Czy małżonek musi mieć obrączkę na palcu? Ksiądz wyjaśnił
Obrączka, którą para zakłada sobie wzajemnie w dniu ślubu, nierozerwalnie kojarzy się z małżeństwem. Jest to jeden z najważniejszych symboli uczucia, które zaprowadziło młodą parę przed ołtarz. Jednak noszenie jej z biegiem lat może stać się trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Czy wówczas można nie nosić jej na palcu? Ksiądz z TikToka zaskoczył odpowiedzią swoich odbiorców.
Czy można nie nosić obrączki na palcu?
Obrączki są najważniejszym elementem przygotowań młodej pary do ślubu. Para zakłada je sobie wzajemnie na dłonie podczas wypowiadania słów przysięgi. Ten mały, drobny element biżuterii jest więc nieodłącznym symbolem miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej na złe i dobre czasy. Bez niego nie wyobrażamy sobie ślubu, a tym bardziej małżeństwa.
Z drugiej strony zdjęcie obrączki z palca utożsamiamy najczęściej z rozwodem. Czasem jednak małżonkowie są zmuszeni ściągnąć symbol miłości, gdy ten wraz z upływem czasu stanie się np. za mały. Czy wówczas można nosić obrączkę na naszyjniku lub w jakiś inny sposób? Okazuje się, że zasady dotyczące miejsca, w którym ma znajdować się ten szczególny pierścień, są z góry narzucone przez Kościół. W związku z tym pewna internautka postanowiła zapytać o to księdza z TikToka. Co odpowiedział?
Przed ślubem ksiądz może tego wymagać. Nie tylko sakramenty Nastolatka oglądała niestosowne filmy. Ksiądz zareagowałInternautka zadała księdzu pytanie dotyczące obrączek ślubnych
Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest młodym, prężnie działającym w mediach społecznościowych duchownym. Przybliża młodym ludziom na popularnych platformach internetowych tematy dotyczące posługi kapłańskiej, tłumaczy Pismo Święte oraz odpowiada na różne pytania szeroko związane z tematami religijnymi.
W ostatnim czasie pewna internautka zdecydowała się zadać księdzu Jarosiewiczowi pytanie, które dotyczy obrączek ślubnych. Kobieta była ciekawa, czy Kościół pozwala na noszenie ich w innym miejscu niż na palcu.
A czy można obrączkę nosić na łańcuszku na szyi, jeżeli nie wchodzi na palec? – spytała duchownego.
Ten natychmiast pośpieszył z odpowiedzią, która wywołała w społeczności w sieci wiele emocji.
ZOBACZ TEŻ: Osiemnastka w Wielki Post? Tylko pod jednym warunkiem
Ksiądz po raz kolejny rozwiał wątpliwości
Obrączki są tradycyjnym symbolem miłości, do którego dużą uwagę przywiązują nie tylko małżeństwa, ale również Kościół. Jeśli mąż lub żona decydują się na ich zdjęcie, najczęściej budzi to same negatywne skojarzenia. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy obrączka przestała mieścić się na palec? Część wiernych decyduje się na noszenie jej w innym widocznym miejscu, np. na łańcuszku na szyi. Czy ksiądz pochwala takie zachowanie?
Wiem, że jest też coś takiego jak poszerzenie obrączki. Ale jeśli się nie da albo nie ma opcji, to tak, na łańcuszku na szyi jak najbardziej, bo to też jest wyraz przynależności do tego, komu się ślubowało miłość, wierność i uczciwość małżeńską – wytłumaczył na TikToku ks. Piotr Jarosiewicz.