczynić się do utrwalenia dobrych relacji lub scalenia związku.