Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Pod żadnym pozorem nie można tego robić z palmą wielkanocną
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 28.03.2024 20:12

Pod żadnym pozorem nie można tego robić z palmą wielkanocną

zmartwiona kobieta, palmy wielkanocne
Fot. CanvaAnastasiia Stiahailo, Canva/fotyma

Przesądy i obyczaje są tym elementem kultury, który powoli zanika. Tymczasem wiele osób wciąż podświadomie odczuwa niepokój, gdy przez drogę przebiegnie im czarny kot, stłuką lusterko lub wstaną lewą nogą. Nasze babcie od lat wierzyły, że niektóre czynności mogą mieć katastrofalne skutki. Nawet jeśli nie do końca wierzymy, że coś złego faktycznie może się nam przydarzyć, czasem lepiej po prostu nie ryzykować. Które nasze zachowania związane z Wielkanocą na nas niekorzystnie wpłynąć? Koniecznie sprawdź, czego nie należy robić z palmą wielkanocną.

Wielkanocne przesądy wciąż obecne są w naszej kulturze

Przesądy oraz zabobony są pozostałością po dawnym systemie wierzeń, które nasze babki przekazywały sobie z pokolenia na pokolenie. Mogłoby się wydawać, że rozwój technologiczny oraz wieczny pęd, które są nieodłącznym towarzyszem człowieka XXI wieku, na dobre je wyprą. Tymczasem wciąż wiele osób woli powstrzymać się od praktykowania niektórych czynności, uważając je za pechowe. Mimo iż dziś przesądy są znacznie mniej popularne niż kiedyś, nadal wierzy w nie ponad połowa dorosłych Polaków.

Okazuje się, że część pradawnych wierzeń naszych babek dotyczy nie tylko czynności i wydarzeń, które dzieją się na co dzień, ale również świąt. I choć wiara katolicka potępia praktykowanie wiary w zabobony, spora część z nich odnosi się do świąt takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. W te wyjątkowe dni każdy z nas chciałby skupić się na świętowaniu w gronie rodziny. Co zrobić, by czas spędzony z najbliższymi był dla nas jak najbardziej pomyślny? Według wierzeń naszych przodków, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Nie wolno wkładać tego do święconki! Ludzie popełniają ten błąd nagminnie Ksiądz zabrał głos ws. zakazu w Wielką Sobotę. Polacy byli w błędzie?

Zwyczaje i przesądy związane z Wielkanocą

Wielki Tydzień jest zwiastunem Świąt Wielkanocnych. Te rozpoczną się już za kilka dni, choć większość z nas już dawno rozpoczęła przygotowywania na to wyjątkowe święto tradycyjnie spędzane w gronie rodziny. Aby pomyślnie wejść w nadchodzące święta, należy przestrzegać kilku drobnych zwyczajów. Przesądy, w które wierzyły nasze babki, mogą zaważyć na tym, co spotka nas w najbliższym czasie. Jak zapewnić sobie łut szczęścia?

Istnieje mnóstwo przesądów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Tym, który z pewnością docenią rolnicy, jest wbicie palmy poświęconej w Niedzielę Palmową w zasiane pole. Ten zwyczaj ma zagwarantować gospodarzom urodzaj zbiorów. Żyjąc w mieście warto natomiast zakopać poświęcone jajko w ziemi przed domem — ono odpędzi nieszczęścia, klątwy i choroby. Dla skorupek również znajdzie się zastosowanie. Gdy pokruszymy je i dodamy do posiłku ukochanej osoby, możemy liczyć na spełnienie w sypialni. Natomiast ich dodatek w wodzie święconej ma stworzyć miksturę łagodzącą ból zębów.

Projekt bez nazwy (47).png
Czego nie wolno robić z palmą wielkanocną? Fot. Canva/MNstudio

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek musiał zrezygnować z tradycji. Chodzi o zdrowie

Tego nie wolno robić z palmą wielkanocną

Na równi z czynnościami, które według przesądów warto wykonać, znajdują się i takie, od których stanowczo powinniśmy się wystrzegać. Wielki Tydzień to specyficzny okres czasu, w którym warto zastosować się do kilku wskazówek naszych babć. Zgodnie z dawnymi wierzeniami w Wielki Piątek należy stronić od pracy fizycznej. Porządki przed świętami warto więc zaplanować w innym terminie, w przeciwnym razie cały kolejny rok spędzimy na ciężkiej i żmudnej pracy. W okresie Wielkanocy nie należy również marnować poświęconych pokarmów czy choćby rozpalać ogniska.

Innym ciekawym przesądem jest ten, który dotyczy palmy wielkanocnej. Choć z jednej strony może zapewnić nam ona urodzaj, warto pamiętać, by nie trzymać jej do góry nogami. Odwrócenie tego przedmiotu może skutkować wielkim nieszczęściem.

Projekt bez nazwy (46).png
Czego nie wolno robić z palmą wielkanocną? Fot. Canva/Zbigniew Nowak