Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Ksiądz zabrał głos ws. zakazu w Wielką Sobotę. Polacy byli w błędzie?
Julia Bogucka
Julia Bogucka 26.03.2024 13:18

Ksiądz zabrał głos ws. zakazu w Wielką Sobotę. Polacy byli w błędzie?

Ksiądz, koszyk wielkanocny
Fot. ks.sebastianpicur/TikTok, CanvaPro

Już w tę niedzielę odbędzie się Wielkanoc. Miliony katolików przygotowują się do odpowiedniego przeżycia tego święta. Wiele osób zadaje sobie pytanie, do kiedy właściwie obowiązuje Wielki Post. Czy w sobotę będzie można zjeść mięso? Ksiądz rozwiał wszelkie wątpliwości.

Trwa Wielki Tydzień

Już w tę niedzielę miliony katolików będą celebrować Zmartwychwstanie Pańskie. Wielkanoc to najważniejsze święta w kalendarzu wiernych ze względu na skupienie wokół trzech istotnych elementów życia kościelnego. Chodzi o ustanowienie Eucharystii, śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu oraz jego zmartwychwstanie. W Niedzielę Palmową katolicy rozpoczęli przeżywanie Wielkiego Tygodnia, czyli okresu szczególnej zadumy i refleksji nad życiem.

KAPIF_oryginal_K233982F.jpg
Fot. KAPiF

To również końcowy etap 40-dniowego postu, który wszyscy wierni powinni byli zachować przed przeżyciem świąt wielkanocnych. Przez ten czas należy powstrzymywać się od spożywania posiłków mięsnych oraz ograniczyć udział w zabawach. Wiele osób na czas Wielkiego Postu rezygnuje również z innych potrzeb konsumpcyjnych, z których na co dzień trudno jest im zrezygnować. To między innymi jedzenie słodyczy, słuchanie muzyki czy nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych.

Oburzające zachowanie księdza na pogrzebie Tak ksiądz wytłumaczył się z drogich szat

Kiedy obowiązuje post?

Ze względu na pęd życia, w którym funkcjonujemy w dzisiejszym świecie, nawet wierni, którzy regularnie odwiedzają budynek kościoła, mogą pogubić się w katolickich regułach. Z tego powodu w okresie przedświątecznym często się zastanawiają, w jakich dniach Wielkiego Tygodnia obowiązuje post. Kiedy przygotowania do niedzielnego śniadania nabierają tempa, wiele osób kuszą zapachy mięsiwa i kiełbas, które czekają na postawienie na stole.

Powszechnie uważa się, że mięso można zjeść dopiero podczas posiłku spożywanego w Niedzielę Wielkanocną. Na szczególną uwagę zasługuje Wielki Piątek, kiedy w Kościele łacińskim obowiązuje nawet post ścisły. Tego dnia oprócz zrezygnowania z pokarmów mięsnych, powinno się też ograniczyć liczbę posiłków zjedzonych w ciągu doby. Czy Wielka Sobota, która występuje pomiędzy ścisłym postem a wielkanocną strawą, również niesie za sobą jakieś ograniczenia?

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz nazwał Polaków “ciemnogrodem” i się zaczęło

Ksiądz wytłumaczył, czy w Wielką Sobotę trzeba pościć

Zdania na ten temat są podzielone, a katolicy stosują różne praktyki w tym zakresie. Niektórzy przez całą Wielką Sobotę powstrzymują się od jedzenia mięsa, inni traktują ten dzień jak każdy inny. Kolejna grupa osób twierdzi, że pokarmy odzwierzęce można zjeść po Liturgii Wigilii Paschalnej, która odbywa się wieczorem przed Niedzielą Wielkanocną. To wtedy po okresie Wielkiego Postu po raz pierwszy w kościołach rozbrzmiewa “Alleluja”.

Wątpliwości w tym zakresie zdecydował się rozwiać ksiądz Sebastian Picur, który od pewnego czasu publikuje treści na platformie TikTok. Duchowny często odpowiada na pytania swoich obserwatorów, które dotyczą tajników wiary katolickiej. Tym razem jeden z odbiorców księdza Picura zapytał go, czy po poświęceniu pokarmów w kościele można jeść mięso.

Post w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej, w której świętujemy zmartwychwstanie nie jest obowiązkiem. Jest jednak zalecany zgodnie z tradycją, która zachęca nas do oczekiwania na liturgiczne świętowanie zmartwychwstania. Jest to więc sprawa dowolna. Ja osobiście zachowuję post - wytłumaczył ksiądz Sebastian Picur.